globalmoto_kveten




globalmoto_nolan Přidat reklamu

Téma: Návod na ukazatel zařazeného kvaltu
 
17.1.2011 v 12:38
EDIT:

Kdo má zájem tady Holmis zahájil výrobu, tak pokud máte zájem o hotovej kousek pište jemu!!!
http://www.motorkari.cz/motobazar/doplnky/ukazatele-zarazene-rychlosti/ukazatel-zarazene-rychlosti-330984.html

Pro nováčky v tématu ve zkratce: Našel jsem návod na http://www.electronics-lab.com/projects/automotive/006/index.html, ten jsme upravili a ukazatel jsem si udělal (ještě ho nemám na motorce). Uživatel Holmis ho ale udělal a má ho velice dobře udělaný a namontovaný na motorce, vše funguje jak má. Návod na mých stránkách zde: http://www.rc28.wz.cz/. Video ze zkoušky mimo motorku zde:


Zdravím, určitě nás je víc, co tuhle serepetičku nechtějí kupovat za strašný prachy a tak jsem na netu hledal nějaký návod. Tady na fóru je celkem prd, jen pár lidí co ho zkoušelo dělat, ale žádné informace. Na nějakém zakopaném polském fóru jsem vyhrabal toto:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1112616.html

Chtěl jsem to s kámošem realizovat, jenže není čas a tak jsem se rozhodl vyvěsit to tady na fóru s tím, že to třeba někdo zkusí, nebo sem hodí nějakej jinej vyzkoušenej návod. Jelikož v polštině moc nevynikám, tak jen vím, že to je dělaný na motorku s mechanickým tachometrem a je programovatelný (klasicky počítá poměr otáček motoru a tachometru). Já osobně mám elektronickej tachometr, takže by to bylo jednoduší. Přidávám samotný soubory abyste se nemuseli registrovat, jedná se o program v Céčku a schéma v Eaglu 4.11. Samotný návod k použití je v první příspěvku.

http://www.ulozto.cz/7443974/wskaznik-biegu-rar

Takhle nějak to vypadá:



Byl bych rád, kdyby ti co s něčím takovým mají zkušenosti napsali, jestli je to vůbec realizovatelné, kde by byly problémy a podobně. Je to věc která se hodí skoro každýmu, a bylo by super dát to tady nějak dohromady.


Naposledy editováno 26.12.2011 19:18:23

1 reakcí na tento příspěvek Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

5.12.2013 v 20:19 | Nahoru | #391
Ahoj.

Trošku oživím téma svým dotazem.
Postavil jsem si indikátor a nahrál program. Mám problém. Nechám indikátor zaplý a nasimuluji zařazení některého kvaltu, cca po 5 min. se resetuje a 7 segment indikuje 8. Musím vynulovat připojením neutrálu a celé se to opakuje. Při pálení programu jsem nechal nastavené fuses od výrobce. Nevím, jestli se nemá nastavit jiná hodnota fuses. Kdo to stavěl, tak jestli má nějakou radu, tak budu vděčný. Pálil jsem program od Bubuse.

Díky

(reakce na) Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

6.12.2013 v 12:27 | Nahoru | #392
ace1x> No ja si myslim, ze je problem v hardware a ne v software. Podle toho co popisujes, to vypada na to, ze se ti prehriva stabilizator. Pocitam, ze tam mas displej vod KingBrightu a ten dost zere. Mas na stabliku chladic? Zkus ho tam dat pripadne tam dej nejakej vykonejsi treba triamperak 7805T plus chladic. Podle toho jak se to chova, mi pride ze se odpojuje vnitrni proudova pojistka v regulatoru.

Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

6.12.2013 v 13:09 | Nahoru | #393
Tak stabilizátor tam 1A, to je pravda. Odběr celého zařízení 100mA s tím, že tam mám přidaný ještě dig. teploměr - 3 další segmenty.
Ale je fakt, že na to jsem se nezaměřil. Zkusím.
Díky

1 reakcí na tento příspěvek Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

9.1.2014 v 15:19 | Nahoru | #394
Kdo by jste měl zájem, zhotovím celé. Základ Microprocesor a řízené pulzně z tachometru a otáčkoměru. 100% funkčnost. Možnost dílu se segmetovkou nebo LCD display.
Popřípadě, kdo by měl zájem mohu dodělat i jiné funkce. Palivometr v % nebo přepočtem na litry nebo dojez na nádrž. Lze vestavět i teploměry, voltmetry, denní najeté Km, průměrná rychlost. Fantazii se meze nekladou.

Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

10.1.2014 v 06:07 | Nahoru | #395
ahoj, měl bys schéma abych se podíval? program si psal ty osobně?

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

10.1.2014 v 06:25 | Nahoru | #396
Mark.Pear> zdar, zrovna budu řešit ukazatel na FZS1000. Teploměr, voltmetr a dojezd na nádrž by se hodily...Cena?

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

10.1.2014 v 20:22 | Nahoru | #397
Mel sem v planu taky takovej komplexni gear, este mam na to nekde vymysleny schema, jenze ma to dost proti. V jednoduchosti je proste krasa a delat budik ala "all in one" je proste na motorce na nic. Nejlepsi teplomer bude vzdycky rucickovej budik, to samy otackomer i ukazatel rychlosti.
Dalsi vec co mi vadi na gearu typu gipro... Kdyz zmacknes spojku tak ti to ukaze co za kvalt? Nic, a to mi dost vadi. Instalace je samozreme o dost jednodussi nez pri pouziti hallovych sond ale ne kazda motorka ma servisni konektor takze to nemuzes pouzit na starsi stroje. Voltmetr mi na motorce pride k nicemu, staci tri ledky na prepeti normal stav a podpeti, spis by se hodil ampermetr aby clovek vedel zda to dobiji. Na vypocet dojezdu existuje X aplikaci pro mobilni telefony a pokud nemas palivomer tak to stejne budes muset zadavat rucne, coz neni zrovna idealni. Navic jednoduchej segmentovej displej snaze budes sledovat za jizdy, nez nejakej grafickej ci nekolika znakovej, nehlede na prepinani zobrazeni ruznych udaju. Za jizdy takrka nemozne, leda ze, by to prepinal spolujezdec :)
Jestli jeste nekde najdu to schema svojeho "brutalgearu" tak vam ho sem hodim jako odstrasujici priklad :)

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

10.1.2014 v 21:05 | Nahoru | #398
Tady jsem vyhrabal jeden z puvodnich navrhu...

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

12.1.2014 v 20:50 | Nahoru | #399

Bubuss píše: Tady jsem vyhrabal jeden z puvodnich navrhu...



Nešlo by to v lepší kvalitě ?

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

12.1.2014 v 22:25 | Nahoru | #400
čoud> šlo, jen sem nejde ulozit nic a na facebooku, kde to je, zase neulozim pdf.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

13.1.2014 v 21:07 | Nahoru | #401

Bubuss píše: čoud> šlo, jen sem nejde ulozit nic a na facebooku, kde to je, zase neulozim pdf.


Mohl by jsi to dát (v jakýmkoliv formátu) třeba na http://leteckaposta.cz/ ?

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

15.1.2014 v 12:08 | Nahoru | #402
čoud> No me spis pride, k cemu ti to bude? Je to jen navrh kterej ma navic jen automatickou regulaci jasu v zavislosti na okolnim osvetleni, a blikajici tecku na displeji ktera ma parodovat alarm. Uz vlastne ani poradne sam nevim co vsechno to melo delat. Navic je potreba napsat i program a ten pak prizpusobit pouzitemu zapojeni.

Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

15.1.2014 v 12:30 | Nahoru | #403
Nevite jak funguje principielne program v gipro? jediny co me napadlo tak by bylo: snimat frekvenci z cidla na retezovym kolecku, snimat frekvenci na vstupu do otackomeru. Do programu bych si nastavil prevodove pomery na jednotlive stupne v prevodovce no a pak porovnaval frekvence cimz bych dostal prevodovy pomer (+- jeste nejakou toleranci, nic neni dokonaly ze :) ), ten se porovnal s ulozenyma hodnotama a podle toho zobrazil cislo na LED modulu. Nebo bych to udelal ucici - pomoci tlacitka by se aktivoval ucici mod. Zaradila by se jednicka chvili se jelo ustalenou rychlosti dokud by napr neprestalo blikat cislo na LED. pak by se dala 2, pak 3 atd.

