Pacov: Vítězem Richier, o titulu rozhodne poslední závod

Český motokrosař Martin Michek získal v honbě za vedoucím mužem mistrovství světa třídy MX3 Slovincem Klemenem Gercarem dva body, ale v domácím podniku seriálu, který se jel o víkendu v jihočeském Pacově, dominoval jiný jezdec. Bilancí 1-3 závod vyhrál Francouz Florent Richier.

Předposlední, osmý podnik motokrosového mistrovství světa třídy MX3 se uskutečnil
v jihočeském Pacově. Před dvěmi nedělními jízdami vedl průběžné pořadí šampionátu Slovinec Klemen Gercar (Honda) z českého týmu UFO Racing o patnáct bodů před loňským vicemistrem světa Martinem Michkem (RSC Buksa/ ADOS-KTM). Z boje o titul ještě nebyl vyřazen ani úřadující šampión Matthias Walkner z Rakouska, který byl před Pacovem třetí se ztrátou 17 bodů na českého reprezentanta. Sobotní kvalifikační závod za ideálních podmínek (slunečno, 22 stupňů) ale vyhrál jiný náš motokrosař František Smola (Orion-RS Petrol Team/KTM), a to dost suverénně před Gercarem. Michek si v neděli vybíral na základě svého výsledku v kvalifikačním závodě místo na startu jako pátý. Smola (na spodním snímku) je v šampionátu prozatím pátý. Klasická trať s tvrdým podkladem přivítala 34 jezdců třídy MX3. Pravidelné účastníky seriálu doplnila řada českých jezdců.
Ani Michek, ani Gercar, ba ani Smola. všem v první nedělní jízdě vypálil rybník Florent Richer. Devětadvacetiletý Francouz, který má tituly MX2 i MX3 z českého mistráku, za sebou nechal všechny soupeře a do cíle se přiřítil s náskokem přes čtyři sekundy na Smolu, který zaznamenal holeshot. Třetí místo bral po 16 odjetých kolech leader šampionátu Gercar, který přijel těsně za Smolou, osamoceně čtvrtý skončil po nepříliš vyvedeném startu Michek. Také další Češi ve startovním poli se činilli. Nestárnoucí Jiří Čepelák na Yamaze se umístil jako pátý, Petr Bartoš, Smolův kolega u Orion-RS Petrol Teamu, jako šestý. Skvělou kvalifikaci zúročil sedmým místem Jaromír Romančík na Suzuki. Pohromou se stala první jízda pro Rakušana Walknera, který dojel hluboko v poli poražených na 17. místě a sen o obhajobě titulu pro něj zřejmě skončil.
Matthias Walkner (Hillinger KTM MX Racing Team) si ale spravil chuť ve druhé jízdě, kterou vyhrál s náskokem přes pět sekund na Martina Michka, který se tak po lehké bodové ztrátě z první jízdy zase dostal do hry. Úspěch žlutozelených barev týmu RSC Buksa/ ADOS jistil třetí pozicí vítěz jízdy první Florent Richier. Pět sekund za ním přijel pod šachovnici Gercar a větším odstupem pak i Smola. V cíli druhé jízdy pak Richier vzbudil pozdvižení, když podle serveru Youthstream prohlásil, že z vedoucího místa (měl i holeshot) kolo před koncem schválně zvolnil a pustil před sebe Walknera a Michka, aby dal šanci na větší bodový příděl svému týmovému kolegovi. Michek předtím v souboji s Walknerem lehce havaroval. Z Čechů se do první desítky vlezli ještě Bartoš (sedmý) a desátý Marek Sukup (KTM). Překvapivě pátý z první jízdy Čepelák (Slovakia MX Profi Team) tentokrát dojel jedenáctý, dvě pozice před mladíčkem z evropského šampionátu Vaškem Kovářem (Kawasaki). Romančíkovo snažení tentokrát skončilo už v úvodu závodu.

Pacovský závod mistrovství světa MX3 se tak stal kořistí Florenta Richiera, který za první a třetí místo pobral celkově 45 bodů. Na bednu pod něj si jako druhý vyskočil Michek (40 bodů), Gercar a Smola shodně brali po 38 bodech. O tom, kdo získá historicky poslední světový titul třídy MX3, která na konci roku definitivně zanikne, se tedy rozhodne až v posledním závodě. Ten se jede už příští víkend ve slovenských Šenkvicích, a kdo si vzpomíná, Martin Michek tam vloni ve famozní formě vyhrál obě jízdy. Takže si všichni čeští příznivci motokrosu mohou přát, aby to několikanásobný mistr republiky dokázal i letos. Na Klemena Gercara ztrácí 13 bodů, což bude při Slovincově vyrovnané formě hodně těžko dohánět.
Součástí pacovského podniku byl i pátý závod mistrovství světa žen. V tomto seriálu vedla před Pacovem Italka Chiara Fontanesi (Yamaha) s náskokem 31 bodů na Irku Natalii Kane (KTM), která vyhrála poslední závod v britském Matterley Basin. A Italka (na spodním snímku) naplnila svou roli velké favoritky, když v neděli udělala double. První jízdu vyhrála s velkým náskokem, ve druhé musela až pod šachovnicový prapor bojovat s Australankou Meghan Rutledge (Kawasaki). Ze tří našich jezdkyň se asi nejvíc čekalo od Lucie Simonové (KTM), která chtěla do Top 10. V závodě skončila jednou jedenáctá a jednou dvanáctá, což je určitě hodně dobrý výsledek. V Pacově chyběla Barbora Laňková, předloňská mistryně a několikanásobná vicemistryně ČR, která si bohužel nedávno na tréninku ve Vranově zlomila stehenní kost. Závody sledovalo 7000 diváků za proměnlivého počasí. Ráno trochu zapršelo, odpoledne svítilo slunce a teploměr ukazoval 23 stupňů.