sumoto_leden

Motovýlet na ,,Poľskú Sardíniu“, alebo ,,Pekelný“ poloostrov Hel – vynikajúca voľba!

Štvordňový motovýlet na poloostrov Hel, s poldňovou medzizastávkou v meste Lodz. Rady, tipy a iné užitočné informácie, ktoré môžu pomôcť aj Vám pri plánovaní Vášho tripu na Hel.

Keď mi asi pred rokom švagor pri jednej z našich ,,moto-tripových debát“ spomenul a popísal poloostrov Hel, hneď ma zaujal a vedel som, že ho v blízkej budúcnosti musím(e) navštíviť. Keďže dovtedy sme absolvovali motovýlety prevažne iba po ČR a SR, tento bol už z iného súdka.

Neubehlo mnoho času a zvedavosť ma premohla natoľko, že som začal hľadať a zhromažďovať čo najviac informácií (hlavne prostredníctvom nášho obľúbeného ,,googla“). Na moje veľké sklamanie, príspevkov od cestovateľov som našiel iba zopár.

Preto sme sa rozhodli, že sa s Vami podelíme o podotýkam ,,naše“ skúsenosti, rady a typy, ktoré môžete pri plánovaní Vašej návštevy nielen poloostrova Hel využiť. Rozhodol som sa, že nasledujúce riadky sa pokúsim poňať čo najzaujímavejšie, doplnené vybratými fotkami, nie len formou suchých faktov, čísel či údajov, ktoré Vám nakoniec aj tak vypľuje hociktorý prehliadač. Dúfam preto, že každý z Vás nájde odpovede na všetky otázky, ktoré hľadá.

Nakoľko som mal ohľadne Poľských ciest z nedávnych návštev v minulosti dosť veľké predsudky, nevedel som čo čakať. Ako sa ale ukázalo boli úplne zbytočné až na zopár zdržaní, nakoľko pri cestovaní cez pracovný deň, navyše cez vrchol letnej sezóny sa dopravným zápcham na vjazde a výjazde z väčších miest jednoducho nevyhnete. S tým treba určite počítať, no jedným dychom treba tiež dodať, že pri jazde na motorke sa nimi dá celkom ,,šikovne preštrikovať“...

Na začiatok poviem len toľko, že Poliaci resp. poľské cesty, či už ,,rýchlostne cesty, alebo diaľnice“, vrátane infraštruktúry, sú o svetelné roky pred nami.

Veľkou výhodou pri cestovaní do Poľska je, že nepotrebujete žiadnu diaľničnú známku (samozrejme záleží odkiaľ ste si zvolili ,,start point“ zo SR a aké typy ciest zvolíte v prípade, že na SR ju potrebovať budete), nakoľko v Poľsku sú spoplatnené iba niektoré úseky diaľnic, za čo by sme mali naším susedom veľmi pekne poďakovať. Jediný platený úsek, ktorý sme počas cesty absolvovali, bol po diaľnici AmberOne Autostrada A1: Torun (Nowa Wies) – Gdansk (Rusocin), približne 165km.

Na začiatok len pár údajov, o ktorých už možno viete a sú ľahko dostupné:                               Poloostrov Hel je v podstate taký 35km dlhý slíž, ktorého priemerná šírka je len 300 metrov. V najužšom mieste meria 100 metrov a v tom najširšom 3 kilometre. Po celom jeho obvode sa ťahá piesočnatá pláž, ktorú nádherne dopĺňajú voňavé borovice, či píniové sady.

Turistické strediská na poloostrove Hel: Wladislawow, Jurata, Jastarnia, Kužnica, Chalupy, či mestečko Hel. Na otvorenej strane sú pomerne široké piesčité pláže, ale tiež tu viac fúka a pobrežie je vhodné pre milovníkov kitesurfingu. Naopak, zátoky na pobreží Puck sú obrátené smerom do vnútrozemia a preto sú zvyčajne pokojnejšie a bez vĺn.

Nasledujúce riadky som chronologicky rozdelil do štyroch častí, podľa toho, ako sme si to pred začiatkom výletu naplánovali.

Takže:

Keďže udávaná vzdialenosť zo Žiliny do mestečka Hel je podľa navigácie 785km, celý výlet sme si naplánovali na štyri dni s tým, že prvý deň sme si ešte vyhradili na návštevu mesta Lodz, ktoré tvorilo nami určený pomyselný stred cesty, kde sme taktiež prenocovali.

Cestovali sme na motorkách Kawasaki Z750 a Honda CB 600F. Áno, motorky primárne určené na iné účely ako je turistika, ale s prestávkami a dobrým parťákom sa dá úplne v pohode dať aj takáto trasa. Koniec koncov keď dala partia nadšencov cestu po Južnej Amerike a Oceániou na Jawe 350 a ,,maluchovy“, toto sme brali iba ako akúsi krátku cestu do iného okresu , navyše náplasťou na prípadné boľačky Vám určite bude veľké množstvo zážitkov, spoznané krásne nové miesta a nový ľudia, ktorých sme stretli neúrekom!

Na spomenuté štyri dni sme sa v pohode každý zbalili do tankvaku o objeme cca ~30l, plus jedna taška uchytená sieťkou.

Budget na osobu sme si stanovili (aj s väčšou rezervou) na 200€, v ktorom bolo zahrnuté : cestovné poistenie, benzín, diaľničné poplatky, ubytovanie, strava, vstupné, samozrejme drobný suvenír pre manželku a deti nesmeli chýbať, príp. iné neplánované výdavky. Keďže mnohý sú určite zvedavý či sme sa do spomínaného budgetu vošli, napoviem len toľko, že sme ho s prehľadom dodržali a doma nás pochválili (žartujem...).

Detailný prehľad výdavkov nájdete v závere tohto príspevku.

Keďže termín nášho ,,tripu“ sme si stanovili už v marci (na začiatok júla), jedinou neznámou pre nás bolo počasie. Toto bola asi jediná vec, ktorú sme už ovplyvniť nedokázali. Jediné čo nám ostávalo, bolo sledovať predpoveď a dúfať, že júlové počasie už nebude také vrtkavé a nesklame nás. Počasie odporúčam sledovať na www.pogoda.pl. Musím povedať, že nám vyšlo presne podľa tejto predpovede (dokonca v sobotu sedela aj hodinová predpoveď, keď okolo obeda boli prehánky a poobede bolo ukážkovo – predpoveď sedela skoro na hodinu presne). Keďže sme mali pár dní pred odjazdom zodpovedanú i poslednú neznámu, mohli sme plný odhodlania a nadšenia vyraziť.

Malá poznámka: všetky smery resp. názvy veľkých miest (Gdansk, Gdynia, Lodz), ktoré uvádzam v článku a ktorých sa držať, sa samozrejme obchádzajú po obchvatoch, orientovať sa treba podľa názvov miest na smerových tabulách.