Pole position pro GP Itálie získali Gajser a Everts

Kvalifikační závody pro desátý závod motokrosového mistrovství světa, Velkou cenu Itálie na slavné trati v Maggioře, vyhrál ve třídě MXGP Slovinec Tim Gajser na tovární Hondě. Ve třídě MX2 slavil v cíli Belgičan Liam Everts (Red Bull KTM Factory Racing). Český jezdec Julius Mikula na KTM týmu Osička MX Team si v neděli bude vybírat místo na startu jako třináctý.

Ani klasická Maggiora (1730 metrů s tvrdým podkladem) ve většinou slunné Itálii se zatím nevyhnula letošnímu prokletí motokrosového MS - dešti a bahnité trati. Vedoucí muž třídy MXGP Tim Gajser už dopředu avizoval, že na své oblíbené dráze bude útočit a v sobotu své sliby bezesporu naplnil. Jezdec teamu HRC a předloňský mistr světa kraloval už ve volném tréninku, kde zajel nejrychlejší čas 2:07.994 min. před Nizozemcem Jeffreym Herlingsem (Red Bull KTM Factory Racing), který si připsal čas 2:08.256. V měřeném tréninku se Slovinec zcela utrhrnul ze řetězu a vyhrál časem 2:01.041 min., který byl o neuvěřitelných 4,5 sekundy lepší než druhý v pořadí, Nizozemec Brian Bogers na stroji Fantic. Ve startovním poli stále chyběl jeden z původních favoritů šampionátu, zraněný Francouz Romain Febvre (Kawasaki Racing Team).

V kvalifikačním závodě se Gajser urval už na startu a po suverénním výkonu vyhrál o 34 sekund před Herlingsem. Zdálo se, že na osychající trati byla jedina rychlejší stopa, které v čele osamělý Slovinec dokonale využíval. Třetí pozici bral dost překvapivě Bogers. Na bahně se tradičně nedařilo obhájci titulu a nejčastějšímu vítězi letošních Velkých cen Jorge Pradovi (Red Bull GasGas Factory Racing). Španěl dojel až šestý s minutovou ztrátou na Gajsera. "Bylo to skvělé! Hodně jsem se bavil, přestože trať tady není jednoduchá. Nutí vás pořád k opatrnosti, musíte vědět, kdy zaútočit a kdy se držet zpátky. Celý den jsem se dnes cítil skvěle. V neděli budou samozřejmě velmi důležité starty, ten se mi ale tady v kvalifačním závodě mimořádně podařil, takže se na obě hlavní jízdy opravdu moc těším,“ uvedl Gajser.

Ve třídě  MX2 se vůbec nedařilo fenoménům letošní sezony, Belgičanovi Lucasi Coenenovi a Nizozemci Kayi De Wolfovi z týmu Nestaan Husqvarna Factory Racing. Jejich místo v čele zaujal další mladý Belgičan Liam Everts na tovární KTM.  Po startu kvalifikačního závodu se ujal vedení Němec Simon Laengenfelder (Red Bull GasGas Factory Racing) a málem také vyhrál, ale  v posledním kole ho zdolal Everts. "V posledních týdnech se mi příliš nedařilo, ale dali jsme s týmem hlavy dohromady a zapracovali na změnách. Posledních deset minut v kvalifkačním závodě jsem cítil, ža mám ještě dost sil, tak jsem ještě víc zatlačil a Simona jsem těsně porazil. Myslím, že se ubíráme správným směrem,” řekl Everts, Český jezdec Mikula se v cíli prvního kola objevil až na 26. místě, ale pak se odvážně probíjel jezdeckým polem, až z toho bylo výborné 13. místo s kolem ztráty.

Výsledky kvalifikačních závodů

MXGP:  1. Tim Gajser (SLO, Honda), 25:11.162; 2. Jeffrey Herlings (NED, KTM), +0:33.900; 3. Brian Bogers (NED, Fantic), +0:39.443; 4. Jeremy Seewer (SUI, Kawasaki), +0:44.488; 5. Calvin Vlaanderen (NED, Yamaha), +0:47.309; 6. Jorge Prado (ESP, GASGAS), +1:00.001; 7. Valentin Guillod (SUI, Honda), +1:25.125; 8. Mattia Guadagnini (ITA, Husqvarna), +1:26.874; 9. Andrea Bonacorsi (ITA, Yamaha), +1:28.176; 10. Kevin Horgmo (NOR, Honda), +1:29.501

MX2: 1. Liam Everts (BEL, KTM), 26:13.639; 2. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:08.720; 3. Ferruccio Zanchi (ITA, Honda), +0:24.333; 4. Sacha Coenen (BEL, KTM), +1:28.567; 5. Valerio Lata (ITA, GASGAS), +1:31.464; 6. Andrea Adamo (ITA, KTM), +1:32.927; 7. Oriol Oliver (ESP, KTM), +1:43.798; 8. Cas Valk (NED, KTM), +1:46.685; 9. David Braceras (ESP, Fantic), +2:25.066; 10. Kay de Wolf (NED, Husqvarna), -1 lap(s)