Petr Vorlíček podruhé mistrem Evropy

Ačkoli do konce letošního mistrovství Evropy supermoto chybí ještě jeden závod, český jezdec Petr Vorlíček už slaví zisk cenného titulu. O uplynulém víkendu ve Švýcarsku se mu podařilo vyhrát všechny tři jízdy a má takový bodový náskok, že už nemůže být předstižen.

Zcela nový okruh ve švýcarském alpském středisku Lignières (nadmořská výška 800 metrů nad mořem) byl svědkem vzrušujících a tvrdých bitev, ze kterých ale vzešel pouze jediný vítěz – Petr Vorlíček na hondě v barvách britského týmu SHR. Zkušený Čech vyhrál sobotní kvalifikaci, a pak v neděli všechny tři jízdy, když pokaždé vedl od prvního do posledního kola. Triumfoval tak nejen v premiérové Grand Prix Švýcarska, ale s předstihem si i zajistil svůj druhý evropský titul. Ten první získal už v roce 2007. K poslednímu závodu do francouzského Carole (23. září) tak už prakticky nemusí jezdit. Pátý a předposlední podnik letošního seriálu se jel za perfektního slunečného počasí za teploty 30° na 1650 metrů dlouhé dráze (1230 metrů asfaltu, 420 metrů terénu) před 4500 fanoušky.
Petr Vorlíček vyhrál už sobotní kvalifikaci, a to časem 1:17.557 min., před Italem Edgardem Borellou (Yamaha) a Nizozemcem Devonem Vermeulenem (KTM). Na startu první nedělní jízdy nezaváhal a ujal se vedení před Borellou, Vermeulenem a dalším Italem Mattiou Martellou (KTM). Český jezdec pak nasadil tempo, kterému nemohli jeho soupeři odolat, vedl po celých 15 kol a do cíle přijel s náskokem téměř tří sekund na Borellu. Poslední místo na bedně bral Vermeulen. Druhá jízda dopadla podobně, Vorlíček tentokrát projel pod šachovnicovým praporem s náskokem sedmi sekund. Za ním to ale vřelo. Druhý Borella měl na to zopakovat výsledek z první jízdy, ale postihl ho defekt pneumatiky a závod pro něj v pátém kole skončil. Toho využil Vermeulen, který se po bídném startu probíjel dopředu tak vytrvale, až byl v cíli druhý. Podium zkompletoval Fin Sami Salstola.
Petr Vorlíček i v poslední jízdě předvedl svou rozhodnost, technickou i jezdeckou převahu, a nedal nikomu ze třiceti soupeřů šanci. Na ostatní zbyla jen místa za ním, Vorlíček mohl v cíli oslavit své letošní dvanácté vítězství (z 15 odjetých jízd) v závodech mistrovství Evropy. Za ním se o další pozice poprali Vermeulen a Salstola, rychlejší byl nakonec Nizozemec, který má zaděláno na titul evropského vicemistra. Druhý český zástupce v Evropě Zdeněk Jaroš na KTM se tentokrát bodově neprosadil, celkově mu v seriálu patří 24. příčka.