Smitka a další Češi bodují v italském mistráku

Český motokrosař Petr Smitka dokazuje, že je na nastávající seriál mistrovství světa skvěle připraven. Formu nyní ladí na závodech mezinárodního mistrovství Itálie, kde si vede zdatně ve své třídě MX2. Ve druhém podniku hvězdami nabitého seriálu ve Faenze skončil třetí, ve třetím závodě byl po špatných startech jedenáctý.

Ve Faenze se kvůli záplavám jelo v náhradním termínu. Zajímavostí bylo, že obě finálové jízdy třídy Elite pro sebe vítězové získali způsobem start-cíl. V té první triumfoval nováček u tovární Yamahy Francouz Steven Frossard, ve druhé se prosadil Rus Jevgenij Bobryšev na hondě. Vzestup formy po nevydařené supercrossové zimní sezoně prokázal čtyřnásobný mistr světa Tony Cairoli, který se svou KTM nejprve vyhrál trénink a pak ve finálových jízdách obsadil jednou druhé a jednou třetí místo. Ale pojďme k našim. Tovární jezdec TM Petr Smitka, stejně jako ostatní jezdci třídy MX2, jeli podle nového reglementu dohromady finálové jízdy s jezdci MX1 ve společné třídě Elite. Kvalifikoval se jako jedenáctý. První jízdu dokončil jako 22. celkově, ve druhé si polepšil na sedmnácté. Celkově mu to dalo skvělé třetí místo v hodnocení MX2 za Francouzem Gautierem Paulinem a Italem Alessiem Chiodim.
 „Trať byla těžká a člověk na ni lehce udělal chybu. Já jsem se velkých chyb vyvaroval a to mi vyneslo podium. Doufám, že stejně skončím i příště,“ uvádí Smitka na internetových stránkách TM Racing. V Itálii si dobře vede také český Osička MX Team. Hlavně Filip Neugebauer na kawasaki zaujal. Dojel v první jízdě jedenáctý a v druhé dokonce devátý. „Tři dny před závodem hodně pršelo, a tak ráno bylo dost bláto.  Pořadatelé ale odvedli výbornou práci a trať nachystali tak, aby byla sjízdná. Během dne se trať hodně rozbila a vyjely se hluboké koleje, takže nic lehkého. V závodě jsem pak měl docela dobrý start a začínal jsem na jedenáctém místě. Po dlouhé závodní pauze mě ale dost ztvrdly ruce a tak jsem byl rád, že jsem dokázal tuhle pozici udržet až do cíle. Ve druhé jízdě jsem měl start stejný jako v té první, ale jelo se mi podstatně lépe a dostal jsem se na devátou pozici v cíli,“ uvedl Filip. Druhý jezdec Osičkova týmu Jiří Čepelák jel na yamaze a skončil 17. a 20. Delta Racing Team slovenského manažera Ervína Krajčoviče s belgickým jezdcem Kevinem Strijbosem si fantasticky vedl v prvním podniku italského mistráku. Ve Faenze to tentokrát na bednu nebylo, ale i tak skončil Strijbos po dvou jídách celkově šestý. Martin Michek v barvách RSC Corse Italia se sice do finále dostal až přes opravy, ale pak bodoval dvakrát čtrnáctým místem.
Třetí závod italského šampionátu se jel v Cingoli a ovládl ho domácí Davide Philippaerts, který jednou vyhrál a jednou získal stříbrný věnec. Philippaertsův kolega u Yamahy Frossard opět přesvědčil druhým a třetím místem, Cairoli bral tentokrát jedno vítězství a jedno třetí místo, což mu vyneslo průběžné vedení v seriálu. Dvakrát čtvrtý skončil v Cingoli Strijbos. Petr Smitka se na stroji TM MX 250Fi kvalifikoval 12. časem, trénink jeho třídy opět vyhrál Gautier Paulin. V závodě to nebylo tak skvělé jako ve Faenze, když Smitka bral po dvou špatných startech dvakrát 25. místo. V hodnocení MX2 to tentokrát stačilo na jedenácté místo. „Po minulém závodě jsme čekali trochu lepší výsledek, ale Petr i tak prokazuje, že se se svým strojem čím dál víc zžívá, což je před startem mistrovství světa velice pozitivní zpráva,“ zní oficiální výstup z italského týmu. Před posledním závodem je Smitka celkově pátý se ztrátou 88 bodů na suverénního Paulina. V Cingoli opět zabojoval Martin Michek, který se do závodu kvalifikoval 14. časem (Čepelák 16.). Martin dojel v první jízdě na 27.místě, ale v druhé se po dobrém startu dokázal prosadit na konec elitní patnáctky. Čepelák byl v první jízdě dvě místa za Michkem, druhou jízdu nedokončil. Poslední, čtvrtý závod mistrovství Itálie se jede už o následujícím víkendu na trati u Gazzane Di Preseglie.

Průběžné pořadí třídy Elite před posledním závodem:

1- Antonio Cairoli (Itálie-KTM) 545
2- David Philippaerts (Itálie-Yamaha) 535
3- Steven Frossard (Francie-Yamaha) 530
4- Kevin Strijbos (Belgie-Suzuki) 405
5- Jevgenij Bobryšev (Rusko-Hinda) 370
15- Martin Michek (ČR-KTM) 128
19- Petr Smitka (ČR-TM) 109 (ale pátý v pořadí MX2)
23- Jiří Čepelák (ČR-Yamaha) 88
29- Filip Neugebauer (ČR-Kawasaki) 74
50- Michal Kadleček (ČR-Husaberg) 24

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (2x):TOPlist