První pole position sezony pro Cairoliho a Jonasse

Přesně tak, jak loňská sezona skončila, nová začala – převahou továrních jezdců KTM. První pole position motokrosového mistrovství světa 2018 získali v Argentině v rámci Velké ceny Patagonie obhájci loňských titulů Ital Antonio Cairoli (MXGP) a Lotyš Pauls Jonass (MX2).

Seriál motokrosového mistrovství světa má letos v kalendáři 19 podniků a nezačíná se, jak bylo v poslední době zvykem, nočním závodem v Kataru, ale v Jižní Americe. Všemi mimořádně oblíbená trať v krajině jezer u Villa La Angostura (provincie Neuquen) na měkké sopečné půdě připomínající písek je dlouhá 1550 metrů a závod každoročně přiláká do areálu velkou diváckou návštěvu. V Argentině nechybí jen evropské týmy, pro které by bylo příliš drahé podniknout tak dalekou cestu, ale i oba tovární jezdci Hondy ve třídě MXGP. Nejnovější specifikaci Hondy CRF450RW tak nepředstaví ani dvojnásobný mistr světa Slovinec Tim Gajser, ani nizozemský nováček v silnější třídě Brian Bogers. Jedenadvacetiletý Gajser se zranil po těžkém pádu během italského mistráku v Mantově. Po nepodařeném skoku zůstal ležet na trati a musel být převezen do nemocnice Carlo Roma, kde mu zjistili dvojnásobně zlomenou čelist. Vloni ve dvěstěpadesátkách celkově osmý Bogers stále laboruje se zraněnou nohou ze zimní přípravy.

Za těchto okolností od prvních tréninků na Velkou cenu Patagonie převzali aktivitu tovární jezdci KTM. Ve třídě MXGP byl ve volném tréninku nejrychlejší trojnásobný mistr světa dvěstěpadesátek Nizozemec Jeffrey Herlings, který byl o 1,260 sekundy rychlejší než jeho týmový kolega, devítinásobný motokrosový šampion Antonio Cairoli. Třetí místo obsadil tovární jezdec Yamahy Belgičan Jeremy Van Horebeek. Herlings vyhrál i měřený trénink před Van Horebeekem a daším Belgičanem Clementem Desallem (Kawasaki). Cairoli byl tentokrát sedmý. Oba tréninky dvěstěpadesátek se staly kořístí obhájce titulu a dalšího jezdce týmu Red Bull KTM Factory Paulse Jonasse. V tom prvním mu nejvíc dýchal na záda Američan Darian Sanayei (Kawasaki), v tom druhém jeho týmový kolega, mladičký Španěl Jorge Prado.

Kvalifikační závody, které byly rozhodující pro postavení na startu nedělních závodů, pak vyhráli Cairoli a Jonass, oba prakticky způsobem start-cíl. Cairoli byl po startu třeti, asi na třeti skoku se dostal na druhé misto, pak podjel Herlingse. Od poloviny prvního kola chytil dobrý rytmus a vedl až do konce. Nizozemec pak přehnal své snažení, podklouzl a přišel o několik míst. Cairoli nakonec vyhrál o necelých šest sekund před Van Horebeekem. O další tři sekundy zpět byl klasifikován dávný vicemistr světa Desalle. Herlings se ještě vzchopil a stačil dojet sedmý, těsně před nejlepší nováčkem Švýcarem Jeremy Seewerem (Yamaha).

Jonass brzy po startu kvalifikačního závodu třídy MX2 předjel vedoucího Prada a vypadalo to na dlouble  továrního týmu KTM. Prado ale havaroval a musel s ohnutými řídítky do boxů. Zatímco se Lotyš všem vzdaloval, o druhé místo se rozhořela pěkná bitva mezi Dánem Thomasem Kjerem Olsenem. Američanem Thomasem Covingtonem  (oba Husqvarna), Britem Benem Watsonem (Kemea Yamaha) a Australanem Hunterem Lawrencem (Honda). Zatímco Olsen patří po svých skvělých loňských výsledcích k širšímu okruhu favoritů a jeho druhé místo tak není překvapivé, třetí pozice dvacetiletého Watsona, který se zatím jen krátce mihl světovým šampionátem v roce 2015, byla asi největším šokem sobotního programu Velké ceny Patagonie. Watson už ale svůj talent potvrdil v seriálech evropských a britských mistráků.