Moto Guzzi Breva 1100 (2006)

Vlastník ludus
Vloženo 11.3.2017
Aktualizováno 8.5.2018

Trochu mrcha, ale o to víc zábavy. Tak jak to má být.

Yamaha BT 1100 Bulldog: volnoběžka, 5 rychlostí
Kawasaki Versys 650: Moc plastu. Málo emocí.

První dojmy - Po prvním usednutí a rozjetí, jsem věděl, že je to Ona. Přesně co jsem chtěl. Žádné nepříjemné překvapení. Ale můj názor je silně ovlivněn tím, že je to moje úplně první motorka. Kromě autoškoly jsem na jiné nikdy neseděl.

Motorku bych doporučil pro - Může být klidně první motorkou začínajícího motorkáře jako jsem já. Pro cestování ve dvou.

Doplňky na motorce - Centrální stojan, padáky, zadní blatníček, nosič.

Větší začátečník tu snad ani není. Ale od začátku.
V roce 1979 šel do kin film Povolání kaskadér (Stunts 1977, k nalezení na youtube). Po pravdě, když jsem ho viděl nedávno s českým dabingem a odstupem doby, tak je to spíš lepší béčko. Ale pro puberťáka (s přihlédnutím na to co tehdy dávali v kinech) byl pro mě na dlouhá léta kultovním zážitkem. Zahrála si tam Kawasaki KZ 900 Mk2. Strašně se mi líbila. A taky úvodní scéna. Ráno se vzbudit, z milenky přeskočit na Kavu a vyjet rovnou z obýváku do práce.
Cesta k vlastní motorce z mnoha důvodů trvala mnohem déle, než jsem čekal. Přes třicet let. Prostě to dřív nešlo. Když to konečně přišlo, nastalo velké rozhodování. Věděl jsem, že nechci nic uhlazeného, perfektního, přetechnizovaného. Něco pro radost, trochu na cesty, ale cestovní enduro zatím ne. Chtěl jsem, aby byla nahá, pokud možno dva válce, hlas, kulaté světlo ale nic chopperovitýho. A jako totální začátečník jsem neměl nervy kupovat novou.
Zjistil jsem, že v roce 2013 není snadné takové požadavky splnit. Nastalo dlouhé hledání a rozhodování. Velký kandidát byla YAMAHA 1100 Bulldog, odradily mě problémy s volnoběžkou. Dále Kawasaki Versys – moc plast. Prostě mě nechytla. Dilema trvalo moc dlouho, až poradili kamarádi. Kašli na všechno a kup si takovou, která se ti prostě líbí. Je to milenka, ne manželka. Když to nepůjde, půjde z domu. V diskuzi u Bulldoga kdosi napsal, že by raději Moto Guzzi. Značku, kterou jsem neznal. Fakt ne. No a jak jsem ji uviděl, bylo rozhodnuto. Griso, Breva nebo Sport.
Člověk, který nikdy neseděl na motorce, si chce koupit litra. Dvouvál napříč a gyroefektem. „Ses zbláznil“? To nedáš. Máš začít na malé a postupně zvětšovat“. Kašlal jsem na tyto rady. Papíry jsem dělal o rok dřív na Suzuki Intruder. To půjde. S Italem budeš furt v servisu. I na to jsem kašlal.
Brevu jsem koupil 2013 od člověka, který ji evidentně měl rád. Přizval jsem si hodně zkušeného kámoše, co závodí na okruzích a cestuje na enduru. Breva rozhodně nebyla jeho kategorie. Nedůvěřivě hledal cokoli, aby mi ji vymluvil. Taky mu připadala podezřele zachovalá. Despekt opadl ve chvíli, kdy se na ní projel. „Tuhle ber, pokud se ti líbí. Je hodná, dobře brzdí, není zákeřná v zatáčkách, dobrý těžiště, krásně ovladatelná na to kolik váží. Může být bez problému tvoje první motorka.“
První jízda. Na evidenčku. A já nemám ještě před domem hotovou cestu, ale sto metrů sypaných šutrů. Šutry jak německý helmy. Běs. Prostě musíš. A ono to jde. A v pohodě. Poprvé v životě na své motorce. První jízda jen 30 kilometrů, ale na litrovi, dvouválu s kardanem a já se štěstím směju do helmy jako debil.
Dnes, když tohle píšu, mám čtyři roky s Brevou za sebou. Žiju. Jeden pád v nulové rychlosti v garáži. Kraviny jsem dělal? Dělal.… Aspoň vím, že ji zvednu. A ta čtvrtmetrová jizva na zádech, jak mě přimáčkla na futra se mi taky zahojila. To nevymyslíš
Nemám s čím porovnávat. Co ale můžu říct, že Moto Guzzi Breva 1100 může být klidně první motorkou začínajícího motorkáře. Je pohodlná, dal jsem s ní Rumunsko i Ukrajinu. 900 km za den v pohodě. Celkem jsem na ní najezdil 10000. Je to pořád leštěnka.
Bohužel doba pokročila a přišel čas na cestovní enduro. Značka je jasná

ludus
ludus napsal 26.02.19 v 14:33

Trochu to trvalo, ale už je prodaná. Do dobrých rukou

staroch30
staroch30 napsal 23.10.18 v 10:41

Nikdo ji nechce??? A přitom podle Tvého popisu jsem se dosti řídil, když jsem se rozhodoval. A nakonec brevu koupil. Měl jsem strach z 25-leté přestávky. A jak jsi napsal, že větší začátečník než Ty, tu nebyl, tak jsem do toho šel. Díky.

Lajfi
Lajfi napsal 09.02.18 v 21:48 10b.

Hoj krásná ...už jsi ji prodal? měl bych zájem

ludus
ludus napsal 31.01.18 v 15:56

Díky všem za fajn komentáře
Stelvio už je doma.
Breva je taky pořád doma. Nikdo ji nechce.

kardu
kardu napsal 20.01.18 v 17:35 10b.

Veľmi pekne napísané. Krásna Guzza. Želám dobrý výber druhej moto.