FIM EWC – Pole position pro tým YART Yamaha, Hanika s novým rekordem nejrychlejší

Ve čtvrtek odstartoval program příprav na závod druhého podniku sezony MS vytrvalostních závodů silničních motocyklů v Estorilu. Volný trénink vyhrál tým BMW Motorrad World Endurance, první kvalifikaci a noční trénink YART–Yamaha Official EWC Team. V pátek týmy bojovaly o pozice na startu v rámci druhých kvalifikací a dominanci potvrdil tým YART–Yamaha Official EWC, který vyhrál pole position a připsal si na konto prvních pět mistrovských bodů. Samotný závod má termín v sobotu 17.července se startem v 10.00 hodin středoevropského času. Přímý přenos s českým komentářem je možné sledovat na TV Eurosport 2.

Volný trénink (čtvrtek, 15.7.2021)
Výsledky - 12-hours-of-estoril-free-practice-sessions-final-ranking.pdf

Prvním bodem čtvrtečního programu jízd v Estorilu byl volný trénink. V něm zajeli nejrychleji jezdci BMW Motorrad World Endurance Team, konkrétně Markus Reiterberger, který v sedle BMW M 1000R nastavil kolo Estorilu na hodnotu 1'39,094 sekundy. Týmovými kolegy německého závodníka jsou pro víkendový podnik v Portugalsku Javier Fores a Kenny Foray.

Druhým týmem v pořadí je se ztrátou jen 0,034 sekundy YART–Yamaha Official EWC (Niccolò Canepa, Marvin Fritz, Karel Hanika), třetí v pořadí jsou s časem 1'39,590 sekundy Yoshimura SERT Motul (Gregg Black, Xavier Simeon, Sylvain Guintoli), jenž jsou zároveň poslední s kolem pod minutu čtyřicet.

Provizorní pole position si vyjeli jezdci stáje YART–Yamaha Official EWC (Niccolò Canepa, Marvin Fritz, Karel Hanika), kteří mají výsledný čas na hodnotě 1'39,187 sekundy. Všichni tři zajeli velmi vyrovnaně a dělí je pouze dvě desetiny. Nejrychlejší z trojice byl s časem 1'39,088 sekundy Niccolò Canepa, Karel Hanika nastavil maximum na 1'39,186 sekundy.

Druhým týmem v pořadí je BMW Motorrad World Endurance, jemuž na první pozici chybělo jen 0,058 sekundy. Vůbec nejrychlejším jezdcem kvalifikace byl s kolem za 1'38,707 sekundy Javier Forés, časy 1'39,435 sekundy a 1'39,593 sekundy zajel Markus Reiterberger a Kenny Foray.

Se ztrátou čtyř desetin je na třetí pozici Yoshimura SERT Motul, který je s průměrem 1'39,575 sekundy také poslední v jedné sekundě na prvního. Gregg Black to měl s pádem, ale nakonec s pomocí kolegů Xaviera Simeona a Sylvaina Guintoliho příliš neztratili.

Polský Wójcik Racing Team, kde závodí Michal Filla, byl s průměrem 1'41,675 sekundy jedenáctý v pořadí. Nejrychlejším týmem kategorie Superstock byl devátý v pořadí Wójcik Racing Team 2.

Noční trénink (čtvrtek, 15.7.2021)
Výsledky - 12-hours-of-estoril-night-free-practice-session-final-ranking-1.pdf

V nočním tréninku byl nejrychlejší tým YART–Yamaha Official EWC s kolem 1'38,819 sekundy, které nastavil Němec Marvin Fritz. Na druhé pozici je belgický BMW Motorrad World Endurance, třetí v pořadí je F.C.C. TSR Honda France.

Pole position na startu závodu v Estorilu si vybojovali jezdci týmu YART–Yamaha Official EWC jímž patří parádní průměr na kolo 1'37,936 sekundy. Vůbec nejrychlejším jezdcem pátečních kvalifikačních jízd byl Karel Hanika, který nastavil hodnotu 1'37,674 sekundy a překonal tím rekord z roku 2020, který tam nastavil Markus Reiterberge. Hanikův kolega Marvin Fritz zajel rovněž rychle na 1'37,857 sekundy a Niccolò Canepa má kolo za 1'38,278 sekundy.

Na druhou pozici startovního roštu se kvalifikoval tým BMW Motorrad World Endurance, jemuž na první pozici chybělo 0,837 sekundy. Nejrychlejším jezdcem týmu byl s kolem za 1'38,455 sekundy Markus Reiterberger. Jen 0,049 sekundy dělí tovární tým BMW od třetího týmu tovární Suzuki jímž je Yoshimura SERT Motul. Tady byl nejrychlejším jezdcem Sylavin Guintoli s kolem za 1'38,434 sekundy. Yoshimura SERT Motul je také poslední v jedné sekundě na rakouský YART.

Čtvrtým týmem, a zároveň výrobcem, na startu dvanáctihodinovky bude F.C.C. TSR Honda France. Tým ve složení Josh Hook, Yuki Takahashi a Mike Di Meglio poskládali průměr 1'39,309 sekundy a na prvního ztratili 1,373 sekundy. Posledním pátým různým výrobcem a pátým týmem na startu bude v sobotu dopoledne tým Kawasaki Tati Team Beringer Racing ve složení Sebastien Suchet, Morgan Berchet a Valentin Suchet.

Český závodník Michal Filla, který v Portugalsku jede s polským týmem Wójcik Racing Team, zajel se svými kolegy Gino Rea a Michael Laverty, celkově patnáctý čas 1'41,413 sekundy. Nejrychlejší byl Rea s kolem za 1'40,721, Laverty nastavil 1'41,655 sekundy a Filla 1'41,864 sekundy.

Nejrychlejším týmem kategorie Superstock je časem 1'41,042 sekundy BMRT 3D Maxxess Nevers. V sedle Kawasaki tam závodí Jonathan Hardt, Julien Pilot a Loris Cresson.