Pole position ve Španělsku má Cairoli a Guillod

Předpovědi odborníků, že suverénu letošní sezony Antoniu Cairolimu nebude sedět trať ve španělské Talaveře zatím nevycházejí. Italský tovární jezdec KTM vyhrál kvalifkační závod třídy MXGP na sedmý závod motokrosového mistrovství světa před Belgičanem Jeremym Van Horebeekem na Yamaze. Ve třídě MX2 se prosadil švýcarský mladík Valentin Guillod na KTM.

Talavara se vrátila do šampionátu po dlouhých 14 letech, v sobotu se jelo na trati (1620 metrů) s dost velkým převýšením a tvrdým hliněným povrchem s přidaným jemným pískem za úmorného vedra a teplot okolo třiceti stupňů. Vedoucí jezdec mistrovství světa a obhájce titulu Cairoli s až 23. časem z měřeného tréninku se na své KTM350SXF vedení ujal hned v prvním kole kvalifikačního závodu, chvíli se ho snažil držet Belgičan Clement Desalle na tovární Suzuki, ale Cairoli mu brzy poodjel a do cíle si přivezl velký náskok 16 sekund. Desalleho nakonec předjel ještě i v parádní fazoně jezdící Van Horebeek a také další jezdec Suzuki, Belgičan Kevin Strijbos. Rozdíl mezi druhým a třetím v cíli byla pouhá sekunda a půl. Zkomírajícího Desalla nakonec málem ještě sjel i Rus Jevgenij Bobryšev na Hondě.
Bývalý mistr Evropy Valentin Guillod z týmu Standing Construct KTM se rychle stává senzací letošních dvěstěpadesátek. Zatím mu jdou sice lépe kvalifikace než závody, ale v budoucnosti o něm asi ještě hodně uslyšíme. Švýcar po celou dobu dvaceti minut a dvou kol ostře bojoval s Francouzem Jordi Tixierem (Red Bull KTM Factory Racing) a po zranění se vracejícím Francouzem Christophe Charlierem (Yamaha Factory Racing), v koncovce jim ale ujel o čtyři sekundy. Txier byl druhý a Charlier, který jel poprvé od Velké ceny Thajska, třetí. V parádním souboji o čtvrté místo měl nejprve navrch domáci jezdec Jose Butrón (KTM Silver Actions), ale nakonec ho dojel a předstihl neustále zrychlující Francouz Romain Febvre (Wilvo Nestaan Husqvarna Factory Racing). Vedoucí jezdec průběžné klasifikace třídy MX2 Nizozemec Jeffrey Herlings (KTM Factory Racing) se docela trápil, dvakrát lehce havaroval a propadl se až mimo první dvacítku. Nakonec ale zabojoval a s bylo z toho šestnácté místo. Do závodu přitom odstartoval jako osmý a čekalo se, že se brzy prokouše dopředu. V sobotu se už uskutečnila také první jízda evropských dvěstěpadesátek. Vyhrál Brit Steven Clarke na KTM, Čech Jan Vondrášek, rovněž na KTM, obsadil 25. pozici.