Yamaha FJR 1300 (2010)

Vlastník SADLATY
Vloženo 2.6.2018
Aktualizováno 15.9.2018

Stroj, ktorý som si kúpil pre spestrenie všedného života. Vôbec netuším, či budem na ňom cestovať, či ho o rok nepredám, nevymením za diametrálne iný stroj. Nie je to žiadna moja modla. Chcel som niečo na jazdenie.

Honda ST 1300 Pan European: Nebola žiadna jazdenka s dostatočne garantovanou históriou v primeranej cene.
Kawasaki GTR 1400: Nebola žiadna jazdenka s dostatočne garantovanou históriou v primeranej cene.
Suzuki VZR 1800 Intruder: Predsa len pre mňa asi trochu veľká a menej pohodlná pre spolujazdca.
Suzuki GSF 1250 Bandit: Veľmi rýchlo klesajúca cena motocykla, sú ich mraky. Boli i skvelé kusy, predávajúci pýtali ale neprimerané sumy.

První dojmy - Veľmi príjemné zvezenie. Mierne pozitívny šok po prvej jazde z ovládateľnosti motorky vzhľadom na váhu takmer tri metráky. Pre nás lenivých neustále kvaltovať obrovská výhoda čo sa týka radenia. Objem motora zabezpečí dostatok krútiaceho momentu i v nižších rýchlostiach, pri predbiehaní... Veľmi dobre rozložená hmotnosť motocykla.

Motorku bych doporučil pro - Človeku, čo má väčšie IQ ako pohár vody a neočakáva od toho vlastnosti supermota. Je to relatívne tažký stroj, dostatočne výkonný a pohodlný , vlastnosti sú primerané cene konkurentov v danej kategórii. Moto určené na dlhé presuny, tam je isto cieľová skupina záujemcov. Na jazdu iba okolo komína, niekam na horský priesmyk, na okruh, primárne do mesta to isto nie je. A asi taktiež kľudnejším jazdcom, čo síce robia vysoké rýchlostné priemery, ale takým tým "autobusárskym" spôsobom. Na jašenie nie, tam sú vhodnejší adepti. Na druhú stranu, kto si čo vyberie a čo s tým bude stvárať, je každého vec, ak má z toho radosť.

Doplňky na motorce - Zadný veľký kufor GIVI Maxia
Padáky
Turistické plexy
Hrazda na kameru a navigáciu na rajdoch
Gelové sedlo

Veľký cestovný koráb od Yamahy. Doteraz som sedlal menšie kubatúry. Predchádzajúca Honda VFR 800 sa mi zdala proti tomuto akurát tak dobre marketingovo zvládnuta, síce charizmatická, ale inak nepohodlná na cestovanie, ťažká na športovanie - ako SUV medzi autami... FJR je jednoznačne vyhranená kam patrí a preto i funguje. Dve výtky hneď na začiatku - originálne plexy je pri mojej výške 175 cm zlé - nech to zdvíham, ako zdvíham, stále mi to valí vzduch na prilbu, ak je plexy hore, tak turbulencie. Vyriešil som väčším turistickým plexy od GIVI s vyhnutím hore a zrazu väčšia pohoda. Fúka trochu, ale nie je to auto, to bude asi vždy. Za dažďa prilba suchá, takže všetko je v poriadku, odkláňa to vietor až za moju osobu. Spolujazdec vzadu si tiež nesťažuje. Na inej motorke by som to neriešil, tu v kategórii GT ma to trochu prekvapilo. Druhá výtka - neskutočné to kúri na sekundárny mužský mozog (u niektorých jedincov pimárny). A to jazdím v textile. Na druhú stranu, nie je to nič, s čím sa nedá žiť a kvôli čomu by som nejak plakal, sú ale momenty, kedy si poviete, že mohlo by to byť lepšie zvládnuté. V lete je teplo tak či tak a ak je do cca 20°C, je to zrazu výhoda. V daždi po výmene za vyššie plexi úplne paráda - nejazdil som ešte celý deň v lejaku, ale kvôli pol 15 min búrke by som sa už do nepremoku neobliekal. V tomto velká spokojnosť, aerodynamika super. A to som prekvapený, ale i rukavice dostávajú veľmi málo vody, teda späťáky robia veľký kus práce a vhodne odkláňajú prúdenie vzduchu.

