Britská GP: Pole position mají Gajser a Olsen

Vítězi kvalifikačních závodů na Velkou cenu Británie, druhý závod motokrosového mistrovství světa, se na známé trati Matterley Basin (1950 metrů) s tvrdým povrchem stali Slovinec Tim Gajser (Honda, MXGP) a Dán Thomas Kjer Olsen (Husqvarna, MX2). Čech Václav Kovář (Gas Gas) vybojoval třetí místo v první jízdě evropského seriálu EMX2T, která se odjela už v sobotu.

Jak už jsme informovali, v Matterley Basin chybí dva z velkých favoritů třídy MXGP – obhájce titulu Nizozemec Jeffrey Herlings (Red Bull KTM) a tovární jezdec Yamahy, Francouz Romain Fevbre, oba pro zranění. Ve třídě MXGP si v sobotu nejlépe od rána vedl Tim Gajser. Slovinec na tovární Hondě byl nejrychlejší ve volném i měřeném tréninku. V TOP 3 byl pokaždé Ital Antonio Cairoli, který bude potřebovat najet na svého týmového kolegu Herlingse co nejvíc bodů, než se Nizozec vrátí do kolotoče Grand Prix. Devítinásobný mistr světa pak ukázal svou třídu v kvalifikačním závodě, když už ve třetím kole měl na druhého Gajsera odstup téměř devět sekund. Náskok si ale před zrychlujícím Slovincem neudržel. Bohužel pro něj v posledním kole dvakrát upadl a přepustil tak první pozici Gajserovi. Skvěle si vedl loňský nováček ve třídě Švýcar Jeremy Seewer, který se svou Yamahou dlouho držel třetí místo, než podlehl nejprve Belgičanovi Jeremy Van Horeebeekovi (Honda), a pak i Francouzi Gauthieru Paulinovi (Yamaha). Španělský jezdec českého týmu JD Gunnex KTM José Butron si dojel pro 20. místo.

Ve třídě MX2 chybí obhájce titulu Španěl Jorge Prado (Red Bull KTM), který má problém s ramenem. Nepřítomnosti favorita nejlépe využili Němec Henry Jacobi (Kawasaki), domácí Adam Sterry (Kawasaki) a hlavně Dán Thomas Kjer Olsen (Husqvarna), kteří se střídali v zajíždění nejlepších časů v prvních trénincích. Když ale přišlo na lámání chleba, nejlépe do kvalifikačního závodu odjel Američan Darian Sanayei na Kawasaki. Skvěle odstartoval i Slovák Richard Šikyňa okolo 13. místa, jeho kolega z českého týmu JD Gunnex KTM Jiřího Jankovského, český jezdec Petr Polák, byl zaznamenán po startu na 33. pozici. Američana brzy v čele vystřídal Jacobi, v kole třetím ale definitivně zaútočil Olsen. Majitel pole position i podia z Argentiny hned začal navyšovat svůj náskok a kvalifikační závod také vyhrál s náskokem šesti sekund na Jacobiho. Šikyňa si bude v neděli vybírat místo na startu jako 18., Polák jako osmadvacátý.

Svou první jízdu už mají za sebou závodníci evropského šampionátu dvoutaktů EMX2T. Václav Kovář (Gas Gas) začal sezonu krásným třetím místem za vítězným Britem Bradem Andersonem a druhým Nizozemcem Mikem Krasem (oba KTM). Druhý Čech Marek Nešpor bral nebodovanou 29. pozici, Slovák Peter Hudák (oba KTM) skončil 24. V evropských dvěstěpadesátkách se Jakubu Terešákovi (KTM) nepodařilo probojovat do hlavních jízd z kvalifikací, které se vzhledem k velkému zájmu jezdců jely na dvě skupiny.