Red Bull v Jerezu podruhé: Karel Hanika opět druhý

I ve druhém závodě Red Bull Rookies Cupu na španělském okruhu Jerez de la Frontera dojel brněnský jezdec Karel Hanika na druhém místě, když podlehl pouze Italovi Eneovi Bastianinimu. Český závodník má v letošní sezóně opravdu skvělou bilanci: 4 závody, 1 vítězství a 3 druhá místa, a je tak pochopitelně na čele šampionátu s velmi pěkným bodovým náskokem. GRATULUJEME!

Do čela závodu šel po startu sice Pagliani, ale brzy se na čele objevil náš Hanika před včerejším vítězem Martinem. Po dvou kolech bylo pořadí Hanika před Bastianinim, který se pak dostal do čela závodu. Po třech kolech vedl stále Ital před Martinem, naším jezdcem Hanikou a dále jeli Pagliani a Ramirez. Pak šel sice na chvíli do čela Martin, ovšem v 5. ze 16 kol už vedl zase Hanika.

O kolo později bylo pořadí Hanika, Ramirez a na třetí místo se propracoval Binder jr., tedy mladší bratr pilota Moto3. Ten šel v 7. kole dokonce do čela závodu a v jeho polovině - tedy po 8 kolech - jsme pak měli toto pořadí: Binder, Hanika, Bastianini, Ramirez, Martin, Manzi, Ramirez, Perez, Razgatlioglu, Pagliani, Deroue a Ray.

V 11. kole jela vedoucí sedmička v rozmezí 1 sekundy a byli v ní: Hanika, Manzi, Binder, Bastianini, Martin, Razgatlioglu a Perez. O kolo později sice vystřídal Manzi na chvíli na čele Haniku, ale ten mu to hned vrátil. Vedoucí skupina se rozrostla na 8 jezdců, když se do ní dostal i Ray.

Ve 13. kole došlo k předčasnému rozhodnutí, když ze 4. místa odstoupil s kouřícím motorem Binder, a rozpůlil tak nechtěně vedoucí skupinu na trojici Hanika, Bastianini a Manzi a ta měla rázem náskok 1,707 sekundy a následující sedmičku, která tak bojovala o místo čtvrté ve složení: Martin, Razgatlioglu, Perez, Ray, Pagliani, Deroue a Ramirez.

Vše rozhodlo kolo poslední: Bastianini předjel Haniku a ten mu to už nedokázal vrátit a byl tak odmávnut šachovnicovým praporkem opět jako druhý, když třetí dojel 14-letý další Ital Manzi. A jelikož to vřelo i mezi stíhací skupinou a havarovali zde Perez a Pagliani, tak konečné pořadí v cíli bylo následující: Vyhrál Enea Bastianini před Karlem Hanikou a Stefanem Menzim - to bylo podiové obsazení druhého jerezského závodu. Čtvrtý dojel včerejší vítěz Jorge Martin, pátý Toprak Razgatlioglu, šestý vítěz z Austinu Bradley Ray, sedmý Scott Deroue, osmý Marcos Ramirez, devátý Soushi Mihara a Top-10 dokompletoval Joe Roberts.

"Do závodu se mi podařilo odstartovat dobře, pár kol mi trvalo, než jsem se dokázal propracovat na čelo. Pak jsem se snažil trochu poodjet a roztrhat vedoucí skupinku, tak aby v závěru závodu nebylo na čele "přeplněno". Celý závod jsem si dokázal kontrolovat pozici a vše se vyvíjelo podle plánu. Do posledního kola jsem vjížděl na první pozici a snažil jsem se ji udržet. Ale Enea mne bohužel dokázal podjet. Věděl jsem o něm, ale vzhledem k možné kolizi jsem to nechtěl zavřít. Ještě jsem zkoušel najít mezeru pro předjetí v poslední zatáčce, ale riziko by bylo příliš velké a nechtěl jsem příliš riskovat a zkusit to jako Marc Marquez.. Jsem trošku zklamaný, že se mi nepodařilo vyhrát. Pracoval jsem na tom usilovně celý závod. Ale posbíral jsem spoustu bodů a upevnil si vedení v šampionátu, což je pro mě nejdůležitější. Těším se na další závod a doufám, že se mi v Assenu podaří zvítězit.", řekl našemu webu po dnešním závodě v Jerezu český jezdec Karel Hanika.

P.S. Jinak za včerejší incident má Rakušan Lukas Trautmann zákaz startu na 3 závody, tedy včetně dnešního.