Honda CRF 250 Rally (2019)

Vlastník stomas
Vloženo 20.9.2020
Aktualizováno 21.9.2020

Pocitovo veľmi ľahká a mrštná pekná motorka, kde dokážem využiť každý jeden kW.

Motorka koupena od FIRMA:Moravamotors s.r.o. (Krhová) - Všetko prebehlo tak ako bolo telefonicky dohodnuté a vybavili super výhodnu poistku aj s GAPom !

Honda CB 500X: Nevhodná do terénu (prišla mi dosť ťažká)
KTM 390 Adventure: 19tka vpredu, nevyhovujúca poloha v stupačkách, nekvalitné ovládače, neprijemné vibrácie paradoxne v nizkych otáčkach

První dojmy - Prvý dojem bol, že je veľmi vysoká. Rozmermi pôsobí ako omnoho vyššie a drahšie cendurá, ovláda sa však veľmi ľahko - ako prerastený horský bicykel :)

Motorku bych doporučil pro - pre každého, kto sa chce túlať krajinou a objavovať tie najzapadnutešie cestičky

Doplňky na motorce - zadný nosič SW-Motech
- blástre Racetech FLX Alu
- držiak mobilu RAM X-Grip
- riaditká ProTaper Countour CR Mid
- ProTaper Universal Solid Mounts risers

Na začiatku minulej sezóny som si (po odjazdených dvoch rokoch na športovej moto a skútri) z požičovne na predĺžený víkend vzal BMW G310GS. A objavil som úplne nový svet: dostala ma tá možnosť vydať sa objavovať krajinu mimo asfalt. Trúfol som si síce len na polňačky - bola to požičaná moto s plastovým kufrom vzadu, ja úplný off-road začiatočník s nulovými skúsenosťami v teréne, ani som vtedy nevedel jazdiť v stúpačkách, teraz sa len smejem keď si spomeniem akú hrôzu v očiach som mal z mierneho kamenistého svahu :)

Takže začal výber moto, s ktorou sa bude dať jazdiť "všade". G310GS som vylúčil, vo vyšších otáčkach dosť vibrovala, spracovanie bolo také všelijaké. Potom som skúsil viacero ťažších motoriek, ktoré boli síce na ceste super (V-Strom 650XT, Honda CB500X, Yamaha XT660R, SWM Superdual T) ale v teréne som sa s nimi necítil. Prišiel začiatok roka 2020, KTMko vydalo novú 390 Adventure a po pozretí snáď všetkých dostupných videí na youtube som sám seba presvedčil, že to je tá správna voľba. Proste som sa už tešil na sezónu a tú motorku som si zidealizoval a nevidel/nepočul žiadne negatíva. Na motosalóne som pri nej strávil hodne času, páčilo sa mi spracovanie, súper výbava (LEDky, trakčná kontrola, farebné LCD, náklonové ABS, nastaviteľný podvozok, v základe blástre, ochrana motoru, vzadu madlá) a aj cena mi na novú motorku prišla ok. Začal som sa na ňu tešiť ako decko na Vianoce. Tak som začal riešiť poistku a kúpu. Motorku som teda telefonicky objednal, v predajni prichystali všetko potrebné. No a v deň keď som mal zaplatiť faktúru tak prišiel Covid lockdown. Všetko zavreté, núdzový stav, nikto nevedel čo bude. Frajerka ma vtedy ukecala aby som s tým ešte počkal, kúpu stornoval a kúpil až sa bude dať jazdiť a cestovať. Bože, ako moc som jej za to vďačný :)

