Moto Guzzi Breva 1100 (2008)

Vlastník The_Rock
Vloženo 26.8.2014
Aktualizováno 18.1.2015

Člověk míní, život mění! Nikdy bych nečekal, že odběhnu od chopperů k "cestovnímu naháči" jménem Moto Guzzi Breva 1100. Na druhou stranu, jsem mladík, je mi 23 a mám ještě čas na to, dělat "nerozumná" rozhodnutí.

Motorka koupena od Soukromník - Pán se o tuhle krásku dobře staral, měla svou vlastní vyhřívanou garáž a velkou péči, cena byla trochu vyšší než se nyní nabízí, ale motorka byla po kompletním servisu se všemi doklady, které si vůbec člověk dokáže představit, má nově obuto a je jak, kdyby právě vyjela z MOTOsalonu, takže vlastně nebylo o čem diskutovat - TOP stav ( a s výbavou).

Byl jsem se podívat na dvě Moto Guzzi Sport 1200 a na obou bylo zřejmé, že byly padlé, stav, vzhledem k ceně také nebyl zrovna ideální a tak jsem se jel podívat na Brevy, viděl jsem jich také několik, buď, jako obvykle chyběla kompletní historie motocyklu - servisní knížka, apod ... anebo ... i když měla motorka najeto třeba jen 6000 km, jak jsem se přesvědčil na vlastní oči, vypadala, jak kdyby byla před smrtí, evidentně padlá apod... další Brevy nebyly vzhledově hezké, respektive měly vady na kráse viz. škrábance, zoxidované šroubky, potrhané gumové hadičky, apod.

Nakonec se opět potvrdilo mnou preferované pořekadlo, že "MOTORKA JE VIZITKOU SVÉHO MAJITELE" viděl jsem několik motorek, které měly málo najeto a vypadaly opravdu hrozně, najednou jsem přijel na inzerát, kdy motorka měla najeto"pouze" 22500km, ale vypadala, jela, fungovala jako kdyby právě vyjela z linky, nebylo co řešit, musel jsem jí mít !

Moto Guzzi Sport 1200: Nenaskytl se inzerát, který by mne oslovil jako ten, který jsem uviděl u Brevy, navíc na obou motocyklech jsem jel a nejsem zas ta vyježděný motorkář, abych poznal rozdíl mezi oběma motory. Navíc motorku sem kupoval hlavně pro jízdu ve dvou.
Yamaha BT 1100 Bulldog: Bulldog se mi opravdu hodně líbil, dokonce se naskytl i inzerát, který mne oslovil, ale nakonec pozice motoru a vzhlede Brevy vyhrál, navíc její kardan a uchycení zadního kola byly další argumenty, proč vybrat Brevu.
Triumph Speed Triple: Jeden jediný důvod a tím bylo pohodlí spolujezdce - kdo ví, třeba se v životě bude dařit tolik, že si ho zaparkuji v garáži ještě k Brevě, protože Speed je další motorka, kterou bych chtěl mít ve svém seznamu. Je to kráska.
Ducati Monster S2R: Je to krásná Italka, ale opět zde hrálo velkou roli pohodlí pro spolujezdce a to je na Monsteru minimální - nic to ale nemění na tom, že i tohle je mašina, kterou na svém seznamu mám!
Ducati Monster S4R: Je to kráska ! Důvod stejný jako u S2R.

První dojmy - Četl jsem a četl jsem, někdo chválil Sportku, někdo vychvaloval Brevu, někdo zase nadával na servisy a někdo říkal, že to tak horké není. Prohlédl jsem snad milion inzerátů a už se pomalu z vybírání nové mašiny stala povinnost než-li radost neboli - byl jsem spíše nevrlý z toho, že vlastně nevím co chci, místo toho, abych hltal každý článek a byl nadšený z toho, že si mohu koupit novou motorku. Nakonec to všechno roztrhla moje kamarádka Lenka - slečna z oboru, která se opravdu vyzná. Jednoduše se mě zeptala na to, na co motorku potřebuji ... Já odvětil - do města kvůli práci, chci něco, co není všední, chci něco výjimečného, chtěl bych ale taky něco, na čem vydržím s přítelkyní cestu do Itálie a zpátky. Slovo dalo slovo a doporučila mi hned několik motorek, mezi kterými byly značky jako KTM, Yamaha, BMW, Ducati, Moto Guzzi, Honda ... samozřejmě pouze vybrané modely. Opět tedy nastal čas si vše pořádně nastudovat a vybrat si favority! Chtěl jsem Monstera, prostě proto, že ta motorka je krásná, dělá hluk, je lehká, ovladatelná, jede a dá se skvěle upravovat. Jenže to bych nesměl mít svou krásnou přítelkyni ... nebo mohl, ale nemohl bych jí brát na výlety, takže Monster musí počkat :), alespoň do té doby než mi třeba jednou zaparkuje v garáži vedle Brevy! Nakonec jsem tedy vybral favority a to Bulldoga, Sportku a Brevu! Na všechny jsem se jel podívat, vyzkoušel, omrknul a bylo jasno. Chtěl jsem Sportku nebo Brevu a bylo mi skoro jedno, kterou z nich budu mít v garáži. K designu sportky jsem se přikláněl o malinko víc, ale Brevě hrálo do karet pohodlí a tak šlo spíše o to, jestli se objeví inzerát, který mne osloví. Nakonec se objevil inzerát, který se neodmítá, ano..., člověk si musel malinko připlatit, ale dostal za to stroj v 1A stavu!

