Ducati 999 (2004)

Vlastník Krakatau
Vloženo 13.6.2019
Aktualizováno 10.4.2020

Po siedmich rokoch a piatich naháčoch späť na jogurta, alebo ako sa dostať od plánovaného trištvrtelitrového superšporta k litrovému superbiku.

Ducati 749: Pri jednej som zaváhal a ešte v ten deň bola preč...ale nakoniec...999 je iná pesnička :-)

První dojmy - Vzhľadom na rok výroby pomerne surový superbike bez všakovakých asistentov, aj keď v dnešnej dobe 200-koňových superbikov už také "lightovejšie" povozeníčko, ale s pocitom kusu železa medzi nohami. Pre mňa ideálna kombinácia "klasiky" a "moderny". Po skúšobnej jazde som sa chvíľu snažil presvedčiť samého seba, že liter mi je predsa nanič, aj tak ho nevyužijem, je aj tak zbytočne silný...ale...našťastie nezabralo. :-)

Motorku bych doporučil pro - Určite pre fandu Ducati, ktorý vie, do čoho ide. Je to liter, aj keď 16-ročný, ešte k tomu bez elektroniky, ale kto to má v hlave v poriadku, tak ju zvládne v pohode, všetko je to o pravom zápästí a troche pohybu ;-)

Doplňky na motorce - Komplet výfukový kit Termignoni s RJ a filtrami, zadné LED svetlo s integrovanými smerovkami, časom by som chcel zohnať originál kapoty, zaslúži si ich.

Po druhom Street Tripli som vedel, že sa chcem vrátiť ku štvorventilovému vodníkovi od Ducati, ideálne niečo z domáceho trhu (nechcel som riešiť dovoz), najradšej opäť 748 (ale tých už dnes u nás veľa v ponuke nie je), prípadne 749. Ale nakoniec to skončilo tak, ako som si ani vo sne nepredstavoval.

Po predaji Triumpha som sa opäť každodenne prehraboval v v motoinzercii na všetkých možných serveroch a keďže som vedel, čo chcem, tak som nebol prekvapený malou ponukou pekných kusov.

O pár dní sa ale objavila 749 za super cenu, pofaceliftový model, tak som ju išiel pozrieť. V inzeráte nebolo vidno doťukaný a zatretý rám, inak motorka po servise, nové gumy, majiteľ na nej robil turistiku. Po skúšobnej jazde som si vypýtal čas na rozmyslenie, aj keď som vedel, že ešte v ten deň má prísť ďalší záujemca. Ale keď večer zmizol inzerát, vedel som, že už je preč.

Začal som špekulovať, či to nie je znamenie, že mám ísť zase do dvojventilu v nejakom staršom Monstri, tak som popozeral inzeráty, jeden kus (neďaleko tej 749) bol aj pozrieť, krásna S2R 800 v najkrajšej kombinácii červená s bielym pruhom a kolesami, ale po naštartovaní ma prekvapilo extrémne dlhé zohrievanie a s tým spojený veľmi nepokojný voľnobeh a nízke otáčky. Opäť som sa bol previezť a vypýtal si čas na rozmyslenie. Dlho som ho nevedel pustiť z hlavy, ale nikdy som necítil ten impulz, ktorý by mi jasne naznačil: "veď mu zavolaj, dohodnite sa a choď po ňu!"

Tak pár dní nato, keď som ju už pustil z hlavy aj ona zmizla z inzercie, ale pár dní na to sa objavila ONA. 999, podľa fotiek dokonca monoposto, za super cenu, sice s laminátovými kapotami, ktoré mohli ukrývať čokoľvek, ale keďže bola blízko, tak hneď na druhý deň som ju išiel aj s celou rodinkou obzrieť. Majiteľ bez okolkov porozprával o všetkom, o čom vedel, vrátane výletu do štrku na Slovakiaringu, ktorého stopy boli na motorke sem-tam viditeľné a "vďaka" ktorému prišla k tomu laminátovému oblečku. Veľký servis bol ale spravený a veci vymenené. Po skúšobnej jazde, z ktorej som prišiel vytrasený ako panic po prvom sexuálnom zážitku, som sa snažil triezvo premýšľať a sám sebe nahovoriť, že je pre mňa príliš silná, ale napriek tomu som z nej nevedel spustiť oči a predstaviť si, že odídem bez nej. Ďalší impulz prišiel pri pohľade do TP, kde v kolónke "miesta na sedenie" svietilo číslo 1 - originál monoposto. A keď k nej pribehla moja jeden a pol ročná dcéra s výkrikom HÉÉÉÉM! (chcem), tak už naozaj nebolo o čom.

Zatiaľ sme toho spolu veľa nenajazdili, predsa len času nie je veľa nazvyš, ale po prvých pár kilometroch mám pocit, ako keby som len nedávno zliezol z mojej ex-748, všetko mi je také povedomé, úplný návrat v čase, akurát koní a ňútnmetrov trochu pribudlo.

Sezóna bude ešte dlhá, tak uvidíme, ako sa skamarátime.

11/2019
Tak sezóna neprebiehala úplne podľa plánov, dosť som s motorkou "bojoval", od čoho som si už odvykol, tak prišli myšlienky aj na predaj, resp. výmenu za niečo pohodlnejšia a kľudnejšie. Ale nakoniec stačilo uvedomiť si, že toho času na jazdenie už toľko nie je, takže aj to zvykanie si na motorku bude trochu dlhšie.

Tak nakoniec som sa rozhodol, že chcem na občasné vozenie niečo pohodlnejšie a novšie, takže 999 už robí radosť novému majiteľovi a ja mám dosť času premýšľať o tom, čo bude ďalšie.

lubbek
lubbek napsal 30.12.19 v 11:21

Čau, tá 749 bola moja ex. Predával som ju myslím do Veľkých Úľan. Sám som sa čudoval, že chalan na tom chce cestovať. 999 ešte sále tiež mám, aj keď už mám na ňu hotového záujemcu.
Tak nech slúži.

JA-NE
JA-NE napsal 19.12.19 v 15:40 9b.

Mas to pekne

wil
wil napsal 14.12.19 v 20:16 10b.

Jen ji nech v garáži. Pěkných kousků je už čím dál méně a jizda na 999 je zážitek, který už na nových motorkách nezažiješ.

Petr1000RR
Petr1000RR napsal 08.12.19 v 23:05 10b.

svahilec
svahilec napsal 05.12.19 v 21:13 10b.

Dobre si udelal, ze sis ji nechal. Kapoty origo ma pan Polasek v Jeseniku, tusim, ze za 6100 komplet nove.