Po pár týždňoch sme si na novú situáciu trochu zvykli, KTMku som stále chcel, tak som si ju vzal z predajne na 24h, že sa na nej aspoň konečne odveziem. Nebolo to špatné, ale po 300km som bol rád, že som ju nekúpil. Vo vyšších rýchlostiach jej dosť tancovali riadidlá (wobble), ovládače na mňa počas jazdy pôsobili omnoho horšie ako pri skúmaní na motosalóne, ten ľavý sa mi v rukaviciach zle ovládal, ale to je možno len sila zvyku... Na šotoline to nebolo tiež bohvie čo. Keď som nechal zapnutú trakčnú kontrolu, tak som nevedel vyjsť ani mierny kopec a s vypnutou moto podo mnou utekala do strán. Hlavnou vinou tu boli určite TKC-70. Stúpačky boli divno naklonené dopredu, motorka mi prišla pocitovo možno tak ťažká ako CB500X. Alebo to skôr tá Honda maskuje dobre svojich 200kg... Čerešničkou na torte bolo predné plexisklo, ktoré veľmi rezonovalo, musel som ho podložiť nejakými drievkami čo som našiel na zemi, nedalo sa s tým jazdiť.

Takže som bol s výberom zasa na začiatku. Pozeral som aj po Tenere 700, vnútorne som si aj vedel zdôvodniť, že vysolím tých 250 tisíc (plus 20-30 za doplnky), len zdravý rozum a stále minimálne skúsenosti v teréne ma našťastie správne zastavili. Keďže som mal nové PCX125, tak som mal komplet ponuku Hondy z predajne preskúmanú a ošahanú. CB500X som jazdil a je super, ale ťažká a nevhodná do terénu. Afriky (nová a novšia) sa mi páčia, ale cena je dosť vysoká a dôvod prečo ju nekúpiť bol podobný ako pri T700. CRF250L je super, ale slabá. To samé Rally, ešte slabšia lebo je ťažšia. CRF450L je sice drahá, ale schopná a krásna..len tie servisné intervaly nie sú na hobby vozernia sa to pravé orechové... A tým som u Hondy skončil. X-ADV do terénu nepočítam. Začal som pozerať aj staršie moto. WR250R sa mi celkom pozdávala, ale 100 tisíc za 10 ročný starší stroj s ktorým sa dialo bohviečo fakt nedám, to radšej tú novú Tenere.

Takže som sa v tom takto na jar plácal, AJP PR5? staršie Tenerky? Alebo dokonca G650 Xcountry? Nikde v okolí som nenašiel slušný kus a ísť do bazáru cez pol republiky pozrieť na motorku, ktorá je vystavená na place pol roka a dlhšie mi neprišiel ako najlepší nápad. Ani neviem ako, dostal som sa k jednému dlhému vláknu tu na motorkároch o CRF250L a spol, prečítal som to a povedal si, že CRF250L predsa len skúsim niekde splašiť na požičanie.

Našťastie bola jedna Rally v Beskydoch v malej požičovni (motovalachy - doporučujem), zabookoval som ju na víkend a vyrazil na výlet. Prvé kilometre po asfalte mi prišli ok. Áno, výkon tam trošku chýba, ale do 80tky zrýchľovala solídne, 100-110 kmh udržala, predbiehať sa dalo a aspoň človek nepríde o papiere :) Čo ma ale dostalo a vlastne rozhodlo o tom, že si túto malú Hondu nakoniec kúpim bola práve tá ľahkosť a jednoduchosť v teréne. Ako začínajúci amatér som si v stúpačkách trúfol tam, kam so žiadnou moto predtým ani náhodou. Podotýkam, že som nikdy nesedel na ľahkom endure, dirt biku a podobne, tam to musí byť ešte väčšia paráda. Takže po 600km na asfalte a 150 v teréne bolo rozhodnuté.

