Kamil Holán přepisoval na Manu historii

Jeden z nejlepších českých jezdců na přírodních okruzích Kamil Holán si připsal životní úspěch své kariéry, když vyhrál úvodní závod letošního festivalu rychlosti Manx Grand Prix. Kamil na slavném ostrově Man zužitkoval druhý nejlepší čas z tréninku a triumfoval v závodě nováčků, nazvaném Newcomers A.

Čtyřiatřicetiletý Kamil Holán se tak stal vůbec prvním Čechem v historii, který kdy nějaký nesmírně obtížný závod na ostrově Man, letos navíc poznamenaný deštěm a mlhou, vyhrál. A nic na tom nezmění ani fakt, že v článku na oficiálním webu manxgrandprix o něm klasicky psali jako o Čechoslovákovi (Isle of Man Steam Packet Newcomers race: Holan wins it for Czechoslovakia). Sobotní závod začal s hodinovým zpožděním kvůli špatné viditelnosti v horské sekci 37,73 míle dlouhém okruhu. Jezdci tak vyjížděli na trať až v 18.30 tamního času. Jako první s číslem jedna Andrew Soar, pak Jamie Hodson, syn slavného Jima Hodsona, dále Adrian Harrison, následovaný Švédem Bjornem Gunnarssonem, majitelem třetího nejrychlejšího tréninkového času.

Kamil odjížděl jako devátý. V závodu po startu vedl Harrison před Nizozemcem Peterem Jeijmansem, ale na Ballaugh se do čela dostal Dean Roberts. Na konci prvního už ale šel do vedení Soar (průměr 105,757 mil/h.), který měl čtyřsekundový náskok na našeho jezdce, třetí byl Roberts. Hodson, Harrison, Roberts a mnoho dalších zvolilo po prvním kole zastávku v depu. Závod se rozhodl na konci druhého kola, když pořadí na Glen Helen signalizovalo Kamilův dvacetisekundový náskok na Soara, třetí byl opět Roberts. Český jezdec nakonec dosáhl výsledného času 1:03.39.57 hod., Soar za ním zaostal o 13,6 sekundy. Poslední místo na bedně bral Roberts časem 1.04.38.60.

Vítězného pilota vyzpovídal po závodě častý účastník fór Motorkářů.cz s nickem wusa. S jeho dovolením odcituji z Kamilových bezprostředních slov.  „No, bylo to trochu divoký. Nejdřiv strašně chcalo, pak mlha v horách. Trať mokrá hodně, pak to trochu osychalo, ale někde to neusychá vůbec. V horách mlha jak kráva asi na čtyřech kilometrech, ale stejně jsem si to užil. Bylo super, jak všichni řikali, že jsem jim přepsal historii. Jako že jsem prvni Čech, co vyhrál něco na MGP. Pořád jsem z toho vedle, ale super.“ A my dodáváme: Ohromný úspěch českého roadracingu a hlavně samotného Kamila. Blahopřejeme!