Motorku bych doporučil pro - Pro někoho, kdo chce, aby jeho motorka měla svou vlastní hlavu a chce mít v garáži něco, co není k vidění každý den.

Doplňky na motorce - Chromové padací rámy, kufr Givi, reflexní proužky na kolech, plexi štít.

S těmito doplňky jsem motorku koupil od majitele, ale jako správný motorkář již mám samozřejmě v záloze své vlastní úpravy. Mám tedy v plánu dokoupit stavitelné páčky Rizoma, menši plexi - černé s červeným středovým sklíčkem a zadní blatníček nad zadní kolo. Pro delší cestování se nejspíše budou hodit i nějaké postranní kufry.

Teď ale vážně, chopper je pro mne srdcovka, jsem ale spíše do stylu Bobber, vysoká řídítka, randál z otevřených laufů, řemen, sólo sedlo, malá nádrž, no prostě HARDTAIL. No a co si budeme povídat, to je motorka dobrá k tomu, aby jste si ujeli těch svých uklidňujících 50-100km, plných emocí a nadšení a pak rychle domů, aby jste se mohli druhý den vůbec hýbat. No, ono to přijde, jednou mi v garáži bude stát krásný custom Bobber! Teď jsem ale mladý a chci vidět svět, chci si zkusit různé druhy motocyklů a až pak se rozhodnout, co je pro mne to pravé a mít při tomto rozhodnutí opravdu podklady pro to, se rozhodnout správně. Přesně proto jsem tedy choppery na chvilku opustil a vrhnul jsem se do Itálie k Moto Guzzi!

Motorku mám teprve týden, ale už jsme stihli 1200km. Pro někoho málo, pro mě hodně :) .

Vůbec nevím, co mám zde napsat, protože je pro mne všechno nové, kolena mě bolej z posezu, motorka cinká jak luční koník, když přidám plyn táhne doprava a když ho uberu, táhne zase doleva, brzdy brzděj snad už, když se na ně podívám a zadní kolo při přidání v zatáčce lítá sem-tam, jak kdyby si jelo svou vlastní stopou.

Teď vážně - ta motorka je prostě nádherná! Ano ... má paroží místo řídítek, ale tohle je opravdu motorka, která má svojí vlastní hlavu. Jak s oblibou říká moje přítelkyně o kočkách - "jsou tvrdohlavé, přijdou k vám, kdy se jim chce a ne když chcete vy, mají svou vlastní hlavu a svůj vlastní život, na rozdíl od psů, kteří udělají vše, co vám na očích vidí". Tak nějak se chová Breva.

Když chcete klidnou motorku, umí být klidná, můžete se kochat krajinou, jste krásně vysoko, posez je velmi pohodlný, užíváte si to vrnění a "cinkání" Véčka a ještě k tomu si vezme nějakých 5l/100km. Když jí ale trochu zataháte (jako kočku za ocas) stane se z ní docela naštvaná potvora :), protože z "cinkán"í se najednou stane dost hlasité vrčení a motorka vám začne dokazovat, kdo je vlastně na silnici pánem. Ta motorka má opravdu svou vlastní hlavu a svůj vlastní svět, ve kterém s ní buď spolupracujete a máte jí rádi anebo si prostě rozumět nebudete.

Ono je to vlastně celé o tom, že na té motorce vše funguje vlastně správně, ale je to jiné než na Japoncích kteří fungují dokonale, na Guzzině si vše funguje sice dobře, ale tak nějak po svém, ten motor chce přeskočit na jinou kolej, z těch zvuků Guzziny jsem myslel, že se zcvoknu a z ovládání motorky jsem se cítil, jak když jsem si poprvé sedl na kolo. Nic neumím, zabiju se a bojím se! Tak to má být, z motorky má mít člověk respekt!

Jak říkají Guzzisté na jejich fórech - Na Guzzi sedneš a už nebudeš chtít slézt anebo jí už nikdy nebudeš chtít vidět!

Už se těším, až zajedu k Pepovi na Motoškolu s touhle kráskou! Pak teprve uvidím, co v ní je!

alterego
alterego napsal 11.04.15 v 18:47 10b.

HelmutYamaha
HelmutYamaha napsal 27.09.14 v 20:41

Nádhernej mazel, 10. b

dornick
dornick napsal 02.09.14 v 20:43

pěkná motka a pěkná recenze

Pietro-guzzi
Pietro-guzzi napsal 01.09.14 v 20:58

Krásně jsi to popsal- Guzzi už prostě navždy .

Milan-11
Milan-11 napsal 31.08.14 v 08:41

Tohle je jeden s nejpovedenějších kousků co se dělá v téhle třídě moc pěkná mašina