Kvalifikační závody v Assenu ovládli Cairoli a Prado

Pole position pro Velkou cenu Nizozemska, šestnáctý závod motokrosového mistrovství světa, si v Assenu vyjel v prestižní třídě MXGP Ital Antonio Cairoli. Šokem skončil kvalifikační závod dvěstěpadesátek, kde favorizovanému Jeffrey Herlingsovi vypověděl poslušnost motor a vítězství si zajistil teprve 15letý Jorge Prado.

Víkend začal na silničářském okruhu Assen netradičně, když generál manažer Hondy MXGP Roger Harvey představil zbrusu nové motocykly této fabriky CRF450R a CRF450RX (2017), se kterými budou v příští sezoně mistrovství světa jezdit Rus Jevgenij Bobryšev, Francouz Gautier Paulin (oba Team HRC) a Slovinec Tim Gajser (Honda Gariboldi). Bobryšev by měl nové stroje dokonce vyzkoušet během následujících dvou závodů MS ve Spojených státech. Už druhý rok po sobě se jede Velká cena Nizozemska na písečné trati uměle vybudované v chrámu rychlosti Assenu. Pověstný Valkenswaard, pořádaný tradičně na konci března, byl přejmenován na Velkou cenu Evropy. V úvodních trénincích kraloval třídě MXGP britský specialista na písek Shaun Simpson (KTM), který zajel nejrychlejší kolo za 1:33,342 min. Druhý byl překvapivě Estonec Tanel Leok (KTM) časem 1:33,585.

Naopak žádným překvapením nebylo, že slabším dvěstěpadesátkám vévodil navrátilec po zranění Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory). Nizozemský dvojnásobný mistr světa a stále vedoucí muž průběžné klasifikace se směle mohl poměřit s motocykly 450 ccm ve vyšší třídě, když zajel čas 1:33,461 min. Byl tak o skoro tři sekundy rychlejší než jeho nejbližší soupeř, Brit Max Anstie na tovární Husqvarně. V měřené kvalifikaci se do čela třídy MXGP posunul další domácí matador Glenn Coldenhoff (KTM), prvenství v MX2 si udržel Herlings, který kvůli zranění klíční kosti vynechal tři závody a jeho náskok v čele seriálu se tak scvrknul na 43 bodů.

V kvalifikačním závodě třídy MX2 se možná zrodila nová motokrosová legenda. Teprve patnáctiletý Španěl Jorge Prado Garcia (velký spodní snímek, číslo 61), který v Assenu nastoupil jen jako náhradník za zraněného Lotyše Paulse Jonasse v týmu Red Bull KTM Factory, se jakoby samozřejmě ujal po startu vedení a nakonec také vyhrál s náskokem 1,5 sekundy na dalšího nizozemského specialistu na písek Calvina Vlaanderena (KTM). I třetí dojel Nizozemec, tentokrát Brian Bogers (KTM). A co Jeffrey Herlings? Ten se snažil po startu Prada pronásledovat a předjet, ale nikdy k tomu nedošlo, i když se snažil sebevíc. The Bullet měl totiž evidentně problémy s výkonem motoru své tovární KTM a na rychlých úsecích rychle ztrácel to, co na techničtějších místech trati získal. Nakonec v osmém kole zvedl ruku, odstoupil a rychle odtlačil haprující motocykl do kamionu. Bude si v neděli vybírat místo na startu jako poslední.

Holeshot kvalifikačního závodu třídy MXGP zaznamenal vítěz měřeného tréninku Coldenhoff, ale už v druhém kole se přes něj nezadržitelně přehnal osminásobný mistr světa Antonio Cairoli. Italský tovární jezdec KTM už v minulých závodech naznačoval návrat formy po vleklém zranění a v Assenu mu jde o všechno. Pokud totiž devatenáctiletý nováček, Slovinec Tim Gajser, skončí v neděli před ním, stane se díky svému náskoku předčasně mistrem světa. Gajser ale v sobotu při předjíždění pátého Francouze Jordiho Tixiera (Kawasaki) lehce havaroval a propadl se dozadu. Cairoli lehce vyhrál o 14 sekund před Coldenhoffem, třetí skončil tovární jezdec Kawasaki, Belgičan Clement Desalle. Ještě hůře než Gajser dopadl obhájce titulu, Francouz Romain Febvre (Yamaha), který upadl dokonce dvakrát a závod nedokončil.