Problem je ze: buh vi co leze z cidla na retezovym kolecku - nevim kolik pulzu na otacku?

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

15.1.2014 v 20:46 | Nahoru | #404

Bubuss píše: čoud> No me spis pride, k cemu ti to bude? Je to jen navrh kterej ma navic jen automatickou regulaci jasu v zavislosti na okolnim osvetleni, a blikajici tecku na displeji ktera ma parodovat alarm. Uz vlastne ani poradne sam nevim co vsechno to melo delat. Navic je potreba napsat i program a ten pak prizpusobit pouzitemu zapojeni.


Na co mi to bude ? Pro inspiraci.Výhledově plánuju takový zobrazovací zařízení s LCD(KS0108) a PIC 16F877A.Na moto(obvzlášť u některejch)je dost rušení.Všiml jsem si ,že máš vyřešeno odfiltrování napájení tlumivkou,vstupní signály odděleny optočlenem (já budu mít pouze jeden signál od hall sondy z předního kola).Nechceš mi pomoct se schématem (za nějakej měďák) ? Program si napíšu sám.Docela mám strach navrhnout schéma ošetřený proti rušení -aby to bylo napoprvý.Nerad bych to desetkrát předělával.
Koukal jsem ti do profilu - jsi asi stejnej ročník jak já :)

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

15.1.2014 v 21:00 | Nahoru | #405
čoud> tak si to šlapu ku Třebíči, no je to proste v p... :) jsem v práci na mobilu, odpovím ti, AZ dorazim domu. Což bude někdy kolem půlnoci...

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

15.1.2014 v 21:08 | Nahoru | #406
Bubuss> V poho ... :)

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

16.1.2014 v 01:08 | Nahoru | #407
čoud> Zdar.
Ja bych se toho zase tolik nebal. Hallovy generatory jsou celkem rozsirene a uz i dost letite soucastky, ktere se treba pouzivaly ke snimani otacek v disketovych mechanikach. O nejakem ruseni jsem snad ani neslysel, zeby to ovlivnovalo Hall. Mimochodem, uz fakt mnoho postavenych funkcnich gearu na tomto principu to jen dokazuje. Pouzil bych stineny kablik a vic neresil. Odruseni zdroje a hlavne pak procesoru je uz jina vec. Pouzil jsem defakto jen katalogovy zapojeni a pocital s tim, ze to bude na motorce se spalovacim motorem, kde vznika spousta ruseni od zapalovani.Proto ta tlumivka na vstupu regulatoru. Blokovani linearu 78xx dvouma keramikama je snad jasny, jen tam mam o neco malo vetsi hodnotu nez klasickych 33nF. A pak uz staci jen ke kazde napajeci plusove noze mikroprocesou vrazit 100nF kapacitu na zem a to co nejblize k procesoru a to je v podstate vse. Optokoplery ve vstupech na snimani neutralu a napeti mam proto, ze pak uz nemusim resit zda ma motocykl kontrolku zapojenou pres zarovku nebo pres LED diodu. Detekce napeti je tam proto, ze kdyz je moto vyple tak je displej zhasnuty az na tu desetinou tecku, ktera muze byt a nemusi soucasti alarmu, pripadne jen jako atrapa alarmu. Regulace podsviceni resp sviceni segmentu displeje, je resena pres fototranzistor (fotodiodu) kdy cim vetsi svetlo tim vetsi jas a opacne.
Do PICu nedelam, mam radsi avr od atmelu ale to je uz celkem podruzna zalezitost.
Jinak jeste k tem kondenzatorum primo u procesoru. Spousta lidi si mysli ze tam jsou kvuli ruseni ale ono to neni tak uplne spravne. Ty kondenzatory tam jsou na vyrovnavani napetovych spicek resp napetovych ubytku, pri zatizeni procesoru. Lze si to predstavit tak, ze pokud procesor zabere a zvysi odber proudu, tak na par milisekund vznikne podpeti ktere neni zdroj schopny tak rychle dorovnat a od toho tam jsou ty kondenzatory, ktere jsou v tu chvili, neco jako pridavne baterky. Takze to jsou blokovaci kondenzatory, ktere neblokuji ruseni ale blokuji vykyvy napeti a tim zabranuji ruseni, ktere by temi vypadky vzniklo :)

