Honda XRV 750 Africa Twin (1991)

Vlastník Pelip
Vloženo 12.10.2020
Aktualizováno 4.5.2021

Ve svých 42 letech jsem se po sezóně na 125ccm skútru rozhodl, že si udělám papíry na motorku a protože se mi Africa Twin vždycky líbila, padlo rozhodnutí, že si koupím právě ji.

První dojmy - Jako totální motorkářské bažant, jsem byl je koupi nucen přizvat zkušeného jezdce a kamaráda Romana, se kterým jsme nakonec v Rakousku koupili výše uvedenou krásku z roku 1991 s necelými 50 tisíci km na tachometru, jasnou servisní historií a jedním majitelem. Byla to láska na první pohled, ale hned když jsem ji viděl naživo, vyděsilo mě, jak je obrovská, vysoká a mohutná. Uchvátil mě ale její zvuk i s originálním výfukem.

Motorku bych doporučil pro - Pro lidi, kterým nestačí k radosti z jízdy vysoká rychlost, ale rádi si pohodlně a s jistotou návratu vyrazí i mimo šedé, rovné a nudné silnice.

Doplňky na motorce - Na motocykl jsem nainstaloval padací rámy Kappa, držáky kufrů Marselus, dodělal 12V a USB zásuvku a samozřejmě hned po koupi běžný servis, olej filtry.

Design, už na první pohled poctivé zpracování a charakter motorky, bylo to, co mě na ní baví.
Z první jízdy si vzpomínám na obrovský respekt a asi i trochu strach, jestli tu obludu zvládnu uřídit.
Rozhodně to není úplně začátečnický stroj a lidem s menší a subtilnější postavou ho vůbec nedoporučuji. Alespoň první měsíc mě jeho váha a vysoko položené těžiště při manipulaci na místě nebo při popojíždění překvapilo a vyškolilo a to, že jsem spoustu situací ustál vděčím spíš své postavě. Africa není rozhodně dělaná do města a nějaké popojíždění v kolonách, ale naopak se jí vyloženě líbí na hrbatých a zakroucených cestách i mimo ně (i když s tím mám zatím jen menší zkušenosti). Je to parťačka do nepohody a jediné kde se mi na ní nejezdí dobře je rychlostní silnice nebo dálnice, protože ve vyšších rychlostech a hlavně otáčkách poměrně silně vibruje.

Prozatím jsem na ní najel necelé 4 tisíce km a mám ji čím dál tím raději.
Edit. V zimní odstávce jsem udělal několik oprav, montáž příslušenství a údržby.
Nové, širší stupačky
Z oprav a údržby byla nejdůležitější výměna ložisek v krku řízení, ty co byly uvnitř asi pamatovaly ještě Japonsko při výrobě, výměna termostatu (také nejspíš původní) a chladicí kapaliny, brzdových destiček a brzdové kapaliny. Výměna mřížek ochrany chladičů, kvůli poškození a tedy zjevné disfunkci. Výměna předních blinkrů, původní byly tak zpuchřelé a ztvrdlé, že se při jízdě uklepaly. Výměna př. spínače brzdového světla a výměna ložisek v předním kole. Výměna regulátoru dobíjení. Výměna kolečka sekundárního převodu a kontrola hřídele. Výměna svíček za iridiové a cívek zapalování (kvůli občasnému vynechávání a hlavně při mokru šel jeden válec pouze na jednu svíčku). Výměna oleje a gufer v tlumičích (oproti specifikaci jsem použil olej 10w, přední tlumiče jsou tužší a tolik se nenoří) . Samozřejmostí byla výměna motorového oleje (Motul 5100 10w-40 ester), ol. a vzduchového filtru.
Napnutí spojkového lanka a seřízení chodu plynové rukojeti (reaguje teď okamžitě na sebemenší pohyb).
Úpravy a příslušenství:
Montáž rozety větší o 2 zuby (chtěl jsem trochu víc do tahu)
Montáž přídavného zadního a brzdového světla
Montáž mřížky (krytu) olejového chladiče.
Montáž přídavných předních světel.
Montáž mřížky (krytu) předního světla
Montáž ochrany páček (blastry nejsou dostatečně pevné).
Výměna originálního výfuku za laděný (Dominator) nejen kvůli zvuku, ale i úspoře hmotnosti téměř 5kg a lepšímu sbírání motoru odspodu.

Doctoropulos
Doctoropulos napsal 04.05.21 v 19:29 10b.

Velmi dobrá volba.A moc pěkně vymazlená mašina.

ondrais
ondrais napsal 12.03.21 v 10:39 10b.

Ahoj, jsme na tom velice podobně. Ve svých 37 letech po 3 letech na skůtru přesedám na Africu ( a jiné historické artefakty ) a dělám papíry Potřebuji překonávat tak 1x měsíčně Alpy a ta Africa si mě nějak našla. Také se věnuji teď spíš první velké údržbě, kontrole a revitalizaci všeho možného. Máš ji moc krásnou, ať slouží Budu sledovat další vývoj.

Pelip
Pelip napsal 10.03.21 v 16:47

Díky za povzbudivé komenty. A k tomu výfuku: rád bych dal Arrow replica Dakar, ale do údržby zahučelo tolik peněz, že to nechám na příští rok, není to nic levného.

mr.Hony
mr.Hony napsal 10.03.21 v 14:47 10b.

Krásný stroj. Oceňuji i dobrou údržbu, věřím že bude fungovat léta.

Valkyria1520
Valkyria1520 napsal 10.03.21 v 11:49 10b.

Super voľba. Pekná motorka. Až na ten výfuk...nemám nič proti ladeným výfukom, len ten Dominator mi nesedí ( na žiadnej moto ) Ale to je len môj subjektívny názor.
Prajem veľa spokojných kilometrov.
Dávam 10b !!!