Suzuki LS 650 Savage (2000)

Vlastník Fist
Vloženo 20.7.2013
Aktualizováno 8.12.2016

Lehký chopper laděný více sportovně, motor čtyřtaktní jednoválec 652 ccm OHC, vzduchem chlazený

Motorka koupena od soukromého prodejce - Dobré - ochotný a vstřícný

První dojmy - První dojmy z jízdy byly dost rozpačité, z předchozích zkušeností však vím, že nemusí být rozhodující a napoprvé hned objektivní. I tentokrát se mi potvrzuje, že je lépe nedělat ukvapené závěry a s konečným hodnocením pořízeného stroje posečkat.

Motorku bych doporučil pro - Přestože je savage v kategorii chopper asi nejlehčí, úplným začátečníkům bych ji nedoporučil. Jisté zkušenosti s řízením vyžaduje. A to nejen s ohledem na kubaturu motoru.

Doplňky na motorce - Motorku jsem pořídil již s rovnými řídítky na vyšších představcích, s přídatnými dálkovými světly na orig. rampě, přepákováním, "padáky" , orig.koženými brašnami (s klipsy) a rolkou. Palivová nádrž je kryta orig.koženým pásem, dodatečně opatřeným koženou brašničkou. Celkový vzhled: krásná a celkově jako nová!

Tento model - tedy savage - mě lákal už poměrně dlouho, leccos jsem si o něm přečetl a zhlédl i nějaká videa, ponejvíce přestavby typu bobber. V různých příspěvcích majitelé těchto strojů na své miláčky nedají dopustit a ponejvíce pějí chválu, i když připouštějí několik typických problémů a závad, spojených s provozem tohoto modelu. Mě v prvé řadě lákalo vyzkoušet a případně si i pořídit lehký stroj typu chopper "jednobuch" - když už dvouválcové "véčko" ( Yamaha XV 535) pár sezón sedlám. Tedy patrně i zvědavost na něco odlišného. A tak po třech týdnech, co savage vlastním, mohu jednoznačně prohlásit, že odlišnosti tu jsou. Nižšší výkon ve srovnání s viragem jsem očekával a tedy mě nepřekvapil, protože však jezdím výhradně sólo, je pro mou potřebu, zejména díky parádnímu "krouťáku", plně dostačující. Je však třeba někdy častěji řadit a nečekat, až si podřazení nesmlouvavě vyžádá cukající hnací řemen. Motorce svědčí silnice s kvalitním povrchem, delší jízda na nerovnostech je dost nepříjemná. Pro jízdu po dálnici na větší vzdálenosti bych před savage preferoval "virážku". Jestli se s touto motorkou dá dobře cestovat? Tady bude asi hodně záležet na věku a založení řidiče, na vzdálenosti a povaze cest. Případný tandemista to však na savage příliš komfortní mít nebude. Přes uvedené poněkud negativní odlišnosti (tedy ve srovnání s viragem) začínám v jízdě na savage shledávat rostoucí zalíbení a věřím, že pořízení tohoto stroje i vzhledem k svému kmetskému věku nebudu hodnotit jako zcestné.

Před začátkem sezóny 2014 nainstalován pomocí podomácku vyrobeného adaptéru zadní nosič od HD, pořízen kožený kufr barevně korespondující s palivovou nádrží (černá-šedá). Pro zlepšení jízdní pohody sňata módní širší rovná řídítka a osazena orig. sportster řídítka, shodná s těmi, co mám na svém HD. (Na snímku dole.) Dalším zásahem bylo ozdravné doplnění výplně sedla . O tu ji brutální obřízkou připravil předešlý majitel. Takto krom snížení posedu docílil i nežádoucího zvýšení nároků kladených na hýžďové svalstvo nebohého řidiče. Po odborně provedené reimplantaci nastala i v této oblasti citelná úleva. Konečně s uspokojením mohu prohlásit, že tyto jen zdánlivě nevýznamné změny souhrnně výrazně přispěly k zpříjemnění jízdy na tomto krásném a ojediněle svérázném stroji.

Začátkem 8/14 k "jubileu" 20 tis. km pořízeno tažné pro občasné příležitosté připojení PAV.

Ve snaze o další zdokonalení posezu pro mou nevysokou tělesnou schránku sňato parádní přepákování a nahrazeno původními orig. pákami. Vzhledem k tomu, že tento lehký stroj používám výhradně pro menší vzdálenosti, docela lituji, že jsem tak neučinil již dřív...

Koncem sezóny 2015 v rámci celkové údržby mj. vyčištěn a seřízen karburátor, vyměněna svíčka i s "fajfkou", brzdová kapalina, destičky přední brzdy a pro další zvýšení jízdního komfortu vyměněna ložiska krku řízení. Na své místo do představců se vrátila i nízká a rovnější řídítka, tentokrát již s orig. pryžovými gripy. Poslední předsezónní úprava spočívá v nahrazení tandému jednoduchým nosičem, "vyrobeným" ze silného nerezového plechu. Je připevněn k upravené plastové podložce orig. savage tandému, pro tento účel pořízenému, přičemž původní tandém zůstal zachován pro možnost snadné zpětné montáže (3 šroubky).

Mimosezónní pobyt každoročně tráví řádně zaopatřena v teple majitelova domova...

V závěru podzimu 2016 po 4 sezónách minimálního využití v perfektním stavu prodána do služeb novému majiteli.

Zvukostroj
Zvukostroj napsal 31.10.23 v 14:22 10b.

Zdravím zrovna jsem řešil jestli savage nebo virago projel jsem se na obou a nemyslím si že savage má menší výkon . Neřešil bych to papírově, ale opravdu to zrychlení a krouťák prostě virago nedalo takový opožděný. Jasně je tam plynulejší chod díky dvouválci je asi pohodlnější, ale ten jednobuch když člověk ví jak ho má točit tak to palí o 106 musí se držet ve správných otáčkách také je otázka jak je naštelovaná jestli se nedusí což je problém právě toho benzínového ventilu kde muže tahat benzín do sání atd. jen jsem vyměnil ventil a uplně se změnil chod motoru. Benzín teče jak má a vzduch jde jak má . To jen má zkušenost . Máš to krásně udělaný.

Páčkalíny
Páčkalíny napsal 12.02.17 v 19:01 10b.

Díky za koment i povzbuzení. V Tvých úpravách mne zaujel ten nosič. Uvažoval jsem, že bych si ho nechal svařit z nerezu u kámoše, ale ten z HD vypadá fit! Nemáš odkaz na koupi? Díky. Ten HD Custom se mi líbí, v týhle kubatuře je ale i zajímavej XR X, má ho tady jeden pán nealeko a je to hukot... Obdivuju ty pávy např i vojáka - s tím bych neuměl?!

navi566
navi566 napsal 14.06.16 v 16:19 10b.

Pozdravujem Ta. Mávate aj nejaké stretnutia myslím majitelia SUZUKI Savage 650Ls ???

Ivan

vilyo15
vilyo15 napsal 10.01.16 v 18:33 10b.

Pekná mašinka, moja pochvala.

BaluJarda
BaluJarda napsal 05.03.15 v 18:14