renocar_unor

Simson S 51 Enduro (1988)

Vlastník dadanek1999
Vloženo 6.11.2015
Aktualizováno 27.6.2017

Po odladění super společník, na kterého je spolehnutí a vím, že dojede kam má, ačkoli ze začátku to tak úplně nebylo :)

První dojmy - První dojmy? Samozřejmě super. Jako patnáctiletý kluk jsem na ni sedl a ta vzpomínka, jak se poprvé rozjíždím na polňačce.. Ta radost, když jsem tam poprvé kopnul "za čtyři", něco nepředstavitelného. Prostě nezapomenutelná vzpomínka z první jízdy :) Motorka úplně blbuvzdorná, hlavně co se řazení a práce se spojkou týče (oproti třeba YBR v autoškole), takže super. Jedinné co mě zaráželo, proč motorka tak hrozně moc točí (do 9 tis. skoro nejela). Nakonec se ukázalo, že někdo z předchozích majitelů vykuchal výfuk...

Motorku bych doporučil pro - Hlavně pro začátečníky, protože je to lehoučká a snadno ovladatelná motorka, pak lidem, kteří potřebují nějaké přibližovadlo a nepotřebují se řítit po silnici aspoň kilo.

Doplňky na motorce - Jiné budíky, kufr, homemade přístrojovka (origo hliníkový držák obroušený a vyleštěný, v něm schované diody a 4 stabilizátory), laděný výfuk, molitanový open - filter, alarm, nabíječka

27.6.2017 dohodnut prodej. Tak už jen evidenčku a přepis. Byla to "moje první", padly do ni tisíce korun a stovky hodin práce, strávili jsme spolu 3 roky a nějakých 7 tisíc kilometrů plných zábavy a blbnutí, což se zdá jako málo. Ale není, byla to spousta času co jsme spolu kravili v terénu, lítali po polňačkách nebo zkoušeli zvedání na zadek, aby se dalo "zafrajeřit před holkama". Bohužel s velkou motorkou už tu jen stála a zabírala místo, tak doufám, že bude novému majiteli, klučinovi, dělat jen radost a že ho naučí spoustu věcí, stejně jako mě.
Nezapomenu na tebe...

Poprvé jsem po nějaké motce začal koukat tak ve třinácti letech. Tehdy jsem koukal tak maximálně po pionýrech, a když to táta zjistil tak řekl "Na to zapomeň, podívej se radši na Simsona!" Tak jsem se podíval a byla to "láska na první pohled." Designově se mi hrozně líbil. A když jsem si vyslechl tátovo vyprávění o tom, jaké to bylo, když ho měl nového, věděl jsem, že ho musím mít.
Na prvního Simsona jsme se jeli podívat, když mi bylo 14. A pak ještě několik dalších, vždycky to kvůli něčemu neklaplo. Nakonec se objevil na inzerci Simál za 8 tisíc, nedaleko Pardubic, kde mám strýce motorkáře, tak jsme ho vyslali, ať to omrkne :) Když řekl, že OK, vyrazili jsme tam rovnou s vozíkem pro motorku. Tehdy to bylo něco úžasnýho, když jsme jeli domů a já věděl, že je moje.
Motorka měla ojeté lamely, předchozí majitel mi dal nové, ať si je vyměním. Pustil jsem se do toho a objevil naprosto neskutečnou vůli na ložiscích v motoru, na ložisku spojkového koše (velkém) to byl skoro milimetr, na tom malém to byly skoro dva milimetry! FK Racing, který mi později dělal motor řekl, že nic takového ještě neviděl :D Nonic, bylo rozhodnuto pro kompletní GO. Rám byl napatlaný štětkou, takže všechno obrousit a nalakovat, vyměnit mističky a ložisko řízení, to, co bylo napadeno kutilem, jako například stupačky napevno přivařené k rámu se muselo vrátit do původního stavu... Kola totál humus, ale rozplétat jsem je nechtěl, takže jsem k nim prostě sedl a hodiny a hodiny je čistil a leštil, dokud se neleskly jak psovi kulky :) Pak jsem jen vyměnil ložiska v kolech za nová, krytá, tak, jak mají být. Jeden zadní tlumič byl úplně v háji, takže jsem koupil rovnou nové. Přední teleskopy jsem rozebral, seřídil ty stavěcí tyčky, vyměnil gufera, pružiny, spodní těsnící O-kroužky a dal nový olej. Velké změny čekali elektroniku, nechtěl jsem investovat další peníze do 12V soustavy, protože i tak moje studentská peněženka fakt dost krvácela.. :D Takže se pustil do práce táta a vyřešil stabilizaci pro kompletní LED světla, vyjma hlavního světlometu. V blinkrech jsou 3W LED, brzdové je 3W LED, obrysovka je 1W a osvícení SPZ také 1W. Vzhledem k tomu, že se později objevily problémy se zapalováním, musel jsem vyměnit ještě snímač otáček, zapalovací cívku a tyristor, který jsem doma postavil. Originální lak byl v dobrém stavu, navíc na nový by mi nezbyly peníze, proto jsem ho nechal být. A teď co s motorem? Ten putoval k FK Racing na úpravu válce na klapkové sání + GO motoru, protože jsem neměl stahováky a nehodlal jsem půlit motor kladivem, nebo takněco. Z origo válce se udělala klapková šedesátka, motor dostal novou sportovní kliku + centrování kliky, ložiska SKF a nové kolo první rychlosti. Když jsem měl motor doma, už jsem jen nasadil nový primár S70 (62:21z), udělal komplet spojku a zadekloval motor. Vzduchový filtr jsem dal nový, ale origo, žádnou "tjůningovou" drátěnku. Karbec osvědčený BVF 19N1-11. Když už byl konečně Simál zase kompletní, už jsem měl papíry a tak nic nebránilo tomu, abych legálně vyjel na cesty. Byl jsem ze začátku docela opatrný, měl jsem strach, abych to nepřidřel, ačkoli do motoru liju plně syntetickej Elf 2XT a byl na záběh 1:20. Po ujetí zhruba 30km už měl motor tendence se přetáčet a nakonec jsem mu po asi 150km plazivé jízdy nasadil 16z sekundární kolečko. Zhruba od 300km jsem za to začal fakt brát, když se na to podívám s odstupem času, bylo to docela nezodovědný :D Ale oleje bylo dost a motor to snesl, v týhle fázi "záběhu" už dával po rovince okolo 75km/h. Od 500km už jsem nebral žádné ohledy, akorát jsem ještě odmítal baťůžky.. :D Po najetí 2000 km kontrola válce, žádné příznaky přidření, takže paráda :) Nejdelší cesta, co jsem zatím absolvoval byla zhruba 160km za jeden den, když jsem jel letos na ukončení sezóny do Prostějova. Při této cestě jsem z něj dostal podle cyklotachometru 86km/h z mírnýho kopce, ale není to hodnota, na kterou by se dalo normálně jezdit.