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

16.1.2014 v 16:16 | Nahoru | #408
Bubuss> Čau,dík za info.Proč jsou na tom schématu 4 ks 100n vedle sebe ? Nenašel jsem na schématu ochranu proti přepětí a zkratu- řešíš to nějak jinak,nebo se uvidí co shoři ?
Nebylo by dobře dát co nejblíž MCU i nějakej tantal ?

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

17.1.2014 v 00:51 | Nahoru | #409
čoud> Zdar
4 kusy kondiku jsou tam pro 4 nohy procesoru, ktery jsou napajeci. Atmega 16 v provedeni VQFP 44, je ctvercovy procesor kde na kazde strane je jedenact nozicek a z toho jsou vzdy dve napajeci resp jedna VCC a druha GND. I kdyz jsou spojeny do jednoho bodu, tak ten kondenzator by mel byt u kazde samostatne a az potom by se mely spojit.
Ochranu proti prepeti a zkratu u linearnich stabilizatoru 78xx neresim, protoze obvod ma sam v sobe tepelnou a proudovou pojistku, takze pri pretizeni (zkratu) se vykonova cast odpoji do doby nez zkrat prestane. K prepeti diky vlastni vnitrni stabilizaci v obvodu by nemelo vubec dojit.
Tantal samozrejme pouzit muzes jen pouzij nejakej kvalitni bo jinak dost casto vysychaj, rozhodne bych ho ale nedaval misto tech blokovacich keramik.

Naposledy editováno 17.01.2014 08:26:58

(reakce na) Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

17.1.2014 v 16:50 | Nahoru | #410
Bubuss> Čau.
OK. Dík za info.Úplně mi unoklo,že se stab. 78XX používají jako vyhřívání heftů.Tím se zapojení celkově zjednodušuje.Pro sichr si na vstup dám rezistor 0,1 Ohm kvůli přetížení (vydrží cca 3A -funguje jako pomalá pojistka).Kdybych ještě neco potřeboval probrat,zkusím se ozvat.Ještě jednou díky. :)

1 reakcí na tento příspěvek Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

21.1.2014 v 07:35 | Nahoru | #411
tak jsem popremyslel a napadlo me tohle a to i zkusim zbastlit:
PICka s hardware PWM
BCD dekoder
displej

Funkce: timer0 - snimani otacek, timer1 - snimani otacek retezoveho kolecka, 3 vystupy na BCD, vystup na rychlomer, vystup kterym vypnu bcd dekoder a zapnu ukazovani maleho "n" pro neutral, vstup pro snimani neutralu.
Vezme se frekvence rychlosti (timer1), vynasobi se nejakou konstantou (tu si odladim presne dle moto aby mi tachometr nekecal - pomoci gps) a pote tuhle frekvenci pustim pres pwm. Musim vyzkouset jestli ma i duty cycle vliv na rychlost, vemu si budiky do prace :)
Nyni se vezme frekvence otacek a porovna s frekvenci tachometru (vynasobena konstantou aby se zjistil prevodovy pomer). Tenhle pomer se porovna s tabulkou prevodu co si tam udelam na moje moto a dle pomeru +- nejaka tolerance nastavi vystupy na BCD kod rychlosti.

Sem zvedav jestli to klapne - bude to speedohealer a ukazatel kvaltu v jednom :) rozdělím to na 2 části - u motoru picka a displej s bcd dekoderem na budikach. kvuli mistu zkusim sehnat smd dekoder.

Co myslite?

