GP Asie: Pole position pro Herlingse a Jonasse

Nizozemec Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory Racing – MXGP) a Lotyš Pauls Jonass (Red Bull KTM Factory Racing - MX2) zvítězili v kvalifikačních závodech na motokrosovou Velkou cenu Asie. Oba jsou vedoucími jezdci průběžného pořadí šampionátu a v neděli tak budou mít šanci navýšit si své náskoky před Velkou cenu České republiky v Lokti, která následuje za 14 dní.

Po Velké ceně Indonésie, dvanáctém závodě motokrosového mistrovství světa, zůstali všichni jezdci a týmy v této zemi, aby tam o týden později odjeli Velkou cenu Asie. Pouze se přemístili z areálu Pangkal Pinang do Semarangu. Tamní trať na unikátní červeně zbarvené hlíně měří 1750 metrů a sobotní tréninky provázely vysoké teploty okolo 34 stupňů. Panovaly obavy, že Velkou cenu Asie bude muset pro zranění prstu vynechat devítinásobný mistr světa Antonio Cairoli, ale Ital se nakonec normálně postavil na start volného tréninku. Naopak chyběl Brit Shaun Simpson, který si v Asii uhnal těžkou infekci močového měchýře a přestože bral týden antibiotika, na zlepšení jeho zdravotního stavu to nebylo nijak znát. Jezdec týmu Wilvo Yamaha ve třídě MXGP se tak nakonec odletěl doléčit domů. Do Asie pro velké náklady neodcestovaly některé týmy, včetně českého JD GUNNEX KTM Racing.

Herlings, který stejně jako Cairoli jezdí s nedoléčeným zraněním (zlomená klíční kost z tréninku), vedl kvalifikační závod třídy MXGP od samotného startu. Spolu s ním se vyvezl mistr světa z roku 2016 Slovinec Tim Gajser. Tovární jezdec Hondy už měl párkrát své přední kolo před Herlingsovým, ale Nizozemec vždy stačil včas zareagovat. O třetí místo si to rozdávali nováček ve třídě Švýcar Jeremy Seewer (Wilvo Yamaha) a Francouz Romain Febvre (Monster Energy Yamaha Factory). Cairoli jel povětšinu času osamocený závod na pátém místě. Herlings potom svým pronásledovatelům trochu poodjel, ale trio jeho největších soupeřů se sjelo a drželo se spolu až do cíle. Herlings nakonec vyhrál a získal pole position s náskokem čtyř sekund na Gajsera. Třetí místo bral těsně Seewer a čtvrté Febvre. Všichni tři jezdci za Herlingsem dojeli v jedné sekundě, pátý Cairoli už nabral ztrátu 24 sekund.

V závodě havarovali Rus Jevgenij Bobryšev (BOS Suzuki) a Belgičan Julien Lieber (Monster Energy Kawasaki Racing Team). Zatímco prvně jmenovaný závod nedokončil, Lieber ještě stačil dojet na 13. pozici. Po dojetí do cíle byl ale penalizován ztrátou deseti míst za nerespektování žluté vlajky.  Jeffrey Herlings: „Po zranění se cítím každým dnem lépe a lépe a to se také odráží na mé jízdě. Dneska to byl dobrý den, mám pole position. Myslím, že první vnitřní startovací brána bude nejlepší, i když do kvalifikačního závodu jsem startoval ze třetí brány a stejně mi to vyšlo. Uvidíme, jak to půjde v neděli. Myslím, že starty budou opravdu důležité. Místní trať je opravdu úžasná.“

V kvalifikačním závodě třídy MX2 to chvíli vypadalo, že první GP holeshot v kariéře získá Brit Ben Watson (Kemea Yamaha), ale nakonec to byl Jorge Prado (Red Bull KTM Factory Racing). Mladičký Španěl jel do poloviny závodu skvělé tempo a vypadalo to, že si vedení udrží, ale pak začal zrychlovat jeho starší týmový kolega Lotyš Pauls Jonass. A když Prado dojel první jezdce o kolo zpět, ohájce titulu toho využil a rychle se před něj dostal. Třetí místo získal Watson, vítěz posledního závodu, Jihoafričan Calvin Vlaanderen (Honda), dojel šestý.

Výsledky kvalifikačních závodů

MXGP: 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 24:08.172; 2. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:04.011; 3. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:04.592; 4. Romain Febvre (FRA, Yamaha), +0:04.931; 5. Antonio Cairoli (ITA, KTM), +0:24.354; 6. Clement Desalle (BEL, Kawasaki), +0:26.475; 7. Gautier Paulin (FRA, Husqvarna), +0:27.857; 8. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), +0:29.174; 9. Max Anstie (GBR, Husqvarna), +0:30.881; 10. Alessandro Lupino (ITA, Kawasaki), +0:34.576;
MX2: 1. Pauls Jonass (LAT, KTM), 24:40.845; 2. Jorge Prado (ESP, KTM), +0:03.494; 3. Ben Watson (GBR, Yamaha), +0:13.480; 4. Thomas Kjer Olsen (DEN, Husqvarna), +0:19.305; 5. Thomas Covington (USA, Husqvarna), +0:29.844; 6. Calvin Vlaanderen (NED, Honda), +0:32.118; 7. Anthony Rodriguez (VEN, Yamaha), +0:33.955; 8. Michele Cervellin (ITA, Yamaha), +0:39.748; 9. Brent Van doninck (BEL, Husqvarna), +0:52.387; 10. Davy Pootjes (NED, KTM), +1:02.610

Autor článku obdržel prémii 2 Kč od 1 uživatele.