2 reakcí na tento příspěvek Jak je to s promlčecí lhůtou?
Tzn. že se ti snaží rok poslat obesílku, sehnat tě v místě bydliště atd. Jak si jednou zareagoval, že o tom jakože viš, tak máš asi smůlu - řekl bych.
Zákon 200/1990 Sb.
§ 20
Zánik odpovědnosti za přestupek
(1) Přestupek nelze projednat, uplynul-li od jeho spáchání jeden rok; nelze jej též projednat, popřípadě uloženou sankci nebo její zbytek vykonat, vztahuje-li se na přestupek amnestie.
(2) Do běhu lhůty podle odstavce 1 se nezapočítává doba, po kterou se pro tentýž skutek vedlo trestní řízení podle zvláštního právního předpisu.3c)
Naposledy editováno 31.01.2011 16:37:30
foky píše: Promlčecí lhúta se podle mě vztahuje na případ, který s tebou začli z jejich strany řešit, ale bez tvé jakékoliv reakce.
Tzn. že se ti snaží rok poslat obesílku, sehnat tě v místě bydliště atd. Jak si jednou zareagoval, že o tom jakože viš, tak máš asi smůlu - řekl bych.
Existuje tvz. dorucovaci fikce, coz je pravni domnenka, ktera predpoklada, ze pisemnost byla dorucena, ac se tomu tak realne nestalo. Pote ti muze byt pridelen opatrovnik a rizeni muze probehnout v tvoji nepritomnosti.
Zákon 500/2004 Sb.
§ 24
Překážky při doručování
(1) Jestliže si adresát uložené písemnosti písemnost ve lhůtě 10 dnů ode dne, kdy byla k vyzvednutí připravena, nevyzvedne, písemnost se považuje za doručenou posledním dnem této lhůty.
(2) Prokáže-li adresát, že si pro dočasnou nepřítomnost nebo z jiného vážného důvodu nemohl bez svého zavinění uloženou písemnost ve stanovené lhůtě vyzvednout, může za podmínek ustanovení § 41 požádat o prominutí zmeškání úkonu.
(3) Jestliže adresát písemnosti, který je fyzickou osobou, nebo fyzická osoba, které má být předána písemnost adresovaná právnické osobě, pokus o doručení písemnosti znemožní tím, že ji odmítne převzít nebo že neposkytne součinnost nezbytnou k řádnému doručení, předá se jí poučení o právních důsledcích, které z jejího jednání uvedeného v odstavci 4 vyplývají; nového poučení však není zapotřebí, pokud se ho adresátovi dostalo již podle § 23 odst. 5.
(4) Jestliže osoba uvedená v odstavci 3 předání poučení znemožní nebo jestliže i přes poučení podle § 23 odst. 5 nebo podle odstavce 3 doručení neumožní, písemnost se považuje za doručenou dnem, kdy k ne-úspěšnému pokusu o doručení došlo.
1 reakcí na tento příspěvek Jak je to s promlčecí lhůtou?
§ 62
Pořádková pokuta
(1) Správní orgán může rozhodnutím uložit pořádkovou pokutu až do výše 50 000 Kč tomu, kdo v řízení závažně ztěžuje jeho postup tím, že
a) se bez omluvy nedostaví na předvolání ke správnímu orgánu,
b) navzdory předchozímu napomenutí ruší pořádek, nebo
c) neuposlechne pokynu úřední osoby.
§ 59
Předvolání
Správní orgán předvolá osobu, jejíž osobní účast při úkonu v řízení je k provedení úkonu nutná. Předvolání musí být písemné a doručuje se do vlastních rukou s dostatečným, zpravidla nejméně pětidenním předstihem. V předvolání musí být uvedeno, kdo, kdy, kam, v jaké věci a z jakého důvodu se má dostavit a jaké jsou právní následky v případě, že se nedostaví. Předvolaný je povinen dostavit se včas na určené místo; nemůže-li tak ze závažných důvodů učinit, je povinen bezodkladně se s uvedením důvodů správnímu orgánu omluvit.
