Simson S 51 Enduro (1983)

Vlastník basejezek
Vloženo 9.8.2013
Aktualizováno 12.2.2014

Není to na závodění, je to spíš srdcovka, na kterou člověk potřebuje spoustu času a často i trpělivosti, obzvlášť s mými zkušenostmi s motorkami (víceméně žádné). Ale perfektní stroj na naučení jak techniky jízdy, tak techniky motocyklů.

První dojmy - Jedná se o můj první "stroj" :). Tudíž nebylo moc s čím porovnávat (motoškola byla samozřejmě na 125, ale to byl 4T a 11kW, čili úplně jiná motorka, navíc vždy ve 2 lidech..). Jezdil jsem tedy velice opatrně, slalom mezi dírami apod. První dojem tak nebyl přímo ze simsona, ale dá se říct, že z jízdy v jednom na motorce jako takové.

Motorku bych doporučil pro - Pole mého názoru (a ne kvůli tomu, že jsem na něm začínal já, ale kvůli tomu, jak vidím jezdit kluky, co dostali od papínka 125ku za 35k+ a jak na ní jezdí a chovají se s ní na silnici) si myslím, že každý by měl začínat na slabém 2T stroji. Jen tak se naučí správně poslouchat motor, řadit apod. Navíc se nedostanete ani do velkých rychlostí, takže při případném pádu by se toho snad nemělo tolik stát (odzkoušeno v poslední den prázdnin :D:/)

Doplňky na motorce - Tento rok (2013) jsem zakoupil a nainstaloval: 60ccm 8-mi kanál, nová hlava, pístní sada, NGK svíčka, komplet nový 32mm výfukový systém, karburátor amal 21T, sportovní sání, nakopávačka, řadička, řidítka, kvůli lehké nehodě nové ovládání plynu, lanka, páčka, silikonové gripy pro větší pohodlí (na vše mám faktury). Dále jsem spravil elektriku, seřídil všechno možný i nemožný apod. Bohužel, praskla obýmka na kolenu, ale to je problém v "držáku" výfuku - je od minulého majitele svařovaný, a tak výfuk není zcela v ose, a proto mi to křuplo (koleno jsem zakoupil nové, mám v plánu ho tam dát přes zimu).

Motorku jsem si moc nevybíral, samozřejmě jsem chtěl 11kW 125 ccm, abych mohl machrovat na holky, ale taťka platil, tak jsem kývnul a né moc vděčně jsem simsona přijal s tím, že si co nejdřív seženu brigádu, abych si vydělal na něco pořádného..
To však bylo minulý rok, nyní jsem úplně změnil přístup! Jsem rád, že na simsonu začínám a navíc jsem si k němu vybudoval určitý vztah. Zažil jsem s ním spoustu dobrodružství (jízda v bouřce, upadlý výfuk 50km od domova :D,..) a nabral první zkušenosti.
Když jsem mého Homera dostal, tak nebyl zrovna v dobrém stavu - elektrika v háji, špatně seřízený, naprd brzdy, zaneřáděný, nebylo o něj pečováno. Co však bylo ve výborném stavu byl motor a převodovka. Motor byl po GO (najeto asi 400km), takže jezdil parádně, obzvlášť po seřízení karburátoru. Dojezdil jsem na něm v tomto stavu minulou sezonu a v zimě ho šoupnul do garáže s tím, že ho na jaře prodám.. (na jaře jsem nakonec upravoval - viz. seznam)
Kde se motorka cítí nejlépe..? No, je to sice enduro, ale na nějakou horskou tůru zapoměňte.. Je to spíš tak, že se s ním nemusíte (tolik) bát jet za kámošem na vesnici po polní cestě :). Jinými slovy, mnou byl ježděn převážně po silnici. Pendloval jsem mezi naší chatou a bytem v Lbc (asi 35km po silnici 1. třídy). Musím říci, že v rychlosti do 55km/h byl občas s předjíždějícími plechovkáři problém, obzvlášť pokud jeli 130 na 90ce.. Ale co, to k tomu patří. Na krátké vzdálenosti je tedy dobrý, ikdyž se samozřejmě nemůže rovnat "normálním" motorkám.
Na Simsona musí mít člověk jinačí pohled/přístup než k normálním bikeům. Nelze je porovnávat v ničem. Je to prostě 30 let stará motorka, ale přesto umí udělat úsměv na tváři. Sice ten úsměv většinou vytváříte na tvářích kamarádů, ale když se s tím "naučíte žít", ba naopak si to budete užívat, budete mít výborného, dvojtaktního kámoše :)

Simál k 5.1.2014 prodán do Německa - snad se mu tam bude líbit :)

tomiik95
tomiik95 napsal 28.08.13 v 15:59 9b.

Tahle motorka nemá motor, ale srdce, který buší o stošest. Kámo co my se na tom nasmáli když jsme "předjížděli" toho cyklistu, i když sem se simálovi občas zasmál, je to stroj strojů !

pavelntv
pavelntv napsal 16.08.13 v 21:28 10b.

Pěkně opravenej, Taky sem na něm jezdil.

hurikan46
hurikan46 napsal 13.08.13 v 18:47

ty voe...co bych za to dal začínat na simálovi...u mě klasickej fichtl s plechama - tunnig jsem dělal já nůžkama na plech a všechno dolu...ve 14 přišla 175, se kterou jsem 3 kiláky jel a 3 zpátky tlačil...) no a kolem 16-17 už fotrova 250 panel ,ta jela jak saň... to byli krásný časy...

Erfa
Erfa napsal 12.08.13 v 16:24

já na něm taky začínal mám ho dodnes a rozhodně z baráku nepůjde je to mazel

Zdenek...
Zdenek... napsal 11.08.13 v 18:32

jo taky jsem na takovy mršce začínal :)