Pole position v Lombardii mají Cairoli a Olsen

Vítězi kvalifikačních závodů na Velkou cenu Lombardie, pátý závod motokrosového mistrovství světa, se na známé trati v italské Mantově stali domácí Antonio Cairoli (Red Bull KTM Factory Racing - MXGP) a Dán Thomas Kjer Olsen (Rockstar Energy Husqvarna - MX2). Čech Václav Kovář (Gas Gas) vybojoval 12. místo v první jízdě evropského seriálu EMX2T, která se odjela už v sobotu.

Mistrovství světa pokračuje po více než měsíční přestávce v zemi motokrosu zaslíbené Itálii. Jede se na na známé trati v Mantově, která má 1660 metrů a podklad z poměrně tvrdého písku. Spekulovalo se, že se poprvé v letošním seriálu představí obhájce titulu ve třídě MXGP Jeffrey Herlings. Nizozemský tovární jezdec KTM po operaci už pilně trénuje na kole i motocyklu, ale nakonec na start sobotních tréninků v Mantově nenastoupil. Velká cena Lombardie začala za podmračeného počasí a teplot okolo 22 stupňů. Herlingse dostatečně zastoupil jeho týmový kolega u Red Bull KTM Factory Antonio Cairoli. Domácí matador byl ve volném tréninku druhý za Litevcem Arminasem Jasikonisem (Rockstar Energy Husqvarna), v měřeném třetí za Slovincem Timem Gajserem (Honda HRC) a Francouzem Gauthierem Paulinem (Yamaha). Ale když nastal čas kvalifikačního závodu, který rozhoduje o postavení na startu nedělních jízd, ujal se krátce po startu vedení a lehce zvítězil o více než 15 sekund před Gajserem. Na dalších místech skončili s bezpečnými rozestupy Paulin, Jasikonis a Estonec Tanel Leok (A1M Husqvarna).

„Yes!“ radoval se v cíli devítinásobný mistr světa Cairoli. „Je výborné, že tady mám takový skvělý feeling, trať je totiž složitá a nebezpečná. Věděl jsem, že pořadatelé čekali déšť, a tak trať pořádně zpevnili. Doufám, že ji na neděli připraví lépe. Jinak jsem samozřejmě rád, že jedu zase doma před italskými fanoušky. Bylo slyšet, jak hodně povzbuzují. Základem úspěchu byl dnes dobrý start a ten se mi povedl.“

Ve třídě MX2 vyhrál kvalifikační závod i přes hodně pomalý začátek Dán Thomas Kjer Olsen (Rockstar Energy Husqvarna). Vedoucí muž šampionátu odstartoval okolo šestého místa a chvíli mu trvalo, než se začal probíjet dopředu. V čele se zatím vystřídali Brit Adam Sterry a Němec Henry Jacobi (oba F&H Racing Team Kawasaki), který ale havaroval a dojel až devátý. Skvěle se opět prezentoval až do svého pádu nováček v mistrovství světa Francouz Tom Vialle (Red Bull KTM Factory Racing). Sterry nakonec skončil za Olsenem druhý, třetí mésto bral překvapivě Australan Mitch Evans (Honda 114 Motorsports). Až za ním dojel obhájce titulu Španěl Jorge Prado (Red Bull KTM Factory Racing). „Podělal jsem start. Byl jsem sám sebou frustrovaný, ale věděl jsem, že se musím dostat dopředu. Nakonec jsem to dokázal, ale nebylo to jednoduché. Trať je tady opravdu super nepříjemná, byl jsem v cíli rád, že to mám za sebou. Opravdu se moc těším na neděli,“ přidal se ke Cairolimu s kritikou trati Olsen. Slovák Richard Šikyňa vybojoval ve třídě MX2 24. místo se ztrátou 1:07.991 min. Jeho český kolega v barvách týmu JD Gunnex KTM Jiřího Jankovského Petr Polák byl 29. se ztrátou 1:26.468 min.

Výsledky kvalifikačních závodů

MXGP: 1. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 25:11.694; 2. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:15.084; 3. Gautier Paulin (FRA, Yamaha), +0:20.879; 4. Arminas Jasikonis (LTU, Husqvarna), +0:27.612; 5. Tanel Leok (EST, Husqvarna), +0:31.096; 6. Ivo Monticelli (ITA, KTM), +0:33.419; 7. Pauls Jonass (LAT, Husqvarna), +0:35.190; 8. Clement Desalle (BEL, Kawasaki), +0:36.873; 9. Jeremy Van Horebeek (BEL, Honda), +0:38.769; 10. Max Anstie (GBR, KTM), +0:40.69.

MX2: 1. Thomas Kjer Olsen (DEN, Husqvarna), 25:37.634; 2. Adam Sterry (GBR, Kawasaki), +0:03.962; 3. Mitchell Evans (AUS, Honda), +0:07.449; 4. Jorge Prado (ESP, KTM), +0:14.209; 5. Mathys Boisrame (FRA, Honda), +0:15.157; 6. Ben Watson (GBR, Yamaha), +0:16.220; 7. Davy Pootjes (NED, Husqvarna), +0:22.382; 8. Calvin Vlaanderen (NED, Honda), +0:24.269; 9. Henry Jacobi (GER, Kawasaki), +0:25.703; 10. Michele Cervellin (ITA, Yamaha), +0:31.233

Autor článku obdržel prémii 4 Kč od 2 uživatelů.