A teraz dojmy a skúsenosti zo súčasnosti, po 4 mesiacoch od kúpy a najazdených 8000km: motorka mi veľmi sadla, kraľuje to na tej hmotnosti, ktorá síce papierovo nie je úplne najnižšia (157kg), ale pocitovo to je fakt paráda. Moje jazdenie by som rozdelil do asi štyroch skupín:
1) Mesto - povedal by som, že v meste som na nej možno aj rýchlejší ako na skútri. Podvozok krásne poberie všetky koľajnice, jamy, diery a v stúpačkách v hustej doprave vidím aj cez tie najvyššie SUVčka. Tým ako je moto úzka a vysoká, tak spätné zrkadlá sú vyššie ako zrkadlá osobných áut a v kolónach sa dá prepletať dosť odvážne. Ale v meste to na motorke nikoho nebaví, takže sa poďme odviezť:
2) Okolo komína - bežné trasy okolo Brna mám najazdené na iných moto a na aute naspamäť, takže ma to až tak nebaví. S Rally som sa začal voziť trochu inak. Snažím sa jazdiť aj po tých najzapadlejších rozbitých okreskách, využívam rôzne účelové cesty medzi dedinami, atď. Je tam minimálny provoz a na kochačku to je tiež lepšie. No a keďže máme vpredu 21" koleso a terénne obutie, tak by bola škoda nejazdiť v:
3) Terén - postupne si trúfame viac a viac. Schopnosti motorky sú stále vyššie ako môj skill. Nebavíme sa teraz o nejakom závodení, na to Rally fakt nie je, terénne jazdenie vnímam ako spôsob dostať sa kamkoľvek, nerozbiť moto a neublížiť si pri tom. Párkrát som to už položil, ale prakticky vždy v minimálnej rýchlosti. Celodenné výlety v teréne jazdím tak, že si zvolím cieľ (Hodonín, Kyjov, Boskovice, Třebíč, Znojmo, Mikulov, you name it..), za Brnom odbočím z asfaltu a snažím sa maximum prejsť v teréne, ideálne komplet celý deň. Vyhýbam sa zákazom vjazdu motorových vozidiel a snažím sa nejazdiť v CHKO a NP. Inak polia, šotoliny, lesné cesty, drevárske cesty po traktoroch. Dvakrát som sa stratil niekde v lesoch na Vysočine, kde už ani cesta pre peších nebola, Rally som krokom spúšťal v lesnom kameninovom koryte po dažďoch - a prežili sme to obaja. Od tej skúsenosti si v rámci možností trúfame už všade :)
4) Touring - na nejaké diaľkové cestovanie to úplne vhodná moto nie je, ale nebudem teraz kupovať Afriku, aby som sa odviezol do Álp, že.. Tento rok som zvládol dva týždne v Rakúsku, plne nabalený na kempovanie. Také priemerné denné nájazdy boli cca 350km. Diaľniciam som sa vyhýbal absolútne, lebo ma to vôbec nebaví a motor tam vyslovene trpí. Jazdil som len po okresných cestách, kľudne aj hlavné ťahy, dediny často v stúpačkách. V takomto režime som spravil za deň aj 500 km na sériovom sedle a dalo sa. Ale tých 350 km denne je teda príjemnejších...

Ešte pridám pár postrehov z praxe:
- Dlhodobú spotrebu mám 3.15 l/100km. Pri rýchlej (v rámci možností každého jedného kW z tých 18tich) to stúpa k 3.5 l/100km, najmenšiu spotrebu som mal 2.76 l/100 km na trase Zwettl-Brno: rakúske okresky, striktné dodržovanie rýchlostných limitov.
- Priemerne tankujem po 220km, ale párkrát som na nádrž urobil cez 300km.
- Ideálna rýchlosť je tak 80tkou. Na hlavných ťahoch ale jazdím s provozom, nikoho nebrzdím a 108kmh tacho (100kmh GPS) sa dá jazdiť all day long.
- Rally hodne púta pozornosť. Stále je medzi nami motorkármi veľmi veľa jedincov, ktorí ani netušia čo je to za moto, resp. o nej počuli, ale naživo ju nikde nevideli. Typický dotaz je, že či je to "pětistovka". Ja osobne v aute a na moto trávim ročne dosť času, motorky si všímam a nikdy som žiadnu Rally na ceste nevidel, CRF250L som zazrel raz.
- Za tých 8000km nula závad a problémov. Ako hovoria Američania na youtube: never skipped a beat. Akurát zadná guma to má za sebou, takže na novú sezónu pôjdu obe dve nové.
- Po prvej výmene oleja a cca 1000-1500 km sa zlepšil chod motora a ustali vibrácie. Pocitovo to oproti jednovalcom v KTM a BMW nevibruje vôbec. Jasné, stále tam nejaké sú, ale až vo vysokých otáčkach a ani zďaleka to nie je také nepríjemné.
- Zadný tlmič je fakt bieda. Pritiahol som predpätie pružiny na maximum, trochu sa to zlepšilo ale stále to je jeden z hlavných nedostatkov. Pri pomalej jazde to je ok, ale keď tomu trošku v teréne človek naloží, tak sa moto rozhojdá a ako ktosi na fóre napísal, je to ako na húpacom koníkovi :)

Cormac
Cormac napsal 03.10.20 v 10:29 10b.

