Yamaha XTZ 750 SuperTenere (1991)

Vlastník Lazarus
Vloženo 4.12.2014
Aktualizováno 11.12.2014

Super stroj na cesty i střední terén, s kuframna i bez projedu klidně les. Na to jak je stará, celkem drží a díly jsou za rozumnou cenu.

Honda XRV 750 Africa Twin: peníze rozhody Africa je příliš drahá

První dojmy - Pevná palubová deska hrůza a děs prvních pár Km, ale teď to nevnímám celkem těžká a vysoká, tak papám knedlíky a je to v cajku i s 80 kg mé váhy. Na to že to je cestovní enduro, tak sem byl velice překvapen rychlostí na silnici a akcelerací, po první jízdě super dojem a stále přetrvává.

Motorku bych doporučil pro - Adventure začínajícím jezdcům s omezenýma financema

Doplňky na motorce - Kufry AluMilánek a laděný výfuk

XTZka mě lákala už dlouho spolu s Afrikou a Bigem, předešlá mašina nesla označení XT 600, tak jsem zůstal věrný. Hlavně poměr cena, výkon je velice snesitelný. Hodně parády za středně peněz.
Motor šlape slušně a to i ve větších otáčkách, někdy mi vadí že samou radostí zapomenu co tam mám za kvalt, pak nesmyslně zařadím, ale tahle motorka umí lecos odpustit. Na brzdy si taky nemůžu stěžovat, je to hlavně o tom, co tam člověk vrazí za destičky a jak si to sešteluje loni sem se plácl přes kapsu a brzdím i na malej tik do prstu. Co se týče stopy tak na silnici jede hezky za předním i v terénu má tendenci jet hodně za předním na stylové přetočení to chce vychytat mírně s přední brzdou nebo to nahulit výkonem. Snese i ten nějaký polet vzduchem ale pak člověk musí dělat jednou za čas větší údržbu, asi jako u každý mašiny, nestaráš se nejezdíš !!! S přítelkyní jsem jel na dovču na 14 dní na XTZku a přišlo mi že má víc pohodlí jak já, to bylo asi tím že místo horního CASE používám lodní pytel. Spotřeba je teda o dost větší než u mašin mých kámošú, papá nebo žere to jak auto. Nikdy nešla pod 7l a to i bez kufrů, jinak počítám 8l /100 a s plnou polní a ledvinkou za sebou při plném plynu klidně 13 - 14 l / 100 ,ale to je trápení na krev, pak sem jel těch 12l / 100 s klidným předpisovým tempem v plné polní s ledvinku. Za celou dobu jsem měl 2 poruchy, ale ty přikládám k běžné únavě materiálu, nebo lidské blbosti. Hlavně to není nic přemodernizovaného s potřebou záložného servisu za sebou, takřka vše sem opravil se základním náředím, popřípadě v místní dílně.

Za mě je to super motorka pro skušeného jezdce, který chce začít s něčím mastodontnějíším a užít si jak terén tak silnici a to klidné cestování po světě.

3neczak
3neczak napsal 06.08.15 v 22:14 10b.

Fakt krásná.

Lazarus
Lazarus napsal 12.12.14 v 13:29

Ten upranvenej štít mě baví, jen ho musím poopravit trochu poškrábanej a rozlepuje se ten laminát, nebo co to je, ale to bude maličkost. Spíš mi jde o to do JEB. plexi je hrozně popraskané celé vlasečnicově popraskané a já nevím z čeho to plexi je, takže koupě bude těžká mám pochyb že to bude vyvýšený z tenerky...

Driver-toys
Driver-toys napsal 11.12.14 v 13:19

Vždycky jsem měl sklony tíhnout ke dvouokým mašinám a XTZ byla jedna z nej! Prahnul jsem po Africe, ale za menší peníz pořídil TDM 850. Motor je skoro stejný a do XTZ pasuje, spotřeba i 5l/100km, tak zvaž zda nejít touto cestou . Měl bys lepší průběh a více výkonu a motorka by byla dokonalá.
Chtěl jsem na TDM napasovat podvozek z XTZ, ale určitě rozumnější je křížení opačné. XTZ má na svou dobu skvělé jízdní vlastnosti jen ten motor trochu pokulhává a s tím tvojim je určo něco špatně, kolega s Tenerkou co ji drží u huby nepřeleze 10l..
Zachovalou ji máš a koukám že jsi pořídil i s upraveným štítkem - to vypadá hodně dobře !

Lazarus
Lazarus napsal 08.12.14 v 18:33

Zachovale vypadá na fotce, jinak mouchy má, ale vetšinou kosmetické a tu žravost.

yamaharider
yamaharider napsal 08.12.14 v 17:16

vypada krasne zachovale :)