Smitka osmý na úvod mistrovství Itálie

Český motokrosař Petr Smitka na tovární TM skončil osmý v prvním závodě čtyřdílného mezinárodního mistrovství Itálie, který se jel o víkendu na trati v Ponte a Egola. Smitkovu třídu MX2 vyhrál trochu překvapivě Nizozemec Jeffrey Herlings, silnější MX1 se staly kořistí Davida Philippaertse.

Italský motokrosový šampionát byl vždy skvěle jezdecky obsazen, letos ale byla vypsaná tučná finanční prémie 120 tisíc euro pro vítězný tým, a tak se do seriálu přihlásila opravdu velká jména, včetně několikanásobného mistra světa Tony Cairoliho, famozního Němce Maxe Nagla (oba KTM) nebo Francouze Gauthiera Paulina (Monster Energy Yamaha). Obhajovat tituly budou Davide Guarneri (Rockstar Energy Bud Racing LoveMyTime Kawasaki) v MX1 a Christophe Charlier (Gariboldi Racing Yamaha) v MX2. Do Ponte a Egola vycestovala také silná česká výprava. Ve startovní listině figurovali například Petr Bartoš (KTM), Michal Kadleček (Husaberg), Martin Žerava (Suzuki), Jiří Čepelák (Yamaha), Filip Neugebauer (Kawasaki) a další.
Systém závodů mistrovství Itálie se pro letošek změnil, když poprvé se jedou MX1 a MX2 dohromady ve finále s názvem Elite. Z kvalifikací obou tříd přímo postupuje 16 jezdců do společného finále bez rozdílu tříd. K nim se připojí dalších 8 jezdců, kteří postoupí z opravných jízd. Do finálových jízd se dostali celkem čtyři čeští jezdci, ale největší dojem zanechal v Itálii Delta Racing Team manažera Ervína Krajčoviče. Jejich belgický jezdec Kevin Strijbos skončil hned dvakrát na bedně a do dalšího závodu mezinárodního mistrovství Itálie pojede usazený na průběžné druhé pozici třídy MX1 spolu se Stevenem Frossardem (Monster Energy Yamaha Team). V trénincích a úvodních jízdách byla trať ještě suchá, ale pak se rozpršelo a jezdci si prožili pravé bahenní lázně. Tyto podmínky nejlépe vyhovovaly absolutnímu vítězi nedávného Starcrossu v Mantově Italu Philippaertsovi (Monster Energy Yamaha), který v Ponte a Egola jednu jízdu vyhrál a ve druhé skončil třetí. Cairoli ještě po tvrdé zimní a superkrosové přípravě není úplně v plné formě, když obsadil druhé a čtvrté místo. V první jízdě se také na čtvrtou pozici prosadil Smitkův kolega v sedle tovární TM Estonec Tanel Leok.
Nejlepší jezdce třídy MX2 bylo v závodech třeba vybrat z výsledkových listin třídy Elite. V první finálové jízdě byl v slabší kubatuře nejrychlejší Francouz Gauthier Poulin (celkově sedmý), za ním následoval Nizozemec Jeffrey Herlings na KTM a Belgičan Van Horebeek. Petr Smitka na tovární TM byl v první jízdě se ztrátou jednoho kola celkově 29., ale 11. v hodnocení MX2. Ve druhé jízdě už slabší třídě zcela dominoval celkový vítěz MX2 Herlings, tady se Smitka zlepšil na celkové 19. místo, mezi MX2 to znamenalo podstatné zlepšení na velice dobré sedmé místo.  Do dalšího podniku italského mistráku, který se pojede příští víkend ve Faenze tak Petr nastoupí z průběžně osmé pozice jako nejlepší Čech z obou tříd.