Pavel_T
Pavel_T napsal 25.09.20 v 20:02 10b.

CRF 250 L/RL je super stroj, mám to úplně stejně. Nejdřív těžší cenduro (Transalp 650), ale s tím jsem sám bál vydat se po zarostlý polňačce někam do neznáma. S CRF vůbec, těch 50kg rozdíl je strašně znát. Otočím se kdekoli, vyjedu skoro vše. Po cestování cestou necestou pro mě perfektní stroj, výkon mě dostačuje, nízká váha ho dostatečně vynahrazuje. Jo, a fakt to natankovaný váží kolem 160kg.Taky jsem váhal nad BMW XChallenge, dobrej stroj, ale nakonec se mi nechtělo do deset let starýho stroje který už se dost dlouho nevyrábí a stojí ojetý podobně jako nová Honda 250.

Mig_35
Mig_35 napsal 25.09.20 v 16:41 10b.

Deset bodů za zápal. Rád bych viděl 450L Rally, ale to je vlastně úplně jiná motorka.
Chlapci, vůbec se těch "ostrých" motorek nebojte. EXC 250 F podle zkušeností najede až 1000 hodin na jeden válec/píst. Olej stačí měnit při hobby použití mezi 1000-3000 km. Nevím, kolik najedete, ale tahle obava je zcela lichá...
Mimochodem je k mání ještě Kawasaki KX230 a 690ka a 701ka, i když ty jsou hodně ostré a potom nějaké SWM... v těch už se nevyznám. Ale za tyhle peníze jich moc není.

Brumbaal
Brumbaal napsal 25.09.20 v 01:50 10b.

Super! Ať ti slouží a dělá jen radost. Taky si to hrozně užívám

stomas
stomas napsal 24.09.20 v 21:04

Frankie: tých 18kW fakt nie je veľa, ale v rámci rýchlostných limitov mimo diaľnice to stačí. Ono ma aj vlastne oveľa viac baví držať 250cc pod krkom, dvojka, trojka plný aj v zákrutách, točiť to až do obmedzovača. Vo finále sa až tak nič moc hrozivé nedeje, ale je to väčšia zábava ako silenjšia moto, kde plný plyn často hrozí prúserom a človek musí byť opatrnejší. Samozrejme ako pre koho, to si každý musí skúsiť sám... Ako druhú moto mám 650cc s 51kW, čo to mám najazdené aj na silnejších motorkách...ale tam ma to často lákalo ťahať až moc do hrubo nelegálnych rýchlostí, že by som si za to mal nafackovať

Druhá vec je však ten terén. Tam je za mňa tých 18kW (bavíme sa stále o hobby jazdení, výletovaní, sem tam nejaký výjazd) stačí bohato. Na horšom povrchu jazdíš na dvojku (extra pomaly sa dá okolo 10-15kmh so spojkovaním) a ked tú dvojku niekde na polňačke točís, tak to letí aj 50kmh. Kopneš tam trojku, točíš to do 70-80kmh a modlíš sa, aby si v ceste zrazu nemal moc veľkú jamu s blatom, alebo extra rozmerný šuter

A v niektorých situáciách je to aj bezpečnejšie. Stalo sa mi, že som išiel po lese, rozbitá cesta plná vysokej trávy, popadaných stromov a koreňov. Jeden som si nevšimol (moja chyba), motorka nadskočila a "poťahala ma". Vďaka tomu, že reakcia motoru nebola super ostrá a okamžitá, tak sa nič hrozné vo finále nestalo, ustál som to aj bez pádu. Stať sa mi to so silnejšou moto, tak to mohlo skončiť nepekným úrazom...