Pole position v Argentině si vyjeli Gajser a Jonass

Kvalifikační závody na třetí podnik letošního motokrosového mistrovství světa vyhrál v Argentině obhájce titulu ve třídě MXGP Tim Gajser (HRC Honda). Nejrychlejším jezdcem dvěstěpadesátek byl na trati u andských jezer ve Villa La Angostura tovární jezdec KTM Lotyš Pauls Jonass.

Mladý Slovinec Gajser přijel na Patagonia Grand Prix jako celkově třetí muž průběžného pořadí MS třídy MXGP, za lídrem Antoniem Cairolim (Red Bull KTM Factory Team) z Itálie a za Belgičanem Clementem Desallem (Kawasaki), na kterého ztrácel pouhé čtyři body. Vloni v Argentině vyhrál a trať na měkkém písku miluje. Ve volném tréninku také kraloval časem 1:40.430 min., druhý byl Francouz Jordi Tixier na Kawasaki. V měřeném tréninku se ale časem 1:40,833 min. prosadil mistr světa z roku 2015 Francouz Romain Febvre (Yamaha), druhý byl zase Tixier a třetí Gajser. Ve třídě MX 2 se ve volném tréninku dařilo Švýcaru Jeremy Seewerovi (Suzuki), který do výsledkových tabulek zapsal čas 1:42.126 min. Měřák už se ale stal kořistí Lotyše Paulse Jonasse na tovární KTM, který se zlepšil na 1:41.504 min.

V kvalifikačních závodech, které rozhodují o tom, v jakém pořadí si budou v neděli jezdci vybírat místo na startu, už byli ale suverénní Gajser a Jonass. Oba se brzy ve svých jízdách dostali do čela a nikým neatakováni si jeli pro vítězství. Ve třídě MXGP udělal masívní holeshot nizozemský specialista na písek a týmový kolega Cairoliho u KTM Glenn Coldenhoff, ale Gajser byl těsně na něm a brzy šel do vedení. V prvním rohu došlo k hromadné kolizi, do které bylo zapojeno i spousta favoritů jako Gauthier Paulin (FRA-Husqvarna), Max Nagl (GER-Husqvarna) nebo Jeffrey Herlings (NIZ-KTM). Všichni sice pokračovali, ale až na samém konci startovního pole.

Coldenhoff se brzy začal propadat, zatímco za vedoucího Gajsera se probojovali Belgičan Jeremy Van Horebeek na tovární Yamaze a sicilský veterán Cairoli. Po třech kolech už měl Slovinec náskok tři sekundy, který později ještě navýšil. Ačkoli v závěru už si mohl dovolit lehce zvolnit, vyhrál s odstupem přes čtytři sekundy na Van Horebeeka, který si do cíle na zádech přivezl Cairoliho. Čtvrtý už se ztrátou přes šestnáct sekund dojel navrátilec z Ameriky, Švýcar Arnaud Tonus na Yamaze.

Holeshot v kvalifikačním závodě třídy MX2 urval mladičký Španěl Jorge Garcia Prado na tovární KTM, ale jeho týmový kolega Jonass se vyvezl za ním a brzy šel do čela. Lotyš jel fantasticky a dal vzpomenout na svůj double z prvního závodu mistrovství světa v Kataru. V Argentině vyhrál s náskokem čtyř sekund na Prada. Třetí dojel mladý Američan, téměř neznámý Darian Sanayei na Kawasaki. "Měl jsem pohodový start, a když jsem viděl, že jedeme vepředu spolu s Jorgem, uklidnilo mě to. Místní trať se mi moc líbí a měli jsme ideální podmínky. Moc se těším na zítřek, pokud zopakuju dobrý start, mohl bych tady vyhrát," uvedl Jonas v cíli.