Pole position v Kataru mají Gajser a Jonass

Obhájce titulu ve třídě MXGP Slovinec Tim Gajser (Honda) skvěle vstoupil do letošního seriálu motokrosového mistrovství světa, když vyhrál kvalifikační závod v Kataru a získal tak pole position. Ve dvěstěpadesátkách se to samé podařilo Lotyši Paulsu Jonassovi (KTM).

Start mistrovství světa má velkou kvalitu co se týče nabitých startovních listin. Statistici spočítali, že do Velké ceny Kataru bylo přihlášeno 21 vítězů Grand Prix, kteří dohromady vyhráli 266 Velkých cen. A to jen ve třídě MXGP! Chyběl ale lotyšský nováček Arminas Jasikonis (Suzuki World MXGP, malý snímek vpravo), kterého nepustili do země, protože neměl ty správné podklady pro víza. Vedení týmu ho obratem poslalo zpátky domů, aby si vyřídil dokumenty, protože další Velká cena v Indonésii se jede už následující víkend. Na věčnou otázku, jestli jezdce baví závodit před pár diváky v poušti, odpověděl za všechny Brit Shaun Simpson. „Tuto otázku dostávám každý rok. A vždy odpovídám stejně: je fajn tady jezdit a my si to užíváme, nikdo si nestěžuje. Trať a okolí jsou super, letiště za rohem, hotel s perfektním vybavením také. Všechno je skvěle organizované, tady mají spoustu peněz. Když to srovnáte s Argentinou nebo Mexikem, kam také létáme, tam je jen základní vybavení. Tady je luxus.”

Poklidnou atmosféru v pouštním městě si pochvaluje i mistr světa třídy MXGP z roku 2015 Francouz Romain Febvre (tovární Yamaha). „Já jsem to tady měl vždycky rád. Už od okamžiku, co jsme tady před čtyřmi roky přistáli. Je tady skvělé počasí, perfektní pro závodění na motorce. Tím, že se jezdí pozdě odpoledne a večer, není ani moc horko. Jízda za umělého osvětlení je výborný zážitek, líbí se mi to. Hotely jsou krásné, máme k dispozici všechno, abychom tady těch pár dní v pohodě přežili. Za týden letíme do Indonésie, tam jsem ještě nebyl, takže nemohu srovnávat. Ale kluci říkali, že tam bude vyšší vlhkost, než v Thajsku, kde jsme vloni závodili.“

Osminásobný mistr světa Antonio Cairoli potvrzoval svou fantastickou formu z přípravných závodů a ovládl první dva tréninky. Volný vyhrál italský tovární jezdec KTM časem 1:42,693 min., v měřeném tréninku byl nejlepší časem 1:44.060 min., tedy pomalejším než ve volném tréninku, což zavinila zhoršující se kvalita trati. Za ním skončili dva pískoví specialisté, Belgičan Kevin Strijbos (Suzuki) a Nizozemec Glenn Coldenhoff (KTM). Celá první desítka se vešla do jedné sekundy, co byla ta nejlepší pozvánka na páteční kvalifikační závod a dvě hlavní sobotní jízdy.

Ve dvěstěpadesátkách zajel nejlepší čas (1:44,310 min.) ve volném tréninku Lotyš Pauls Jonasss na tovární KTM, tedy ze stejného týmu jako Cairoli.  V měřáku už se prosadil podle některých odborníků černý kůň šampionátu MX2 Rus Vselovod Bryljakov na Kawasaki z týmu Steva Dixona (1:44,780 min.). V kvalifikačním závodě, který rozhoduje o tom, v jakém pořadí si budou jezdci vybírat místa na startu obou bodovaných jízd, si už ale Bryljakov ani neškrtl. V čele se usadil Jonass, kterého z uctivé vzdálenosti kontroloval Francouz Benoit Paturel na Yamaze. Zajímavý byl až souboj o třetí místo. Z trojice Jeremy Seewer (CH-Suzuki), Jorge Garcia Prado (ESP-KTM) a Samuele Bernardini (ITA-TM) jako první vypadl posledně jmenovaný. Ze zbývající dvojice měl lepší koncovku Seewer, který málem dojel i druhého Paturela. Bryljakov skončil jedenáctý, překvapením bylo páté místo nováčka v MS, Australana Huntera Lawrence (Suzuki).

V kvalifikačním závodě třídy MXGP nedbal na nemoc Gajser a vyhrál s náskokem jedné sekundy na Cairoliho. Po výborném startu poodojel startovnímu poli a v půli závodu už měl na Itala náskok čtyři sekundy. Ve druhé části trochu zvolnil, čehož Cairoli okamžitě využil a dotáhl se na pár desetinek sekundy. Na předjetí už to ale nebylo. Třetí Francouz Gauthier Paulin, který v zimní přestávce přestoupil od Hondy k tovární Husqvarně, měl už ztrátu 15 sekund. "Bylo mi špatně ještě v prvním tréninku, pak se to zlepšilo. Horečky ustouplly. V sobotu už bych měl být úplně ok. Dnes se mi povedl start a udělal jsem si náskok, ale v druhé polovině závodu jsem začal dělat chyby a Antonio byl najednou na mně. Naštěstí jsem ho dokázal udržet za sebou. Doufám, že v sobotu bude trať lepší, dnes (v pátek) byla hodně rozbitá," hlásil obhájce titulu Gajser.