Pole position v Lomboku si vyjeli Prado a Geerts

Kvalifikační závody pro jedenáctý závod motokrosového mistrovství světa vyhrál v královské třídě MXGP španělský lídr seriálu Jorge Prado (Red Bul GasGas Factory).  Ve dvěstěpadesátkách se prosadil Belgičan Jago Geerts (Monster Energy Yamaha Factory Team). Velká cena Lomboku je druhým ze závodů, které se nyní jedou v daleké Indonésii.

Bylo to poprvé, co jezdci motokrosového mistrovství světa závodili na 1640 metrů dlouhé a technické trati Selaparang u Mataramu na tropickém ostrově Lombok, která má skvělý tvrdý povrch, ale je hodně úzká, což hodně znepříjemňuje předjíždění. V sobotních trénincích potvrdil návrat formy suverén třídy MX2 ze začátku sezony Jago Geerts, který se vrací po dlouhé době po zlomenině zápěstí. Už posledně byl rychlý Belgičan třetí celkově na Velké ceně Sumbawy. Nyní skončil druhý za Němcem Simonem Laengenfelderem (Red Bul GasGas Factory) ve volném tréninku, v tom měřeném už vyhrál před dvojicí jezdců z týmu Nestaan Husqvarna Factory Racing Roanem Van De Moosdijkem a Kayem De Wolfem (oba Nizozemsko). V kvalifikačním závodě předvedl perfektní start, a pak na trati ukázal, že když bude 100procentě fit, bude těžko k poražení. Chvíli mu stačil Van de Moosdijk, ale v cíli měl ztrátu na vítězného Geertse přes čtyři sekundy.

Třetí skončil Laengenfelder a čtvrtý Ital Andrea Adamo (Red Bull KTM Factory Racing), který stále vede průběžné pořadí seriálu.
Jago Geerts: „Bylo velmi příjemné vyhrát tento závod, cítil jsem se velmi dobře od prvního kola ve volném tréninku, protože je to trať, která se mi hned zalíbila. V kvalifikačním závodě jsem udělal holeshot a pokračovat ve svých tempu a lehce zvítězil, i když Roan chvíli pořádně tlačil. Ale cítím se dobře a těším se na neděli."

Ve třídě MXGP dál kráčí za titulem Jorge Prado. Bývalému mistru světa dvěstěpadesátek odpadli ze hry kvůli zraněním hvězdy typu Slovince Tima Gajsera (HRC) nebo naposledy Nizozemec Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory Racing). A sám sbírá vysoké body s železnou pravidelností. V Lomboku vyhrál měřený trénink a v kvalifikačním závodě vedl po všechna kola. Druhý skončil další Španěl Ruben Fernandez na tovární Hondě a třetí Francouz Romain Febvre (Kawasaki Racing Team), indonéský vítěz vítěz z minulého týdne.
Jorge Prado: „Měl jsem dobrý start, což je tady klíčové. Jel jsem hladce, kontroloval jsem závod a nedělal jsem žádné chyby. Opravdu jsem chtěl hlavně porozumět trati, takže jsem občas změnil stopy a zkoušel najet i do hrbolů. Je to zábavné, protože nejsme zvyklí jezdit na takto úzkých tratích. Ale náš tým odvedl skvělou práci, s motorkou si užívám spoustu zábavy. Doufám, že neděle mi přinese stejnou zábavu a udělám to samé - vyhraju."

Výsledky kvalifikačního závodu

MXGP: 1. Jorge Prado (ESP, GASGAS), 24:54.741; 2. Ruben Fernandez (ESP, Honda), +0:01.780; 3. Romain Febvre (FRA, Kawasaki), +0:04.638; 4. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:07.205; 5. Valentin Guillod (SUI, Honda), +0:16.838; 6. Calvin Vlaanderen (NED, Yamaha), +0:24.927; 7. Glenn Coldenhoff (NED, Yamaha), +0:36.939; 8. Alberto Forato (ITA, KTM), +0:44.405; 9. Benoit Paturel (FRA, Yamaha), +0:47.125; 10. Alvin Östlund (SWE, Honda), +0:49.122

MX2: 1. Jago Geerts (BEL, Yamaha), 24:50.004; 2. Roan Van De Moosdijk (NED, Husqvarna), +0:04.330; 3. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:08.796; 4. Andrea Adamo (ITA, KTM), +0:13.165; 5. Liam Everts (BEL, KTM), +0:15.835; 6. Rick Elzinga (NED, Yamaha), +0:32.513; 7. Kay de Wolf (NED, Husqvarna), +0:33.206; 8. Thibault Benistant (FRA, Yamaha), +0:34.853; 9. Sacha Coenen (BEL, KTM), +0:41.246; 10. Lucas Coenen (BEL, Husqvarna), +0:44.977