Desalle zopakoval triumf z Francie i v Rusku

Velkou cenu Ruska, desátý podnik motokrosového mistrovství světa, vyhrál v prestižní třídě MXGP Belgičan Clement Desalle na Kawasaki. Skvělých deset bodů si připsal na své konto český jezdec Jaromír Romančík (KTM). V kategorii MX2 se opět dařilo letošnímu suverénovi, Lotyši Paulsu Jonassovi na tovární KTM.

Velká cena Ruska se do hlavního motokrosového šampionátu vrátila po pěti letech. Uskutečnila se na 1506 metrů dlouhé trati Orljonok s tvrdým povrchem. V sobotu bylo teplo, okolo 25 stupňů, ale pod mrakem. V neděli pak přišly bouřky. Událostí víkendu byl před rozpočetím tréninků návrat nejlepšího domácího jezdce Jevgenije Bobryševa (HRC Honda), který je tři týdny po operaci zlomené klíční kosti. Naopak stále chyběl zraněný obhájce titulu Slovinec Tim Gajser na druhé tovární Hondě. Kvalifikacím vládli ale dost překvapivě Švýcaři. Pole position ve třídě MXGP získal v kvalifikačním závodě Arnaud Tonus (Wilvo Yamaha), který se před sezonou vrátil ze zámořského angažmá. Dvěstěpadesátkám vládl Jeremy Seewer (Team Suzuki World MX2), který je v průběžném pořadí seriálu druhý za vedoucím Lotyšem Paulsem Jonassem (Red Bull KTM Racing Factory).

Kvalifikační závod MXGP: 1. Arnaud Tonus (SUI, Yamaha), 24:05.209; 2. Gautier Paulin (FRA, Husqvarna), +0:04.444; 3. Antonio Cairoli (ITA, KTM), +0:12.765; 4. Clement Desalle (BEL, Kawasaki), +0:14.521; 5. Romain Febvre (FRA, Yamaha), +0:19.755; 6. Jeffrey Herlings (NED, KTM), +0:27.693; 7. Arminas Jasikonis (LTU, Suzuki), +0:34.183; 8. Max Anstie (GBR, Husqvarna), +0:44.208; 9. Alessandro Lupino (ITA, Honda), +0:47.145; 10. Jose Butron (ESP, KTM), +0:54.633.
Kvalifikační závod MX2: 1. Jeremy Seewer (SUI, Suzuki), 24:11.292; 2. Benoit Paturel (FRA, Yamaha), +0:01.846; 3. Thomas Covington (USA, Husqvarna), +0:10.003; 4. Julien Lieber (BEL, KTM), +0:19.766; 5. Thomas Kjer Olsen (DEN, Husqvarna), +0:23.689; 6. Brian Bogers (NED, KTM), +0:27.026; 7. Hunter Lawrence (AUS, Suzuki), +0:27.629; 8. David Herbreteau (FRA, Kawasaki), +0:38.581; 9. Alvin Östlund (SWE, Yamaha), +0:39.577; 10. Petar Petrov (BUL, Kawasaki), +0:40.902

Holeshot první jízdy třídy MXGP šel za osminásobným mistrem světa Antoniem Cairolim, za něj se zařadil jeho týmový kolega u tovární KTM Jeffrey Herlings, domácí favorit  Bobryšev jel po startu pátý. Nizozemec Herlings brzy smazal i tu nepatrnou ztrátu, kterou na Itala Cairoliho měl, a tlačil na svého staršího parťáka ze všech sil. Mezitím havaroval mistr světa z roku 2015 Romain Febvre (Yamaha) a musel se stavit u svého týmu pro nové brýle a rukavice. Herlings šel bravurně přes Cairoliho a jel tak skvěle, že po čase měl náskok v čele 12 sekund. Mezitím z hloubi pole útočil Belgičan Clement Desalle a brzy byl třetí. Takové pořadí zůstalo už do cíle. Čtvrté místo bral Brit Max Anstie a páté Francouz Gauthier Paulin na další Husqvarně.

Febvre si zaváhání v první jízdě vynahradil holeshotem v jízdě druhé. Za ním se vyvezli Desalle, Anstie, Tonus a Paulin. Cairoli byl osmý. Dvojice Febvre a Desalle se v závěru poprala o vítězství, které nakonec získal Belgičan po chybě Francouze. Když se spočítaly body z obou jízd, vystoupil na nejvyšší stupínek podia Velké ceny Ruska Desalle, který tak zopakoval triumf z minulého závodu ve Francii. S ním na bednu šli druhý Herlings a třetí Paulin, který ve druhé jízdě finišoval třetí. Cairoli si v klidu devátým místem ve druhé jízdě udržel vedení v mistrovství světa o téměř 50 bodů před Desallem. V Rusku startoval také český jezdec Jaromír Romančík (KTM) a vedl si naprosto skvěle, když v obou jízdách vybojoval po pěti bodech za dvě 16. místa. Kvalifikační závod přitom nedokončil. S bodem z Německa už jich má český reprezentant na svém kontě 11.

Lotyšský jezdec Pauls Jonass se stává letošní hvězdou třídy MX2 a velkým aspirantem na titul. V Rusku vyhrál tovární jezdec KTM další závod mistrovství světa a ani k tomu nepotřeboval vítězství v jízdě. V první rundě obsadil druhé místo, v té druhé si o jednu příčku pohoršil a celkově už vede seriál s náskokem 45 bodů na Švýcara Jeremy Seewera (Suzuki). Ten vyhrál v Rusku po kvalifikačním závodě druhou jízdu, zatímco ta první se stala kořistí Dána Thomase Kjera Olsena na Husqvarně, který v následujícím závodě havaroval a zcela zničil svůj motocykl. Závody sledovalo 40 000 diváků.