Kawasaki EL 252 (1997)

Vlastník Hilts
Vloženo 20.11.2019
Aktualizováno 25.5.2021

Slušivá motorka s nízkým a měkým posezem a nohama pod sebe.

Yamaha XV 535 Virago: Tak nějak moc přeleštěná. A nepotkal jsem tu pravou v čase nakoupení nové motky na jaře.
Kawasaki EN 500: Dalo by se říci první volba, ale neměl jsem štěstí.

První dojmy - Motorka má na objem slušný výkon ale chce to točit. Kawa dává snad do všeho 6kvalt, tak jsem měl občas pocit jako kdysi na Jawě 90 s 5kvaltem. Zrychlení nad 80kmh je nad očekávání a jiné stroje i s větším objemem. Pak to pravda vadne, ale do té legální rychlosti to je drak. Jízda a posez jak na staré jawe, jen sedíte trochu níž.

Motorku bych doporučil pro - Rozjezdič, Jawista, Ženská

Doplňky na motorce - Předkopy (stupačky bez vytažení řadičky,brzdy)
jiné hefty
Rám brašen
USB extender

Tak nějak jsem vybíral motku s objemem +- 500ccm a výkonem, aby to předlétlo v každé situaci na okrsce. Dálnice a rychlé jízdy mě nelákají. Zároveň jsem něco chtěl na komínové ježdění se spotřebou menší jak moje auto a váhou menší jako kráva jalovice. Rozhodoval jsem se ke koupi na jaře - omezující výběr - nakonec jsem mezi Yamahou XV535 a Kawasaki EN500 (tu jsem vážně chtěl) zakotvil u této. A nelituju. Výkon na papírových 250ccm je na úrovní 500ccm (až na krouťák) , váha jen zhruba 150kg (kila železa navíc vám ten výkon stejně mažou).
Projel jsem si pár dlouhých výletů a dovolených (cca 18.000km) a bez problémů (ani píchlá guma) . První investice byla do nových gum (tak jsem to kupoval s upozorněním prodejce), pak klasika jako oleje, filtry, destičky (řekl mi v prvním motoservisu), karbece - v předsezonním servisu. Jinak nic, mimo sprejování řetězu, extra neřeším. V taškách vozím nářadí, svíčku (ani nevím jak bych ji měnil), žárovky, lanka; ale zatím bez použití.
Přidal jsem si držáky brašen a USB extender z baterie; nic co se na motorku vyloženě vrtá. Vyměnil jsem řetězovku za rychlejší převody (výkon tam je). Na motorovej rám obyč. předkopy na natažení noh.
Jízda ve dvou je už skoro za hranou výkonu. V jednom pálí i 140kmh ale proč tak rychle?
Už koukám po silnější

NEVÝHODY:
Posez fakt nízkej, poprvý, a občas, mě chytly křeče do kyčlí a to jsem menší typu Tom Cruise. Proto předkopy.
Je to točivej dvouvál s 2 karburátory. Výkon super ale žere to jak ty pětistovky, 4,5l/100 ještě dobrý.
Jízda ve 2lidech je fakt cítit ale pořád dobrý. Jen se na to musí pamatovat při předjíždění.
Přístupnost motoru: Skoro všechno přes sundání nádrže (a svodu vejfuku). Je tam prostě plno.
Alternátor: Dobíjí v pohodě baterku s malým přebytkem ampér, ale pověsit na ní dnešní USB cypoviny je na hraně rizika vyždímání baterky a to i za jízdy (jel jsem s gelovkou a displayem napětí a je potřeba na to myslet, že i z běžícího motoru není tolik nadbytku ampér jako u současných - za jízdy dobít powerbanku, pak z powerbanky dobíjet večer, nebo věci i přes den a sledovat primární napětí)
VÝHODY:
Kawasaki prostě dělá nadopované bestie, na ten objem slušnej výkon (22kw).
6 rychlostní převodovka je podle mě sice nesmysl ale i na tomhle se dát se 6kou v obci i za obcí (když to není zrovna do kopce) - i po tom zpřevodování rozety (možná nedělám dobře motoru ale jde to).
Je pohodlná, měkké sedadlo má zádíčka části pro spolujezdce a dá se jet fakt dlouho. Předkopy (ty stupačký na natažení nohou) jsou nutnost.
Kovařina: Karburátory, klasickej motor. (no klasickej, je to zapouzdřenej 4T vodník ale v servisu si to ještě pochvaloval)
A samo ta krása.

Straycat
Straycat napsal 06.01.20 v 13:58

Hezký to máš a koukám, že taky spokojenost

krystof-k
krystof-k napsal 27.11.19 v 08:01 10b.

Super recenze i moto.

fery251
fery251 napsal 21.11.19 v 18:45 10b.

Pěkná recenze, Kawa je prostě super

p.epanica
p.epanica napsal 20.11.19 v 20:54 10b.

...