Honda NX 650 Dominator (1990)

Vlastník Simitom
Vloženo 22.9.2018
Aktualizováno 3.2.2020

Můj první velký jednoválec. Koupil jsem ji prože jsem to prostě chtěl zkusit.

První dojmy - Snad to nebude finanční sebevražda

Už jsme měl Yamaha 4 válec, Suzuki 2 válec do V, Kawasaki paralelní 2 válec, tak je čas kompletaci Japonské série Hondou 1 válec.

Hledal jsem nějaké lehké enduro k mému GS. Tenhle kus jsem koupil protože byl za rozumný peníz. Pro motorku jsem jel 3,5 hodiny a když jsem přijel tak lilo jak z konve a začalo se stmívat. Takže ani nebyla možnost motorku projet. Nahodili jsem motor, poslechl jsem cinkání o kterém psal prodávající a šly jsme rychle nakládat. Samozřejmě po zakurtování, když už jsme běhali s čelovkama uplně mokrý,přestalo pršet. Motorku jsem zaparkoval přesně o půlnoci do garáže na vozíku a 4 dny jsem neměl čas se na ní ani podívat.

Na takochmetru má 34 tis., ale nevím po kolikátý.
V TP má datum registrace 1998, ale výroba bude zřejmě rok 1990. Takže bez nakopávačky, ale proti novějším modelům má vyšší výkon a nižší hmotnost. Maličká nádrž na 13 litrů a zadní guma o šíři 120 mm. Proti GS je to taková hračka.

U prodávajícího nevypadala vůbec špatně, ale bohužel se z ní klube kasička.
Co jsme na ní zatím s kámošem našli:
- motor - tohle bude oříšek, asi komplet GO, vypadá to že někdo vůbec neměnil olej
- obě gumy KO, vypadájí že tam jsou snad od výroby
- teče brzdová hadice - dostané panceřováné
- všechny blinkry ulomené
- řetězová sada KO
- teče vidlice
- není klíč od víčka nádrže, takže nejde sundat
- nemá origo spínací skříňku
- nějak další mouchy co budou stát od korun po snad jen stokoruny.

Protože jsem nevěděl co je s motorem tak jsem na něm ujel jen asi 50m, takže jsem pln očekávání. Snad se svezu ještě letos.

Kdyby by měl někdo na prodej náhradní díly za rozumnou cenu klidně piště, třeba by se něco hodilo...

26.10. Motorka dostala repas vačky a další servis (viz. deník), přihodil jsem nové blinkry protože původní byly ulámané. A konečně po měsíci jsem motorku projel zatím jen na dvorku protože SPZ budou až příští týden. Motor jde hezky po tichu a síly má na rozdávání. Ještě je na něm práce ale snad o víkendu zvládnu to důležité a příští týden poprvé vyjedeme.

3.11. 2018 Konečně SPZ. Hotový brzdy a namontovaný plasty. Hurá...

28.12. 2018 Konečně pořádný test v terénu. Jelo se za sucha, bláta, deště i ve sněhu. Prostě ideální podmínky pro test. Pořád mě překvapuje kolik má tahle stará vrána síly. :) Je to vážně nezmar. Podvozek mě taky mile překvapil. Na zimu jsem dal ostřejší pneu a bylo to znát. Motorka i tak hrabe i na trojku bez problému. Na silnici jsem si toho nevšiml ale v terénu je znát velká mezera mezi 1 a 2. Jednička je příjemně krátká, taková trialová. Dvojka už je docela rychlá. Na šotolinách je to sranda ale v těžším terénu je to otrava protože jedničku už přetáčíte, ale na dvojku se jet nedá protože je to moc ryhlé.
Proti GS je to hračka a člověk nemusí moc přemýšlet kam se pustí. Když to nevyjde tak ji prostě otočím v ruce na místě. Motorka je příjemně úzká takže není problém dosáhnout na zem takže skoro nehrozí že s mojí výškou 183 cm nedošlápnu.
Velký problém je ale výška řidítek. Pro jezdce mojí výšku (183 cm) jsou ve stoje hrozně nízko. Chce to alespoň 5, možná i 7 cm nahoru. V sedě není problém a to ni s jejich šířkou.
Už jsem se v terénu trochu vyjezdil (pořád jsem začátečník), takže při jízdě s GS a Afrikou byl problém že jsem se chvílemi docela nudil a byla mi zima protože jsem se prostě nezahřál. Tempo větších motorek na mě bylo - jak to říct - prostě pomalé.

Resumé? Motorka je hrozně zábavná, dostatečně výkonná a výborně ovladatelná. Přesto mi tam chybí ta "průraznost" velkých cendur, ten pocit že něco ovládám (Dominator je proti GS vážně kolo), že dokážu něco na co by si ne všichni troufli s něčím co váži skoro 300 kg...takže Domino zatím zůstává stále na prodej. Ale třeba ho časem vezmu na milost po pár úpravách a zůstane doma když ho nikdo nebude chtít...

31.1.2020 Dominátor je prodaný. Důvodem byl nedostatek času. Motorka je to jinak super. Určitě bych ji doporučil každému kdo chce relativně lehké a malé enduro do terénu.

Lumen
Lumen napsal 26.01.19 v 18:53

peknej domik .ten bude slouzit do roztrhani

Lumen
Lumen napsal 26.01.19 v 18:42 10b.

peknej domik .ten bude slouzit do roztrhani