GP Kataru: Pole position pro Cairoliho a Herlingse

Jako by nebyla ani nová sezona, dosavadní výsledky úvodního závodu motokrosového mistrovství světa kopírují loňský rok. Pole position pro Velkou cenu Kataru tak získali tovární jezdci KTM Antonio Cairoli (MXGP) a Jeffrey Herlings (MX2). Devítinásobný mistr AMA Ryan Villopoto si při svém světovém debutu bude místo na startu vybírat jako osmý.

Jako první na trať vyrazili jezdci třídy MXGP. Američan Ryan Villopoto (Kawasaki) se rychle adaptoval na nové prostředí a dlouho vedl nejrychlejším časem, v závěru ale už nezrychlil a dostalo se před něj hned deset závodníků. Navíc na těžké, kluzké a hodně hrbolaté trati, na které se okamžitě vyjely koleje, lehce havaroval. Nejrychlejší byl v úvodním tréninku Francouz Gautier Paulin, který v zimní přestávce přestoupil od Kawasaki k Hondě. Francouz tak potvrdil, že mu trať v Losailu sedí, vloni zde vyhrál celkově. Zajel čas 1:50.830 min., druhý byl Brit Shaun Simpson na KTM (1:51.322) a třetí další jezdec na motocyklu rakouské značky, obhájce titulu Ital Antonio Cairoli (1:51.364).
Ve druhém tréninku už se prosadilo belgické duo na továrnících Suzuki Clement Desalle (1:48.215) a Kevin Strijbos (1:48.435), Gautier Paulin byl třetí časem 1:48.444. Dva kohouti Cairoli a Villopoto obsadili v tabulce páté a sedmé místo. Když přišel start do kvalifikačního závodu, Cairoli vyrazil jako střela a až do cíle nikoho před sebe nepustil. Druhé místo držel skoro celý závod Němec Max Nagl na Husqvarně, v závěru ale podlehl nejprve Desallemu a potom i Paulinovi. Páté místo bral Strijbos. Villopoto odstartoval jako sedmý, nejprve dlouho bojoval s Francouzem Romainem Fabvrem na tovární Yamaze, pak s Britem Tommym  Searlem (KTM) a nakonec z toho bylo osmé místo se ztrátou na Cairoliho přes půl minuty.
V úvodním tréninku třídy MX2 okamžitě prokázal své ambice dvojnásobný mistr světa Jeffrey Herlings, který zajel čas 1.51.551 min, jež by znamenal čtvrté místo ve vyšší třídě MXGP. A to sedí po rekonvalescenci na motocyklu teprve tři týdny. Létající Holanďan na tovární KTM bude letos zase těžko k poražení.  Druhý skončl ve volném tréninku Rus Alexandr Tonkov na Husqvarně (1:52.302) a třetí nováček v mistrovství světa, mladičký Lotyš Pauls Jonass na KTM (1:52.327), který se tak dobře ukazoval v přípravných závodech v Itálii a Francii. Úřadující mistr světa Francouz Jordi Tixier, který předsezonou od tovární KTM odešel ke Kawasaki, byl čtvrtý časem 1:52.771 min.
Herlings pocházející z Elsendorpu pak v pohodě vyhrál i měřenou kvalifikaci (1:49.162) a kvalifikační závod. Získal tak pro nedělní dvě jízdy první pole position v sezoně. Za ním skončili s nepatrnou ztrátou Američan Thomas Covington na Kawasaki a Francouz Dylan Ferrandis (rovněž Kawasaki). Větší odstup už měl na čtvrtém místě Tonkov, Tixier vykročí k obhajobě z osmé pozice ve startovních branách. Nejlepší start do kvalifikačního závodu měl Jonass, Herlings byl po prvním kole třetí, po druhém už druhý, ale do čela se dostal až v předposledním kole, když předtím pozorně sledoval, jakou stopu před ním jede Thomas Covington.