Edit: Tak už jsem doplnil fotky :)
17.11. jsem dojezdil. Povolil hliník v bubnu zadního kola a tím se utrhlo uložení ložiska, takže mě čeká koupě nového kola a zároveň s tím i nový výfuk a kopa věcí... :(

10.12.2015 - tak Simson už zase jezdí :) Výfuk nakonec Reso C32 Sport a masakr, zatím maximálka byla 86 km/h s 15z sekundárním kolečkem, pak dám nejspíš 16z. Je to fakt masakr, na neutrál to dostanu z volnoběžných (cca 1500) otáček na 10 000 maximálně do sekundy. Docela mě překvapilo, že to dává originální zapalko. Snad mi rotor neutrhne klínek, ale klikovka je nová a rotor pořádně dotažený, tak to snad nehrozí :)

25.3.2016 - Tak, v novém roce nás čekal menší problém. Motor měl tendence se více hřát, příčina byla ve zmáčklém těsnění pod válcem - příliš se zvýšila komprese. Do předních tlumičů padly 3,6mm silné pružiny a silikonová gufera, takže taky paráda.
Z elektropalby bych zmínil to, že přibyl 12V měnič s USB nabíječkou a dálkově ovládaným alarmem, takže se konečně nemusím bát zaparkovat motorku na parkovišti. Jinak po komplet odladění maximálka okolo 80 km/h. :)

Po rozlítnutí motoru přechod na LT85, už nemám moc sílu to sem vše dopisovat. Myslím, že následující video to docela dobře shrne.

Honza-K
Honza-K napsal 15.07.20 v 10:04 10b.

Moc pěkný Krásný origo stav
Ale starostí tedy opravdu mraky...

Potok01
Potok01 napsal 16.08.16 v 21:40 10b.

Pěkně udělanej stroj. Gratuluji.

Stoormzender
Stoormzender napsal 11.11.15 v 10:32 10b.

Super popis, nejdřív se postarat, pak jezdit

dadanek1999
dadanek1999 napsal 10.11.15 v 13:03

Díky moc kluci Já se právě snažil aby všechny zásadní díly byly Německé, nebo z Taiwanu (třeba klikovka), protože jsou mnohem kvalitnější než čína/polsko/maďarsko.

čzťák
čzťák napsal 09.11.15 v 19:36 10b.

Krásný Simson, byla to moje první motorka, to byly časy! Máš tam desítku a jen tak dál