Desalle má v Portugalsku našlápnuto k čtvrtému triumfu v řadě

Belgičan Clement Desalle (Suzuki - MX1) a Nizozemec Jeffrey Herlins (KTM - MX2) vybojovali pole position pro nedělní Grand Prix Portugalska, šestý závod motokrosového mistrovství světa.

Šestý závod motokrosového mistrovství světa tříd MX1 a MX2 se jede v severoportugalské Aguedě a to je trať, která odjakživa sedí Belgičanovi Clementovi Desallemu. Loňský vicemistr světa MX1 a tovární jezdec Suzuki to na charakteristicky doruda zbarveném povrchu opravdu umí a vyhrál tady třikrát za sebou. A předtím v roce 2009 skončil v Aguedě třetí. „Pro mne má tento závod zvláštní motivaci. V Trentinu jsem byl čtvrtý a v Nizozemsku až sedmý a tím jsem ztratil bodový kontakt na leadra Antonia Cairoliho. V Aguedě se může vývoj letošního šampionátu zlomit, ale musím tady zopakovat svá předchozí vítězství. Vzrůst formy jsem si potvrdil třetím místem před 14 dny v Bulharsku. Starty se mi daří a nepadám, takže jsem připravený zapojit se znovu do bitvy o titul,“ uvedl před startem GP Portugalska třetí jezdec průběžného pořadí MS MX1.
Desalle ztrácí pouhých šest bodů na druhého v pořadí, kterým je francouzský tovární jezdec Kawasaki Gauthier Paulin. S tratí v Aguedě ale nemá žádný zásadní problém ani obhájce titulu Cairoli. Tovární jezdec KTM tady sice naposledy vyhrál v roce 2009 (tehdy si připsal double), ale vloni si z Portugalska odvážel solidní třetí místo za Desallem a Paulinem. „Mám a musím mít před každou Grand Prix jediný cíl. Vyhrát a navýšit svůj náskok v čele seriálu,“ nechal se slyšet Ital. Jezdce a jejich doprovod přivítalo v Portugalsku krásné slunečné počasí. Během soboty jinak skvěle připravená trať rychle vysychala, a tak se dost prášilo.
A Desalle rozjel víkend ve velkém stylu. Zajel nejrychlejší čas v tréninku a potom vyhrál i kvalifikační závod na 13 kol s náskokem šest sekund na Paulina. Před čtvrtého Cairoliho se dostal i jeho belgický stájový kolega Ken De Dycker. Holeshot závodu ale získal velmi překvapivě Estonec Tanel Leok na Hondě, který vedl celé první kolo. Až pak se přes něj přehnal Paulin a po chvíli i Desalle. Ti dva pak předvedli krásný souboj, než se Belgičan od Francouze definitivně oddělil a celkem jistě zvítězil. Cairoli měl po startu problémy a objevil se na jedenáctém místě, postupně se ale probil hned za stupně vítězů. V prvním kole havaroval Belgičan Kevin Strijbos, kolega Desalleho u Rockstar Suzuki, a do konce závodu se stačil probít jen na 12. příčku. Problémy s motocyklem vyřadily z bojů Brita Shauna Simpsona.
Nizozemec Jeffrey Herlings si letos pohrává s celým startovním polem třídy MX2 jako kočka s myší. Vyhrál zatím všechny jízdy a nevypadá to, že by o svůj primát přišel i v Portugalsku. V kvalifikačním závodě vedl od začátku do konce a do cíle dojel se suverénním náskokem téměř 40 sekund. Dominaci Red Bull KTM Teamu potvrdil druhým místem Francouz Jordi Tixier, třetí dojel jeho krajan a tovární jezdec Yamahy Christophe Charlier. V Portugalsku pokračují také seriály evropských stopětadvacítek a dvěstěpadesátek. V první kategorii není ve výsledkových listinách nikdo z českých mladíků, v té druhé se prezentoval Václav Kovář (Kawasaki) 33. místem v druhé semifinálové jízdě. V závodě Poslední šance skončil 13. a to na postup do nedělních jízd nestačilo.