Desalle a Herlings zatím nejrychlejší ve Švédsku

Motokrosové mistrovství světa pokračuje dvanáctým závodem, který se jede na trati ve švédské Uddevalle, asi 50 kilometrů od Goteborgu. Pole position si vyjel ve třídě MX2 Jeffrey Herlings na KTM a vítěz poslední Grand Prix Belgičan Clement Desalle na Suzuki ovládl kvalifikační závod MXGP.

Ve volných trénincích třídy MXGP sedla švédská trať nejlépe skotskému jezdci Shaunu Simpsonovi na KTM, ale šokem byl výkon Australana Deana Ferrise, který zajel druhý nejrychlejší čas. Tento jezdec, známý z dvěstěpadesátek, přitom měsíce neseděl na motorce po zranění zápěstí, které utrpěl v přípravě na sezonu v Americe. Teď se vrátil do mistrovství světa jako záskok za zraněného Jihoafričana Tylu Rattraye u tovární Husqvarny na čtyři závody a vypadá to, že by si mohl v MXGP vést skvěle. V měřené kvalifikaci už se ale prosadil Belgičan Jeremy Van Horebeek na Yamaze (1:43.097 min.) před vítězem poslední Velké ceny v Německu, dalším Belgičanem Clementem Desallem na tovární Suzuki (1:43.370). Simpson byl třetí a Ferris osmý, příliš se nedařilo úřadujícími mistru světa a vedoucímu jezdci letošního seriálu Italu Antonio Cairolimu. Tovární jezdec KTM skončil až dvanáctý.
Ve třídě MX2 nebyl v měřené kvalifikaci nejrychlejší suverén posledních let Nizozemec Jeffrey Herlings, ale Francouz Dylan Ferrandis na Kawasaki týmu CLS, který svým časem překonal i všechny jezdce v královské třídě. Druhý byl Jeffrey Herlings na tovární KTM, jeho největší soupeř v tabulce šampionátu Švýcar Arnaud Tonus (Kawasaki) opět nestartoval, protože nemá doléčené rameno, zraněné v posledním závodě. Při jeho nepřítomnosti a velkém Herlingsově náskoku je teoreticky možné, že Nizozemec bude potřetí za sebou korunován mistrem světa dvěstěpadesátek už na trati v českém Lokti.
Pak přišly na řadu kvalifikační závody, které pokaždé určují pořadí na startu v nedělních jízdách. Ve třídě MX2 zaskočil favority skvělým startem Fin Harry Kullas na KTM, který vedl dvě kola. Pak se přes něj přehnal Herlings a do konce už jen zvyšoval svůj náskok. Dvanáct sekund za ním přijela do cíle neustále bojující dvojice Ferrandis a Francouz Jordi Tixier, Herlingsův kolega u Red Bull KTM. Více štěstí a sil měl v koncovce Tixier a připsal si tak druhou pozici, Kullas nakonec svůj skvělý start zúročil šestým místem. Po doublu továrního týmu KTM ve dvěstěpadesátkách přišel stejný výsledek ve třídě MXGP, ale pro továrnu Suzuki. Tento kvalifikační závod byl nudný, protože na prvních čtyřech pozicích se stejné jezdci drželi od prvního do posledního kola a nedocházelo k velkým soubojům. Za vítězným Desallem dojel jeho krajan a týmový kolega Kevin Strijbos, pak Francouz Steven Frossard na Kawasaki a Cairoli. Ferris potvrdil své kvality desátým místem.