Cairoli věnoval svůj 58. triumf v GP Simoncellimu

Továrním jezdcům KTM skvěle vyšla GP Brazílie, sedmý závod motokrosového MS. Ital Antonio Cairoli vyhrál třídu MX1 a následné Superfinále, jeho týmový kolega Nizozemec Jeffrey Herlings byl nejlepší mezi jezdci třídy MX2. Oba průběžně vedou i průběžné pořadí seriálu.

Další závod motokrosového MS se jel na 1562 metrů dlouhé trati s většinově tvrdým podkladem v brazilském Beto Carrero. Nedělním jízdám přihlíželo za oblačného počasí s občasným lehkým deštěm 4500 fanoušků. Ve třídě MX1 potvrdil mistrovskou formu obhájce titulu Ital Antonio Cairoli ( Red Bull KTM Factory Racing). Skvěle se mu podařil start do první jízdy, získal holeshot a pak už jen ujížděl celému startovnímu poli. Pod šachovnicový prapor přijel s třísekundovým náskokem na Němce Maxe Nagla, který v sobotu na své tovární Hondě získal pole position. Nagl ale své výhody nevyužil, po startu byl až pátý a hodně se nadřel, aby předjel pár svých soupeřů a vybojoval druhé místo. Také třetí v pořadí, loňský vicemistr světa Belgičan Clement Desalle (Rockstar Energy Suzuki World), neměl nejideálnější start, ale časem se probojoval vzůru a svedl krásný souboj s Naglem. „Byla chyba, že jsem se od něj nechal předjet. Pak už jsem mu to nestačil vrátit, protože jsem nenašel ideální stopu pro předjetí. Nakonec jsem to vzdal a jistil raději třetí místo, než abych riskoval další pád, kterých jsem už letos zažil dost a dost,“ uvedl Desalle.
Další z favoritů, který zaspal startovní manévr, byl vloni třetí celkově a vítěz nedávné bulharské Grand Prix v Savlievu Francouz Gautier Paulin (Kawasaki). Do první zatáčky najížděl až jako jedenáctý a pak se zapletl do velkého souboje mezi svým kolegou z týmu Belgičanem Jeremy Van Horebeekem, jeho krajanem Kevinem Strijbosem (Rockstar Energy Suzuki World), dalším Belgičanem Kenem De Dyckerem ( Red Bull KTM Factory Racing) a bývalým mistrem světa Italem Davidem Philippaertsem (Honda). Všechny tyto borce Paulin nakonec zdolal a připsal si tak solidní bodový zisk za čtvrté místo. A ještě hlas vítěze Cairoliho: „Závodu jsem si opravdu hodně užil. Trať v Beto Carrero byla skvěle připravená, je nesmírně technická, což vyhovuje mému jezdeckému stylu.“
Cairoliho mladší týmový kolega u KTM Nizozemec Jeffrey Herlings ještě letos nebyl v žádné jízdě třídy MX2 poražen a má na svém kontě plný bodový zisk. V Brazílii měl ale ze začátku namále. A zase byl na vině špatný start! Herling odjel až jako dvanáctý, ale rychle se vzpamatoval a už během prvního kola předvedl ďábelskou stíhačku. Ačkoli většina jezdců tvrdila, že se na trati velmi špatně předjíždělo, Nizozemec bral jednoho svého soupeře za druhým a do cíle si ještě stačil dovést dvanáctisekundový náskok. Holeshot první jízdy MX2 získal dost překvapivě Rus Alexander Tonkov (Honda), za kterým se vyvezl další talentovaný Nizozemec Glenn Coldenhoff (Standing Construct KTM). Ten Rusa předjel ve třetím kole a Tonkov se pak začal rychle propadat dozadu, závod dokončil až na devátém místě. To Coldenhoff vydržel v čele déle a neodolal až útoku neporazitelného Herlingse. Poslední místo na bedně bral vyrovnaným výkonem Brit Jake Nicholls (Wilvo Nestaan JM Racing KTM) a protože čtvrtý dojel Francouz Jordi Tixier, rakouská továrna měla svoje motocykly na prvních čtyřech místech pořadí. Nejlepší výsledek sezony zaznamenal pátým místem další Brit Mel Pocock (Monster Energy Yamaha).
Jako ve všech letošních zámořských Velkých cenách, jelo se i v Brazílii místo druhých jízd Superfinále, do kterého postoupili nejrychlejší jezdci obou tříd. Holeshot urval pro sebe hodně překvapivě Portugalec Rui Gonçalves (ICE1Racing KTM), ale po pár zatáčkách přes něj šel Kevin Strijbos. Nizozemec na Suzuki pak odvedl téměř celý závod, až tři kola před cílem podlehl skvěle finišujícímu Cairolimu, který neměl v prvním kole daleko k pádu a hodně ztratil. Třetí místo z první jízdy MX1 zopakoval Desalle. Nejlepším jezdcem třídy MX2 byl v Superfinále Španěl Jose Butron na KTM na 10. místě. Herlings totiž na startu hodně zariskoval a vybral si úplně nejvnitřnější dráhu, což se ukázalo být chybou. V první zatáčce ho totiž zavřeli rychlejší jezdci z výhodnějších drah a Nizozemec nakonec přes všechnu snahu dojel až jako 13. Ve své třídě byl ale druhý a v hodnocení Velké ceny tak vyhrál před Butronem a Tixierem. O třídu výš triumfoval doublem Cairoli, na bednu ho doprovodili Strijbos a Desalle. Mnohonásobný mistr světa Cairoli vyhrál už v pořadí 58. Grand Prix své kariéry a toto vítězství věnoval svému příteli ze silničních závodů Marcu Simoncellimu, který předloni zahynul v Malajsii. Jak známo, Simoncelliho oblíbené startovní číslo bývalo právě 58...