Naposledy editováno 21.01.2014 12:35:39

(reakce na) Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

24.1.2014 v 20:12 | Nahoru | #412
milion> To uz si muzes koupit rovnou Gipro, ktery pracuje na stejnym principu

1 reakcí na tento příspěvek Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

25.1.2014 v 08:52 | Nahoru | #413
proc to kupovat kdyz soucastky vyjdou na cca 200kc jenom jsem tak trochu zjistil ze se musim vic zaskolit co se PICek tyce (casovace atp.) ponevadz jsem nezacal zrovna nejlip - v basicu. takze nejdriv budu muset nastudovat assembler a pak tvorit dal...

(reakce na) Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

25.1.2014 v 11:49 | Nahoru | #414
milion> assembler je v dnesni dobe blbost. Basic je na tydle veci pouzitelnej treba Bascom pro AVR ale stejne asi nejlepsi bude programovani v C. Myslim si ale ze asi nejjednodussi na vyvoj taovejch jednoduchejch programu by bylo pouzit arduino. Neni to sice PIC ale AVR, zato ale je k tomu mraky hotovejch examplu a funkci, ktery si jen poskladas a prizpusobis. Sam sem si jedno vlastni arduino postavil a docela mi na tydle kravinky dostacuje. Rozchodis v tom program a jen ten procesor vyndas z patice a pouzijes v tvoji aplikaci. Jednoduchy a ucelny.
Koukni se na stranky Arduino

1 reakcí na tento příspěvek Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

25.1.2014 v 14:34 | Nahoru | #415
to znam i raspberry ale to je pak cena nekde jinde. pak je to samozrejme jednoduchy...
ja pouzivam great cow basic :) hodne jednoduchy

(reakce na) Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

26.1.2014 v 11:12 | Nahoru | #416
milion> jak jinde? Bez tistaku me soucastky na arduino vysly asi na tri stovky. Nazval sem to Arduelo a navrhoval sem to v Kicadu.
Mozna jeste nekde nejakej volnej tistak najdu.
Arduelo Libero Je v tom ATmega 168 ktera snad na todle dostacuje. Jeste mam kit s procesorem STM32 kterej se programuje pres seriak a pak jeste programator na STM32 a STM 8. S Farnelu sem si nechal poslat Discovery kit prave s STM32 a ten stal asi jen 250 kc. To taky neni zadna darda.

Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

17.3.2014 v 22:12 | Nahoru | #417
tak jsem si navrhnul nejaky zapojeni. misto multiplexu tam mam 4511, u vystupu co jdou do 4511 budou jeste odpory 2k2 proti zemi. u vstupu signalu jeste udelam nejakej obvod ve stylu odpor 2k2->zenerka 5v1 s paralelnim odporem 10k nebo tak, uvidim co namerim na moto.
ukazuje to do maximalni hodnoty promenne word alias 65535 otacek (lehce pres 1kHz)
funkce:
-ukazatel otacek, přesnost +-60ot., obnoveni hodnoty 1s (doufam ze to nebude moc pomaly, pri obnoveni po 1/2s se zhorsi presnost na +-120ot.)
-ukazatel zarazeneho kvaltu - pri neutralu bude svitit nula, pri vymacknuty spojce bude zhasnutej displej
-pri prekroceni 11500ot se aktivuje vystup na kterym bude vysokosvitiva blikajici LED



Naposledy editováno 17.03.2014 22:29:53

Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

24.3.2014 v 17:03 | Nahoru | #418
milion>proč tam máš těch čísel tolik ?

Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

24.3.2014 v 17:56 | Nahoru | #419
posledni segment bude zapojen naprimo, stejne tam bude jen 0 :)
jinak je to 5 mistny aby to ukazovalo nad 9999 otacek a to dalsi cislo je zarazenej kvalt

Naposledy editováno 24.03.2014 19:40:01

Návod na ukazatel zařazeného kvaltu

24.3.2014 v 17:59 | Nahoru | #420
jestli ukazatel kvaltu bude funguvat, tak by slo udelat i verzi bez otackomeru a to bude par soucastek. nutnost je mit cidlo na retezovym kolecku. pak to bude napajeni + dva kabely :)
jdu to zkusit udelat, otackomer je vam tam k hovnu
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist