Desátý podnik MS Superbike – Portimao

Letní přestávka byla opravdu hodně dlouhá a nejsem si jistý, zda je to pro superbikový šampionát úplně to nejlepší. Každopádně je tady další závodní víkend sezony 2019, konkrétně desátý podnik Acerbis Portuguese Round. Na dráze uvidíme týmy světových šampionátů WorldSBK, WorldSSP a WorldSSP300. V posledně zmíněné sérii má Česká republika zastoupení v týmu ACCR Czech Talent Team - Willi Race, který o nadcházejícím víkendu pojede hned ve třech a to s Oliverem Königem, Vojtěchem Schwarzem a nově nastoupí Miloslav Hřava. S týmem Kawasaki GP Project závodí Alexandra Pelikánová. Jelikož je Portugalsko v jiném časovém pásmu, je o hodinu posunutý také časový harmonogram desátého podniku.

Kapitoly článku

Autódromo Internacional do Algarve (POR)

Dřív než postavili moderní areál Autódromo Internacional do Algarve jezdily superbiky na okruhu v Estorilu. Od roku 2008 je jejich domovem dráha nedaleko turisty vyhledávaného přímořského letoviska. Okruh má dráhu dlouhou 4592 metrů a v jednom kole jezdci projedou patnácti zatáčkami – 9 pravými a 6 levými.

Rekord – World Superbike:
Rekord okruhu – Jonathan Rea (Kawasaki) – 1'42,304 (2018)
Superpole – Eugene Laverty (Aprilia) – 1'40,705 (2018)
Rekord – World Supersport:
Rekord okruhu – Michele Pirro (Honda) – 1'45,180 (2010)
Nejrychlejší kolo – Jules Cluzel (MV Agusta) – 1'44,554 (2015)
Rekord – World Supersport300:
Rekord okruhu – Mika Perez (Kawasaki) – 1'58,685 (2017)
Nejrychlejší kolo – Tom Edwards (Kawasaki) – 1'56,877 (2018)

FIM Superbike (WorldSBK) – Preview

Do konce sezony zbývá odjet čtyři podniky, takže celkem osm hlavních závodů plus čtyři sprintové. To už opravdu není moc a to zejména pokud se podíváme na náskok vedoucího jezdce, kterým je Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team). Jezdec tovární Kawasaki vede tabulku průběžného hodnocení náskokem 81 bodů a to je opravdu velmi slušné. Rea byl po první polovině sezony smířen s tím, že letos už titul neobhájí, ale série nepochopitelných chyb jeho největšího rivala dostala Severního Ira znovu do hry a v této chvíli by se dalo říct, že titul se vší pravděpodobností získá. Rea během letní přestávky absolvoval osmihodinový závod v Suzuce, který vyhráli, třebaže závěr klání nebyl vzhledem k okolnostem pro všechny úplně ideální. Každopádně Rea je nyní na vítězné vlně a z Portugalska by rád odvezl co nejvíc bodů.

Druhým jezdcem v pořadí průběžného hodnocení je Álvaro Bautista (Aruba.it Racing-Ducati SBK Team), jemuž se před letní přestávkou vůbec nedařilo. Nejen, že postupně ztrácel až přišel o vedení v šampionátu, ale dokonce mu teď na prvního chybí 81 bodů a to je skutečně masakr. Na jezdce Bautistova formátu je přijít o vysoký náskok lídra a dostat se do takové defenzivy až neuvěřitelné. Jedno je v této chvíli jisté a to, že Bautista s Ducati neprodlouží a tudíž již nebude žádný druhý pokus získat titul v sedle Panigale V4 R. Španěl má zamířit k Hondě, takže vzhledem k jejich pozici v šampionátu to asi nebude mít příští rok tak snadné. Už teď víme, že místo Bautisty pojede příští rok s Ducati Scott Redding, který teď bojuje o titul v britském superbikovém šampionátu.

