Zemřel trojnásobný mistr světa Gennadij Mojsejev

Smutná zpráva přišla z Ruska. Ve věku 69 let tam v neděli v šest ráno zemřela motokrosová legenda Gennadij Mojsejev. Trojnásobný mistr světa ve třídě 250 ccm býval velkým soupeřem také československých jezdců v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století.

Zemřel trojnásobný mistr světa Gennadij Mojsejev

Gennadij Mojsejev se narodil 3. února 1948 nedaleko Leningradu. V roce 1964 stál mezi diváky při závodě motokrosového mistrovství světa a hned měl jasno, ve kterém sportu by chtěl vyniknout. Ještě ten rok začal jezdit pionýrské závody, v roce 1967 už startoval ve svém premiérovém závodě MS. Za tři roky vyhrál ruský šampionát dvěstěpadesátek a v roce 1974 už slavil první titul mistra světa třídy do 250 ccm na motocyklu KTM. V roce 1976 prohrál těsně titul s Finem Heikki Mikkolou, ale to napravil v letech 1977 a 1978, kdy získal dva triumfy v řadě za sebou. Opět ve dvěstěpadesátkách a opět na KTM. V 1978 byl členem vítězné ruské sestavy na Motokrosu národů.

Naposledy vyhrál Velkou cenu v roce 1979, pak se Ruská motocyklová federace rozhádala s rakouskou fabrikou KTM a spolupráci byl konec. A bez kvalitního motocyklu přišel i pomalý umíráček Mojsejevovy kariéry. Gennadij závodil, jak to tehdy v Sovětském svazu chodilo, s podporou armády, dosáhl hodnosti majora. Celkem vyhrál 14 Grand Prix, dvakrát si zazávodil i v Americe, na motocyklech Honda tamního dovozce. Po ukončení závodní činnosti se stal trenérem a později i prezidentem Ruské motocyklové federace. Získal mnoho sovětských armádních i sportovních vyznamenání.

Pamětníci si možná vzpomenou, že Mojsejev v roce 1974 získal světový titul v kubatuře do 250 ccm dost neférovým způsobem a nesportovním jednáním sovětského týmu v posledním závodě sezony ve Švýcarsku. V závěrečné jízdě o titul vedl český (československý) jezdec Jaroslav Falta, ale zezadu ho sestřelil Viktor Popenko. Náš závodník si ale i tak dojel pro vítězství a titul byl na dosah. Pak však zasáhla nejvyšší místa v Moskvě a sovětská federace podala oficiální protest na FIM. Protože se v duchu tehdejších politických instrukcí československý tým proti unfair jednání Sovětů neozval, Falta o zasloužený titul přišel.

 

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 2x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist