Yamaha XJ 650 (1983)

Vlastník Jindra650
Vloženo 19.7.2008
Aktualizováno 22.1.2013

Klasika která si na nic nehraje, na svoje stáří slušně jede, samozřejmě brzdy i rám odpovídají době. Vejfuk Marshall moc pěkně zní a praktickou věcičkou je kardan. No a to přední 8" světlo, to je něco nepopsatelnýho, to se musí vidět na vlastní oči!

První dojmy - Jak jsem moh tak dlouho žít bez pořádný motorky (do té doby jen tuzemáci).

Některým lidem vadí mechanický šelest starších motorek, ale moji strojařskou duši naopak fascinuje, dvouventilový vzducháč se zvukem šicího stroje, trochu kvílející převodovka která je lehce hlučnější při řazení a to všechno doplněné tichoučkým kardanem, který jen občas při záběru ťukne a tak dá o sobě vědět. V době vzniku sporťák s cestovatelskými ambicemi. Dneska pohodový stroj pro milovníky starších motorek, které neměly zvuk elektromotoru a světlo ve tvaru pí.. - když už jsme u světla, tak ta "pátrací svítílna" je něco neuvěřitelnýho, větší kulatý chromový světlo snad nemá žádná jiná motorka na světě . Okruhová jízda na koleno už jí moc nesedí, zato pohodové vyjížďky spoustou zatáček ano a nezáleží zda jen za humna nebo až na kraj světa. Motor má v porovnání s o dost novějšími motorkami stále co nabídnout, vyrovnaná křivka výkonu a zátah bez děr až do maxima na 10500/min s maximálním výkonem 52kW při 9400/min a 59Nm při 7300/min. Lehkou nevýhodou na cestování je absence 6ky jako dálničního rychloběhu, odstupňovaná je ale dobře.

A zbytek hodnocení nechávám na časopise Das Motorrad z roku 1982

Dem Ideal für eine sportliche Straßenmaschine der Spitzenklasse kommt die yamaha XJ650 schon recht nahe. Ein kompromißloses, absolut sportiv ausgelegtes Powergerät zu bauen, genau das war es, was Yamaha wollte. Und jetzt realisiert hat. Denn es wurde Zeit, über das bekannte Maß an Durchschnittlichkeit hinauszugehen und neue Zeichen zu setzen. Nachdem die yamaha XJ650 in über einem Jahr hunderttausende Testkilometer erfolgreich unter härtesten Bedingungen absolviert hat, ist sie jetzt reif für progresive Fahrerpersönlichkeiten. Und die Zeit ist reif, mit einem unvergleichlichen Motorrad belebt zu werden.

3.9.2010

Tak a jsme už společně s XJ skoro týden doma z Norska, budiž Yamaha pochválena, že se kdysi dávno tam na onom dálném východě XJ zrodilo Po nezbytné údržbě nutné po 8500km na dovolené vstříc zbytku sezony ...nejpozději příští rok by to chtělo mít opět "novou" motorku s nulami na tachometru

16.11.2010

Zbývá 5tis km do "nový" motorky ...195tis km

4.6.2011

Letošní sezona je nic moc, povinnosti maří ježdění, takže teprve 2tis km od začátku roku, ještě 3tis km na samý nuly.

13.10.2011

Tak nakonec kilometrově velmi chudou sezonu přerušila koupě dalšího oře, který sežral většinu dalších km Tak snad se podaří přes zimu udělat menší "renovaci", aby bylo připravený na svůj cestovní úděl - další >5000km dovču.

24.6.2012

Jupíí, nová motorka je tu! Během dovolené v Alpách jsem dorazil zbylé km a už se odvinula první tisícovka přes 200t km. Letos koupě XSka drobátko nabourala plány na omlazování XJčka a tak na půl rozhozenou motorku po repasi ložisek kyvky, výměně oleje ve vidlici a vyčištění krku jsem složil a připravil na dovču.

franzlehon
franzlehon napsal 19.05.21 v 20:37 10b.

Ahoj,,,,prosim Te,,,,koupil jsem si taky 650 xj, ale na STK po me chteji zatizeni naprav,,,kdyz jsem psal na centralu Yamahy,tak mi bylo receno,ze to bude trvat minimalne mesic,ale poradili mi,ze pry staci mit okopirovany TP s temito udaji,,,od stejneho typu 4KO,,,nemohl by jsi mi pomoci,,dekuji za zpravu 777426999 nebo m.cox@centrum.cz

DajaV
DajaV napsal 18.01.20 v 21:29 10b.

je moc krásná a norský výlet je super !

kuzmič
kuzmič napsal 11.10.17 v 21:36 10b.

Nevím co mám napsat...
Snad jen ať Ti ještě dlouho a dobře slouží ... Fandím...!!!

Ranža
Ranža napsal 22.10.13 v 11:19 10b.

moc pěkná klasika ve zjevně dobrých rukách A parádní deník. Je neuvěřitelný, co to vydrží.

Marty--Mortimer
Marty--Mortimer napsal 15.12.12 v 20:39