MS MX3: Češi ve Francii skončili na bodech

Česká reprezentace napravila neúspěch z Nizozemska a z druhého závodu mistrovství světa MX3 si odváží pořádnou dávku bodů. Závod ve francouzském Castelnau de Lévis se stal kořístí domácího matadora Cedrica Soubeyrase, dobře si vedli ale i Martin Michek, Petr Bartoš a Petr Michalec.

1700 metrů dlouhá hliněná trať Castelnau de Lévis leží u stejnojmenné malé vesnice v jižní Francii, panuje tam příjemné přímořské klima, ale na druhou stranu se počasí může změnit doslova z hodiny na hodinu. Tak to bylo i během sobotních tréninků a kvalifikace. V noci pršelo a trať nasákla vodou, ale po každé jízdě dráha zásluhou sluníčka rychle vysychala. Francouzského podniku MS MX3 využili k přípravě na svůj další podnik v bulharském Sevlievu i někteří jezdci vyšších kubatur – hlavně továrny Honda. A tak své umění předvedli divákům také Portugalec Rui Goncalves (Portuguese Honda World Motocross), Španěl Jonathan Barragan (LS Honda Racing) nebo hvězda superkrosů Gregory Aranda (Yamaha)
Start a první zatáčka kvalifikačního závodu na dvanáct kol se nejlépe povedly Goncalvesovi, ale domácí favorit Cedric Soubeyras (Honda France HDI MX Team) nevynechal jedinou příležitost, aby ho neatakoval. Ve 4. kole šel Soubeyras do čela a vedl až do cíle, kam přijel s náskokem čtyř sekund na Goncalvese. Ten to neměl vůbec jednoduché, když celý závod odrážel útoky Jonathana Barragana. S menším odstupem přijel Aranda a nás může mimořádně těšit, že hned za hvězdami třídy MX1 skončil Martin Michek na KTM v barvách týmu Orion Litomyšl. Jeho týmový kolega Petr Bartoš skončil 22., jedno místo za Petrem Michalcem (Honda, UFO Racing)
V nedělním závodě to bylo podobné, pořadí jezdců v cíli se jen trochu promíchalo. V první jízdě na 17 kol zvítězil opět Soubeyras, tentokrát ale před Barraganem, Arandou a Goncalvesem. Soubeyras stejně jako v kvalifikačním závodě udělal na druhého v cíli čtyři sekundy. Před Michka, který byl tentokrát šestý, se ještě vmáčkl u nás dobře známý Francouz Milko Potisek (Honda), loňský vicemistr světa MX3, který ovšem před sezonou přešel do MX1 a v Castelnau de Lévis jel jenom v rámci tréninku. Cenné body za 13., respektive 17. místo získali i Bartoš a Michalec.

Také druhé nedělní jízdě pochopitelně dominovali jezdci hostující ze třídy MX1. Nejrychlejší byl tentokrát Gregory Aranda na yamaze, který 16 kol absolvoval v čase 34:36.587 min. a na druhého v pořadí Cedrica Soubeyrase najel tři sekundy. Celofrancouzské podium pokazil domácí reprezentaci Španěl Barragan, který ze třetího místa vytlačil Potiska. Martin Michek si ještě oproti první jízdě polepšil, když obsadil páté místo, opět jako nejrychlejší z těch, kteří normálně startují v šampionátu MX3. Je to škoda, protože hostující jezdci vzali Michkovi pořádnou porci bodů a také šanci vystoupit v obou jízdách na podium. Bartoš s Michalcem téměř zopakovali výkony z první jízdy. Prvně jmenovaný tentokrát dojel čtrnáctý, Michalec o dvě pozice za ním. Do dalšího závodu seriálu, který se jede 13. května v bulharském Trojanu, půjde Michek na 14. místě celkově (opět je třeba upozornit na to, že se před něj dostali i v průběžném pořadí jezdci MX1, kteří už zřejmě další závody MX3 nepojedou), Bartoš je 22. a Michalec 24. Do čela šampionátu se vyrovnanými výsledky dostal Rakušan Matthias Walkner na KTM.