Britský závodník Alex Lowes (Pata Yamaha WorldSBK Team) je třetí v průběžném hodnocení, ale ani v tomto případě už si nemusíme dělat naděje, že bychom byli svědky souboje o vedení v soutěži. Jeho ztráta na prvního představuje 213 bodů a to je opravdu hodně. Jezdec tří ladiček nedávno potvrdil, že s týmem Yamahy nebude pokračovat v roce 2020, takže další změna v jezdeckých sestavách pro nadcházející sezonu. Kde Lowes zamíří je s otazníkem, ale šeptá se, že by to mohlo být k Hondě.

Jen 5 bodů ztrácí na Lowese jeho týmový kolega Michael van der Mark (Pata Yamaha WorldSBK Team). Holanďan má od Misana výsledkovou konzistenci podobnou notám na buben, ale pokud se dal po letní přestávce dohromady, tak půjde v průběžném hodnocení do Top3. VD Mark byl společně s Lowesem součástí továrny Yamaha v osmihodinovém závodě v Suzuce, kde již slavili vítězství, ale nakonec padlo rozhodnutí vrátit do hry Kawasaki, takže z Japonska odlétali se smíšenými pocity. Každopádně koncem prázdnin absolvoval Holanďan testy v Portimau a na zbytek sezony 2019 je velmi dobře připraven.

Top5 uzavírá Leon Haslam (Kawasaki Racing Team), který teď na čtvrtou pozici ztrácí 13 bodů, ale na prvního týmového kolegu už 231 bodů. Na to, že mají stejnou techniku je rozdíl vskutku propastný, až zarážející na jezdce, který loni vyhrál titul v britském šampionátu superbiků. Jen 11 bodů za Haslamem je jezdec privátní Kawasaki Turek Toprak Razgatlioglu (Turkish Puccetti Racing). Ten byl součástí tovární stáje pro osmihodinovku v Suzuce, ale tu komplet odjel Rea s Haslamem, což se ani jemu ani jeho managementu v čele se Sofuoglem vůbec nelíbilo.

V Portimau se představí Japonec Takumi Takahashi, který nahradí zraněného Leona Camiera (Moriwaki Althea Honda Team). U Hondy tak pojede čistě japonská sestava, protože druhým jezdcem týmu je Ryuichi Kiyonari (Moriwaki Althea Honda Team). Na divokou kartu nastoupí bývalý šampion FIM Superstock 1000, třicetiletý Sylvain Barrier, jenž rozšíří počet Ducati v poli na pět.

FIM Superbike – MS po Laguně Seca:

1. JONATHAN REA KAWASAKI 433
2. ALVARO BAUTISTA DUCATI 352
3. ALEX LOWES YAMAHA 220
4. MICHAEL VAN DER MARK YAMAHA 215
5. LEON HASLAM KAWASAKI 202
6. TOPRAK RAZGATLIOGLU KAWASAKI 191
7. CHAZ DAVIES DUCATI 184
8. TOM SYKES BMW 170
9. MARCO MELANDRI YAMAHA 138
10. SANDRO CORTESE YAMAHA 100
11. MICHAEL RUBEN RINALDI DUCATI 97
12. JORDI TORRES KAWASAKI 96
13. LORIS BAZ YAMAHA 76
14. MARKUS REITERBERGER BMW 60
15. LEANDRO MERCADO KAWASAKI 48
16. EUGENE LAVERTY DUCATI 41
17. LEON CAMIER HONDA 26
18. LORENZO ZANETTI DUCATI 21
19. ALESSANDRO DELBIANCO HONDA 21
20. RYUICHI KIYONARI HONDA 20
21. PETER HICKMAN BMW 14
22. THOMAS BRIDEWELL DUCATI 12
23. YUKI TAKAHASHI HONDA 11
24. MICHELE PIRRO DUCATI 10
25. SAMUELE CAVALIERI DUCATI 6
26. HECTOR BARBERA KAWASAKI 3

Informace o redaktorovi

Petr Czyž - (Odebírat články autora)

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Autor článku obdržel prémii 4 Kč od 2 uživatelů. Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist