Jawa 250/590 (1968)

Vlastník Foxing
Vloženo 30.4.2011
Aktualizováno 19.1.2012

Moje první "velká" motorka. Vybavena bočním stojanem!

Byla mi ukradena a nejspíše znovu prodána někdy v letech 2006-2009-parkovala u rodičů v kůlně a jednoho dne tam prostě nebyla.

Super jednoválec na 19" kolách, což byla vcelku příjemná změna oproti ostatním Jawkám!
Bohužel to bylo na škodu bočního stojanu, motka se na nevhodném povrchu překlápěla. Centrální stojan nejspíše výrobci v Jawě vzali ze standardních modelů s menšími koly, takže motka stála dobře jen na terénním hrbolu a nebo na dřevěné desce či špalíku.

Jízdní vlastnosti vzhledem k roku výroby byly slušné. Nestalo se mi, že bych měl například problémy v kopcích atd. Samozřejmě mluvím o jízdě v jednom. Jednoválec mi problémy nedělal, ani při startech, kdy někdo tvrdí, že dvaapula Jawa kope a třiapula ne - mě v podstatě nikdy nekopla-tedy nezpůůsobila startovací páka sebemenší zranění, ale nejspíš to bylo grifem-dával jsem si vždy pozor, abych na tu páku správně stoupal.

Co mi dost vadilo byla přední bubnová brzda-musel jsem ji seštelovat opravdu velmi přesně a dost naknop, aby to taky trochu brzdilo. Když se člověk snažil projet zatáčku takříkajíc "na krev" tak i na dobrém asfaltu se stroj bohužel celkem vlnil, ale od rámu motky vyrobené v roce 1968 se asi ani nic jiného nedalo čekat.

Jinak mé zážitky jsou jen a jen pozitivní!

chlup2
chlup2 napsal 19.05.11 v 09:24

No já mám tu samou sportku, mám tam oba stojany. Oba fungujou, akorát na ten boční se musí motorka stavět na rovině nebo do protisvahu a pokod možmo bez jakéhokoliv zatížení na nosičí. Hlavní stojan je úplně v pohodě, je to vidět i na fotkách.

Foxing
Foxing napsal 13.05.11 v 12:29

Já už tu motorku nemám, popisoval jsem věci, co mi utkvěly v paměti.

Ale pořád by mě zajímalo, jestli ten boční stojan dělala Jawa originálně nebo to byla hříčka předchozího majitele - nevíte to chlapi někdo?

Myslím, že ho má totiž táta ještě ve sklepě, protože jsem ho demontoval, než mi motku ukradli z kůlny...

vwkafer
vwkafer napsal 05.05.11 v 11:13

Pokud ti na hlavním stojanu špatně motorka stojí (jen na nějaké podložce), tak tam asi nemáš originální stojan. Možná máš ze 16-tek. Moje Sportka má přední kolo na hl. stojanu zvedlé.

caue
caue napsal 02.05.11 v 23:11