§ 60
Předvedení
(1) Jestliže se účastník nebo svědek bez náležité omluvy nebo bez dostatečných důvodů na předvolání nedostaví, může správní orgán vydat usnesení, na jehož základě bude účastník nebo svědek předveden. Písemné vyhotovení usnesení se doručuje orgánům, které mají předvedení provést; úřední osoby, které plní úkoly těchto orgánů, doručí usnesení předváděnému.
(2) Předvedení na požádání správního orgánu zajišťuje Policie České republiky nebo jiný ozbrojený sbor, o němž to stanoví zvláštní zákon. V řízení před orgány obcí zajišťuje předvedení též obecní policie.
1 reakcí na tento příspěvek Jak je to s promlčecí lhůtou?
1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Jak je to s promlčecí lhůtou?
pokud te treba predvolavaji ke spravnimu rizeni, lze to obechcavat treba tim, ze prvni predvolani hodis do kose, na druhe se pak omluvis, treti se taktez omluvis (nemoc, mimo CR) u ctvrteho, si zajistis zastupce, ktery se omluvi atd... jde to ale dre to :)
u vytizenosti a rychlosti uredniho simla, se pak lhuta jednoho roku da s timhle realne docilit, ale je to pro ty co maj dobre nervy..
edit: u toho prvniho myslim, jako neprevzeti zasilky (listek z posty do kose)
Naposledy editováno 31.01.2011 17:40:59
1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Jak je to s promlčecí lhůtou?
3 reakcí na tento příspěvek Jak je to s promlčecí lhůtou?
UnholyRider píše: Pokud se od r.2006 nic nezměnilo, tak se promlčecí lhůta přestupku počítá od data spáchání přestupku. Nemám to ani z doslechu, ani jsem z toho nedělal státnice, a dokonce v tom ani nedělám. Já ty přestupky páchám.
Jo to mas pravdu, ze se to pocita od data spachani, ale nemuze se promlcet neco co se zaclo projednavat. Promlceni plati v pripade, ze do roka nezacne prislusny organ tvuj pripad projednavat.1 reakcí na tento příspěvek Jak je to s promlčecí lhůtou?
1 reakcí na tento příspěvek Jak je to s promlčecí lhůtou?
Jestli to chceš odborně, tak je to takto:
Ve smyslu ust. §20 zákona o přestupcích zaniká odpovědnost za přestupek v případě, kdy přestupek nebyl za rok projednán. Tím se rozumí, že nenabylo rozhodnutí právní moci. Ani tedy běžící řízení nestaví tu lhůtu a pokud rozhodnutí (lhostejno, kdy je vydáno) nenabyde právní moci do jednoho roku od spáchání přestupku, nelze přestupek projednat. Přestupek je tedy po roce, takříkajíc, promlčen, i když to není promlčení v klasickém slova smyslu.
A jestli myslíš toto:Do běhu lhůty podle odstavce 1 se nezapočítává doba, po kterou se pro tentýž skutek vedlo trestní řízení podle zvláštního právního předpisu.
Tak tím se myslí, že pokud se protiprávní jednání nejdříve projednávalo jako trestný čin a v průběhu projednávání se zjistilo, že se jedná o přestupek, je ta doba počítána od data, kdy bylo rozhodnuto, že se jedná o přestupek.
Naposledy editováno 02.02.2011 10:31:35
UnholyRider píše: Pokud se od r.2006 nic nezměnilo, tak se promlčecí lhůta přestupku počítá od data spáchání přestupku. Nemám to ani z doslechu, ani jsem z toho nedělal státnice, a dokonce v tom ani nedělám. Já ty přestupky páchám.
Tak to můžu potvrdit.... Taky přestupky jen páchám a v zákonech se nevyznám, jak tady někteří.
Ale i když jsem se dostavil k podání vysvětlení a "správní orgán" mi sdělil, že proti mě zahajuje správní řízení pro obvinění ze spáchání přestupku, po mém odmítnutí a sepsání odpovědi mi sám po pravdě řekl, že tam má tolik závažnějších provinění, že neví, jestli to do roku se mnou uzavře a tím pádem, že se mi to asi stejně promlčí. Aspoň někdy, že Ti úředníci jsou chápaví.