GP Německa poznamenala zranění předních jezdců

Zranění Maxe Nagla využil francouzský jezdec Romain Febvre a vítězstvím ve Velké ceně Německa se dostal do čela průběžného pořadí motokrosového mistrovství světa třídy MXGP. Událostí dvěstěpadesátek byl pád a zranění vedoucího muže seriálu Jeffreyho Herlingse, který bude muset na operaci klíční kosti.

Tři z největších favoritů na letošní světový titul v prestižní třídě MXGP mají velké problémy a čtvrtý je z formy. Belgičan Clement Desalle (Suzuki) a Američan Ryan Villopoto (Kawasaki) jsou zranění už delší dobu, od sobotu k nim přibyl i Němec Maxmilian Nagl (Husqvarna), do té doby vedoucí jezdec průběžné klasifikace mistrovství světa. Obhájce titulu Ital Antonio Cairoli (Red Bull KTM) jezdí se zraněným zápěstím a to otvírá cestu k nevídanému úspěchu dalším jezdcům, hlavně francouzskému mladíčkovi Romainu Febvreovi (Yamaha). A právě tento supertalent, vloni ještě jezdící třídu MX2, ovládl hned první jízdu v Teutschenthalu.

Holeshot sice získal v sobotní kvalifikaci tak skvěle si vedoucí Australan Dean Ferris z týmu Wilvo Nestaan Husqvarna Factory Racing, ale Francouz ho hned od úvodních metrů dostal pod velký tlak. Febvre se pak dostal do čela a vyrovnaným, ale rychlým tempem, si brzy vybojoval malý náskok. V cíli měl na druhého Rusa Jevgenije Bobryševa (Honda) dvě sekundy. Ferris se nakonec propadl až na sedmé místo, nejprve se přes něj dostalo duo na továrních Hondách, Bobryšev a Francouz Gauthier Paulin, později ještě Belgičané Jeremy Van Horebeek (Yamaha) a Kevin Strijbos (Suzuki), nakonec i Brit Shaun Simpson (KTM). Antonio Cairoli bral po kolizi s Australanem Toddem Watersem (Husqvarna) body za 14. místo.

Po startu druhé jízdy třídy MXGP to na tribunách zahučelo, protože v čele se objevil osminásobný mistr světa a obhájce titulu Antonio Cairoli, ve druhém kole ale šel do vedení Ferris a vydržel tam dvanáct kol, než ho zdolal Paulin. Francouzský tovární jezdec Hondy si už pak vedení udržel až do konce a cílem projel s náskokem 3,5 sekundy na Febvra. Ten vystartoval do závodu jako sedmý, ale skvěle dotáhl čelo a druhým místem si pojistil vítězství v GP Německa. Navíc se v hodnocení MS dostal o devět bodů před zraněného Maxe Nagla. Třetí místo ve druhé jízdě obsadil Belgičan Kevin Strijbos na Suzuki, Cairoli tentokrát skončil šestý. Pořadí GP bylo Febvre-Paulin-Strijbos.

První jízda třídy MX2 znamenala další katastrofu favoritů. Hned na prvním skoku po startu ztratil kontrolu Nizozemec Jeffrey Herlings nad svou tovární KTM, škaredě havaroval a odešel z trati s obličejem zkřiveným bolestí. První kontrola hovořila o vykloubení ramene a zřejmě i zlomené klíční kosti, což by vyřadilo dvojnásobnho mistra světa ze hry na pořádně dlouhou dobu. Zatím měl sice v šampionátu dvěstěpadesátek více než stobodový náskok, ale vypadá to, že se bude opakovat situace z loňska, kdy rovněž přišel o titul vinou zranění. V prvním kole havaroval rovněž Američan Thomas Covington a zranil si zápěstí. Holeshot první osudové jízdy patřil Aleksandru Tonkovovi z Ruska, před Herlingsem a majitelem pole position Timem Gajserem. Rus se Slovincem na Hondě pak bojovali na ostří nože, když se ale Gajser dostal do čela, Tonkov drsně havaroval a šel pěšky do depa. Tam mu fixovali vykloubené rameno. Mezitím se na druhé místo dostal obhájce titulu Francouz Jordi Tixier (Kawasaki) a na třetí Švýcar Valentin Guillod (Yamaha). V závěru Guillod předjel Tixier a skončil druhý.

Ve druhé jízdě třídy MX2 se vyznamenal Brit Max Anstie (Kawasaki), který vyhrál prakticky způsobem start-cíl. Možná i proto, že Gajser, po prvním kole třetí a po druhém už druhý, ucítil šanci vyhrát Grand Prix a po Britovi příliš nešel. Anstie vyhrál s náskokem deseti sekund, třetí místo si zajistil v osmém kole útokem na Belgičana Juliena Liebera (Yamaha) Švýcar Jeremy Seewer na Suzuki. Gajser tak vyhrál letos už třetí Velkou cenu a snížil náskok na Herlingse v čele seriálu na rovných 100 bodů. To znamená, že když vyhraje další dvě Grand Prix doublem, budou mít shodný bodový počet...