Motocyklový svět dnes vzpomíná na Nickyho Haydena

30. července 1981 se v městě Owensboro na východě Spojených států amerických narodil budoucí motocyklový závodník a mistr světa Nicky Hayden. Dnes by oslavil své 36. narozeniny.

Nicky Hayden přezdívaný Kentucky Kid jezdil po celý život, stejně jako jeho otec Earl Hayden, s číslem 69. Po boku bratra Tommyho absolvoval minibikové závody, v šestnácti jej pak následoval do asociace AMA Pro Racing. Okamžitě na sebe upozornil skvělými výkony a o pár let později, v roce 1999, se dokonce stal králem AMA 600 Supersport.

Do mistrovství světa silničních motocyklů vstoupil americký jezdec v roce 2003. V týmu Repsol Honda se stal kolegou Valentina Rossiho a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Během své první sezóny stál dvakrát na stupních vítězů a díky dobře zajeté druhé polovině sezóny se umístil v celkovém hodnocení na 5. místě. S prvním vítězstvím v kategorii MotoGP ale musel čekat až do července 2005, kde na domácí půdě v Laguna Seca porazil Colina Edwardse a Valentina Rossiho. O rok později si pak svými konzistentními výkony zajistil první místo v šampionátu. Pro nedostatek zajímavých možností a po špatných sezónách u Ducati a týmu Aspar se rozhodl Nicky Hayden přestoupit v roce 2015 do MS Superbiků.

„Mám na Nickyho spoustu krásných vzpomínek. Byl to skvělý jezdec, stal se světovým šampionem a vždycky patřil mezi top piloty. Ale hlavně – byl to velmi milý člověk, vždycky se na všechny usmíval,“ zavzpomínal Valentino Rossi na tiskové konferenci Moto GP.

Život Nickyho Haydena ukončila tragická nehoda, jež se odehrála 17. května nedaleko Rimini v Itálii. Závodník při ní utrpěl vážná zranění hlavy, hrudníků a pánve a jeho stav byl od počátku velmi kritický. Světový šampion z roku 2006 svým zraněním podlehl v nemocnici v Ceseně 22. května 2017.

Informace o redaktorovi

Andrea Štipčáková - (Odebírat články autora)

Autor článku obdržel prémii 3 Kč od 6 uživatelů. Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (8x):TOPlist