Pole position na GP Patagonie mají Febvre a Olsen

Motokrosové mistrovství světa 2019 začalo v zámoří Velkou cenou Patagonie na osvědčené trati v argentinském Neuquenu. Sobotní kvalifikaci vyhráli Francouz Romain Febvre (Monster Energy Yamaha Factory MXGP) a Dán Thomas Kjer Olsen (Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing MX2).

Sobota se odjela za ideálních podmínek, na perfektně připravenou trať dlouhou 1 670 metrů svítilo slunce, teplota nepřekročila přijatelných 19 stupňů. Od prvních kol si nejlépe ve třídě MXGP vedl Slovinec Tim Gajser. Tovární jezdec Hondy a mistr světa z roku 2016 ve volném tréninku zajel čas 1:38,492 min., druhý nejrychlejší byl Belgičan Jeremy Van Horebeek, který letos málem zůstal bez angažmá a vyloženě na poslední chvíli podepsal s týmem Honda SR Motoblouz. Také pořadí druhého tréninku dlouho vedli Gajser a Jeremy Van Horebeek, ale těsně před koncem oba předstihl o čtyři desetiny sekundy Francouz Febvre, který byl mistrem světa rok před Slovincem. Febvre si připsal čas 1:38.510 min. Při neúčasti zraněného obhájce titulu Jeffreyho Herlingse se soudilo, že roli favorita převezme jeho týmový kolega u Red Bull KTM Factory Racing Antonio Cairoli, ale Ital dokončil měřený trénink až na páté pozici.

Pro postavení na startu nedělních jízd rozhodující kvalifikační závod začal nejlépe Gajser před Belgičanem Julienem Lieberem (Monster Energy Kawasaki Racing Team). Na konci prvního kola byl Febvre třetí, když šikovně předjel Itala Alessandra Lupina (Gebben Van Venrooy Kawasaki Racing). Antonio Cairoli byl až čtrnáctý. Pak si sice razil cestu vpřed startovním polem, ale ve 4. kole jeho snažení skončilo poruchou jeho KTM. Ve stejném kole se Febvre dostal už na druhou pozici. Pak rychlou a bezchybnou jízdou dostal Gajsera pod tlak a Slovinec havaroval. Rychle nasedl na motorku a stačil ještě uhájit druhou pozici, ale pak divoce upadnul podruhé a propadl se na osmé místo. Febvre vedl bezpečně až do cíle, stejně tak Lieber uhájil druhé místo. Třetí nakonec skončil Van Horebeek, na čtvrtou pozici se vyšplhal Belgičan Clement Desalle (Monster Energy Kawasaki Racing Team) a na pátou Brit Max Anstie (Standing Construct KTM). Tim Gajser bral alespoň devátou pozici.

Holeshot kvalifikačního závodu třídy MX2 bral obhájce titulu Španěl Jorge Prado (Red Bull KTM Factory Racing), za ním se dobře vyvezl jeho nový týmový kolega Francouz Tom Vialle, třetí po startu byl Němec Henry Jacobi na Kawasaki týmu F&H Racing. Jacobi se pak pěkně řezal s Pradem, ale oba nakonec z počátečního pátého místa dostal rychlou a soustředěnou jízdou Dán Olsen. Na druhého Prada tování jezdec Husqvarny najel přes dvě sekundy, na třetího Jacobiho 3,547 sekundy. Slovák Richard Šikyňa z českého týmu JD 191 KTM Racing dokončil kvalifikační závod na 22. pozici se ztrátou 1:02.086 min. na vítězného Olsena.