Manželka vzadu si nesťažuje, v skutku pohodlné sedadlo i pre spolujazdca. Veľké madlá na chytenie sa sú výborné. Dizajn neriešim, každému sa páči iné, mne sedí. V tejto kategórii je to jedna z mála motoriek, čo vyzerá i bez kufrov ako motorka a nie kombajn. Reálne musím povedať, že ak by človek nevedel, že tam patria kufre, dizajnovo by mu to oči neklalo. Skúste dať kufre dolu z RT od BMW alebo z PANu - tie motorky sú strašne nevyvážené opticky bez nich. Kufre bočné sú fajn, praktickejší je dokúpený veľký vzadu - s ním sa mi motorka nepáči, ale nosím ho takmer stále práve kvôli praktickosti.

Jazdné vlastnosti výborné. SOFT (cestná sieť SK) naladenie podvozka mi moc nevyhovuje, lebo si potom ľúbi zaplávať v zákrute, prepnuté mám na druhú možnosť - tvršie pruženie (cestná sieť D). Systém nastavovania perfektný pre ľudí, čo nemajú záujem niečo riešiť, stačí keď sú veci funkčné. Prepnem páčku a hotovo. Na druhej strane, ak neponáhľam, radšej volím mäkšie nastavenie, lebo veď tankodrómy... Nie je to mašina na pretekanie. Hmotnosť je cítiť práve na brzdách, keď váha valí vpred a na centimetri to nezastavíš, ani keď sa rozkrájaš. Výhoda hmotnosti sa ukazuje pri nerovnostiach, kde čo to poberie v kombinácii s tlmením a nedá sa rozhodiť každou dierou v asfalte. Celkovo je veľmi svižná, ale je to kategória cestovných GT, nie je to na nejké ostré vracáky - prejdeich, aj si ich dokážete užiť, ale výhody má v iných činnostiach. Ak k tomu človek pristupuje takto, tak je super a motorka nemá výraznejšie slabiny. Na také to prehadzovanie si mašiny medzi zákrutami rovno zabúdam. Krízovky tým pádom minimalizovať, lebo možnosti korekcie sú úplne iné ako u motorky o 100 kilo ľahšie. Čo sa náklonu týka relatívne skoro škrká stupačkami, pri dobrom asfalte a čistej jazde to nie je na chybu. Bohužiaľ na našich tankodrómoch je to už kritická hodnota a nechcem si predstaviť, čo by sa mohlo stať pri nejakej nerovnosti, lebo ako som spomínal 300 kg je 300 kg. Ak si vlastník tento fakt uvedomí, krízovky nebudú. Možno práve toto je argument pre kúpu skôr pokojnejším jazdcom, nie strelcom, skôr teda tým inteligentnejším jazdecky - v slova zmysle, tým, ktorí nebudú riskovať riešenie nejakej korekcie už v náklone. Ísť do zákruty s tým, že nejak sa tam upracem je pre tento typ motocykla dosť na držku, nie kvôli vlastnostiam podvozku, ale jednoducho kvôli hmotnosti. Zase beriem, že sú vyjazdení chalani, ktorí vedia na úplne všetkom, tí to vnímajú inak. To je môj názor priemerného jazdca. Ťah motora je primeraný objemu, teda fajn - nejdem z toho do kolien, nie je to 200 koní. Nepovažujem to za nedostatok, lebo veď načo. 20 rokov dozadu by z takého výkonu jogurtáci cikali benzín... Na druhú stranu, pokiaľ nemáte predbehnúť AMG, tak sprášite v pružnom zrýchleni všetko na štyroch kolesách absolútne s prehľadom tak, že z toho nemáte ani nejaký pocit chlapčenskej radosti, o toto som bol obratý Parádne je pružné zrýchlenie niekde od 160 na 220 km/h - to je tam za okamžik, nevýhoda je že sa to v SR moc prevádzkovať nedá vzhľadom na rýchlostné limity. Plyn je trochu ucukaný, ako píšu vo viacerých recenziách, zase je to vec zvyku, dá sa na to zvyknúť, mne to vadí najviac v meste.
A ešte jedno negatívum - fakt to má veľmi malé čísla na prístrojovke a sledovať rýchlosť nie je také intuitívne. Ale zase - z toho depku mať nebudem. Proti tomu späťáky sú bez jedinej chybičky. Bez nutnosti nejak sa posúvať, nakláňať, aby človek videl za seba. Priemerná spotreba mi vychádza niekde na úrovni 6,2 - 6,4 l/100km, neviem, či je to málo, alebo veľa. Ak idem pokľudnejšie, teda neakcelerujem zbesilo, tak v pohode niekde okolo 5,5l. V princípe ju sledujem len ako ukazovateľ nejakej poruchy, keby prišlo k nejakému prudkému navýšenie. Myslím, že sa dá jazdiť i pod 5 l, na druhú stranu, neviem, na čo by mi bola motorka s takým objemom, keby sledujem ako najdôležitejší ukazovateľ spotrebu. Jazdím v prúde áut, zrýchlenie využívam na predbiehanie. Na diaľnici držím nejakých 150 km/h, mimo obec 90 - 110, v obci prísne predpisovo. Možno 0,5 l hore-dole proti konkurencii pri 10000 km ročne znamená úsporu cca 50 EUR, v porovnaní s inými nákladmi (cena servisu, náhr.dielov, príslušenstva...) zanedbateľná suma.

