První triumf A. Chareyra, z Čechů lepší Vorlíček

Konečně došlo i Adriena Chareyra! Bratr úřadujícího mistra světa Thomase Chareyra vyhrál o uplynulém víkendu svou vůbec první SuperMoto Grand Prix. Francouz v Andoře se svou aprilií vyhrál všechny tři finálové jízdy. V evropském mistráku se tentokrát dařilo více Petru Vorlíčkovi než Pavlu Kejmarovi.

Třetí závod letošního seriálu FIM SuperMoto World Championship v letovisku Pas De La Casa byl ovlivněn silným větrem, kvůli kterému museli pořadatelé posunout warm-upy a dokonce zrušit superpole. Těmito podmínkami se nedali zastrašit bratři Chareyreové, kteří obsadili první dvě místa v hodnocení Velké ceny. Francouzský triumf dokonal třetím místem bývalý šampion Thierry Van Den Bosch. V dalším podniku mistrovství Evropy zvítězil Ital Teo Monticelli i navzdory tomu, že mu v poslední jízdě explodoval motor a na vyteklém oleji havaroval. Pódium doplnili jeho stájový kolega z týmu Freccia Italian Honda Massimiliano Porfiri a Brit Anthony Ford-Dunn. Hned za nimi se umístil Petr Vorlíček, který dokonce první jízdu vyhrál. Druhému z Čechů Pavlu Kejmarovi se tentokrát tolik nedařilo jako v minulých závodech a skončil celkově devátý.

Mistrovství světa S1:

Adrien Chareyre
z týmu Fast Wheels ASD zažil perfektní víkend, když zajel nejrychlejší čas (50.828 sek.) už v sobotní kvalifikaci. Nejstarší z francouzských bratrů jakoby si ze soupeřů nedělal žádné vrásky. Po skvělých startech si vždy vybudoval se svou aprilií bezpečný náskok, který udržoval až do konce jízdy. Jediný, kdo se mu alespoň na pár sekund dokázal přiblížit, byl jeho bratr Thomas. Trojnásobné vítězství v Andoře Adrienovi vyneslo i třetí místo v průběžné klasifikaci mistrovství světa, ze kterého vytlačil Itala Ivana Lazzariniho z týmu HM Honda Racing. Do čela šampionátu se probojoval jeho bratr a tovární jezdec TM Thomas Chareyre, který si z Andorry odvezl dvě druhá místa a jedno čtvrté. Ve druhé jízdě ho totiž porazili jak jeho krajan Thierry Van Den Bosch, tak Ital Lazzarini. Thomas mohl uzmout všechna druhá místa, ale ve zmíněné jízdě měl kontakt s aprilií Van Den Bosche (PMR H2O Team) a lehce ztratil. Přes velkou snahu už z toho bylo jen zmíněné čtvrté místo. Jeden z dalších favoritů, finský jezdec Mauno Hermunen, se celý víkend se svou husqvarnou spíš trápil, jen jednou se vyhoupl na bednu a v průběžném pořadí šampionátu se propadl o dva body za vedoucího Thomase Chareyra. Další boje budou zajisté velmi dramatické, protože první trojku dělí od sebe jen čtyři body.

ME Open:
Dráha v Pas De La Casa měřila 1030 metrů a kromě silného větru jezdce sužovaly i občasné dešťové přeháňky. Za teploty 19 stupňů Celsia sledovalo nedělní závody dva tisíce diváků. Češi zaskočili převážně italské soupeře hlavně v měřené kvalifikaci. Tu vyhrál s číslem 14 jedoucí Pavel Kejmar na suzuki časem 52,190 sek, druhý byl Petr Vorlíček, na motocyklu stejné značky (52,204). Oba Češi tak až na třetí místo odsunuli pozdějšího vítěze a vedoucího jezdce ME Tea Monticelliho (52.250). Petr Vorlíček přesvědčil o své vzrůstající formě přesvědčivým vítězstvím v první jízdě, když velkého favorita Monticelliho porazil o 4,5 sekundy. Kejmar dojel osamoceně na sedmém místě. Ve druhém závodě se prosadil Monticelliho parťák od Hondy Massimiliano Porfiri. Vorlíček dojel o jedinou tisícinu sekundy šestý za dalším Italem Alessandrem Tognaccinim, Kejmar obsadil osmou pozici. Peklo se rozpoutalo v posledním finále, když vedoucímu Monticellimu explodoval motor a na vyteklém oleji havaroval nejen on, ale i další jezdci. Protože olej zasáhl většinu trati, byl závod zastaven a platilo pořadí po předchozí kole. Vorlíček byl klasikovaný jako čtvrtý, Kejmar jako desátý. Další společný závod MS a ME se jede po krátké přestávce na Sicílii. Na dráze v Triscině se kompletní špička představí 27. a 28. srpna.