Dopĺňam priebežne, ako jazdím a napadne ma

pietros
pietros napsal 30.10.20 v 20:47 10b.

pěkně napsané

SADLATY napsal 21.04.19 v 14:37

Vzhľadom na okolnosti, rozhodol som sa, že tú motorku predám. Asi nie som pre ňu dostatočne dobrý partner, lebo sa patrí na nej najazdiť viac. Na druhú stranu si uvedomujem, že 7400 EUR, je predsa len dosť peňazí a možno ju ani nepredám za toľko. Tak som nad tým všelijako špekuloval, pozrel tie črepy , čo sú na internetových bazároch o tisícku lacnejšie ako moja a prišiel k záveru, že vlastne ani nevadí, ak sa nenájde kupec. Srdce mi ale nedalo a začal som na nej chodiť do práce, takže 3 - 4 niekedy i 6 dní v týždni na nej jazdím a čím ďalej si začínam uvedomovať kvalitu toho stroja. Je neskutočne rýchla a pri tom stále pohodlná. Rýchlych motoriek je kopec, ale silne pochybujem, že sa vezie jazdec v takom pohodlí, ako na full kapotovanom cesťáku. Lebo v marci bývalo z rána občas tak 3 °C nad nulou. Najviac si užívam to zrýchlenie bez nutnosti podradenia - hold tiež som skoršieho dáta výroby a to kvaltovanie ma už nebaví. Len otočím zápästím a to ideeeee. Jazdím bez kufrov, iba s tankvakom, takže v meste úplná pohoda, slovo zápcha nepoznám. Fakt asi na to tie motorky sú, nejaké racio v tom až tak v našich klimatických podmienkach netreba hľadať, ale tá radosť

SADLATY napsal 31.03.19 v 18:06

Takže som na predok hodil novú gumu Michelin pilot road 4 GT a... je to úplne nová motorka, jazdné vlastnosti sa zlepšili výraznejšie, ako som čakal . Ten pocit, keď človek vymení pneumatiku je super, za pár minút je z toho úplne iný stroj

SADLATY napsal 15.09.18 v 09:29

Takže na moto mám novo repasované tlmiče a novú brzdovku... to sú všetky investície, čo som do toho vrazil.

Najazdil som na motorke toto leto pramálo. Mám pocit, že viac km som dal na bicykli (naozaj aj reálne), ako na motorke. Tak som dospel k tomu, že keďže namám na moto čas, že bude racionálnejšie ju predať. Ale kde prídem medzi motorkárov, každý jeden povie, že som dobre kúpil, že to je škoda pustiť z ruky. No a mna teší to, že keď som to spomenul doma, manželka povedala na predaj, že nie. Zostal som trochu zaskočený a že jej sa ta motorka páči, dobre sa na nej cestuje a že nech mám niečo svoje, že aj tak by som za rok kúpil inú a takú v tom stave a cene asi len tak nezoženiem ...takto to teda zhodnotila moja polovička, čo si myslím, že je pre mnohých motorkárov veľmi dôležitý aspekt pri kúpe stroja

milan26
milan26 napsal 06.06.18 v 19:42 10b.