Britská GP: Herlings poražen podruhé za sebou

Sedmý závod motokrosového mistrovství světa zavedl jezdce do britského Matterley Basin. Zlepšenou formu prokázal obhájce titulu ve třídě MXGP Ital Antonio Cairoli, který se svou tovární KTM vyhrál už podruhé po sobě. Také dvěstěpadesátky měly stejného vítěze jako minule ve Španělsku, Švýcara Valentina Guilloda (Yamaha).

Tradiční trať Matterley Basin na jihu Anglie se svými kulatými kopci a širokou dráhou patří k nejpopulárnějším v celém seriálu FIM Motocross World Championship. Britští fanoušci se sice nedočkali stále zraněného Američana Ryana Villopota (u Kawasaki ho zatím nahradil Francouz Xavier Boog), ale stále se měli na co těšit. Velkou shodou náhod vyhráli sobotní kvalifikační závody a potom i nedělní Grand Prix oba vítězové z poslední Velké ceny Španělska. Ital Cairoli (Red Bull KTM Factory Racing) si v sobotu poradil ve třídě MXGP s celou konkurencí a přijel do cíle kvalifikačního závodu s náskokem 1,799 sekundy na Belgičana Clementa Desalleho (Suzuki). Další pořadí: 3. Gautier Paulin (FRA, Honda) + 4.215; 4. Maximilian Nagl (GER, Husqvarna) +5.922; 5. Romain Febvre (FRA, Yamaha) +7.357. Švýcar Valentin Guillod (Standing Construct Yamaha Yamalube) to měl ve dvěstěpadesátkách mnohem těžší. Celý kvalifikační závod bojoval kolo na kolo s obhájcem titulu Francouzem Jordi Tixierem (Kawasaki) a do cíle přijeli v jedné sekundě. Třetí skončil a málokdy viděnou porážku zažil dosavadní suverén třídy MX2, Nizozemec Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory Racing).

A Guillod (malý snímek vpravo) zůstal při chuti i v neděli. Den ale začal ošklivou nehodou Slovince Tima Gajsera (Honda Gariboldi) ve warm-upu. Bylo jasné, že vítěz z Grand Prix Trentina do závodů nenastoupí. Start do první jízdy vyšel nejlépe Lotyši Paulsu Jonassovi (KTM), za ním z první zatáčky vyjeli Brit Max Anstie (Kawasaki), Guillod a Herlings. Hned ve druhém kole šel do čela za řevu domácích fanoušků Anstie a vedl až do kola předposledního, kdy ho konečně převálcoval chytře jedoucí a neustále zrychlující Herlings. A to měl dvojnásobný mistr světa ještě v půlce závodu ztrátu na čelo pět sekund! Anstieho ještě v závěru zdolal i Guillod. Druhá jízda měla na prvních pěti místech stále stejné zápisy do tabulky průjezdů kol. To ale ještě neznamená, že závod byl nudný. Guillod nejlépe odstartoval a až do cíle si vezl na zádech Herlingse. Finální útok ale Nizozemci nevyšel a prohrál o 0,865 sekundy. V součtu to znamenalo, že při shodě bodů mezi Guillodem a Herlingsem (2-1, respektive 1-2) vyhrál britskou Grand Prix Švýcar lepším výsledkem ve druhé jízdě. Herlings ale nadále bezpečně vede pořadí seriálu, Guillod se dvěmi vítězstvími za sebou dostal na druhou příčku. Třetí místo na bedně britské Grand Prix získal třetí příčkou ve druhé jízdě Tixier.

Antonio Cairoli se skvěle trefil do startu první jízdy, a když Ital zaznamená holeshot, je pak těžko k poražení. Nejprve ho zkoušeli pronásledovat domácí Shaun Simpson (KTM) a Clement Desalle, ale Simpson pak lehce odpadl a Desalle měl co dělat, aby odrážel útoky vedoucího muže šampionátu třídy MXGP Němce Maxe Nagla (Husqvarna). Cairoli nakonec vyhrál o tři sekundy před Desallem a Naglem. Před pátého Simpsona se dostal na čtvrté místo Rus Jevgenij Bobryšev na tovární Hondě. Do mistrovství světa zasáhl v Matterley Basin i uznávaný Američan Mike Alessi (Smartop/MotoConcepts Racing Suzuki), ale celou jízdu nestíhal tempo nejlepších a nakonec dojel na 22. místě.

Ve druhé jízdě opět přesvědčil o svých velkých kvalitách nováček třídy MXGP Francouz Romain Febvre (spodní snímek). Nejlepší start měl sice k velké radosti domácích fanoušků Simpson, ale v čele vydržel jen tři kola, pak se přes něj přehnal Desalle. Ani jeho vedení ale netrvalo donekonečna, od desátého kola se usadil v čele právě tovární jezdec Yamahy Febvre a nakonec vyhrál druhou jízdu s náskokem dvou sekund před Desallem a skvěle finišujícím Cairolim, který v souboji o pomyslný bronz porazil jak Bobryševa, tak Nagla. Simpson projel cílem až jako šestý. Osminásobný mistr světa Cairoli vyhrál druhou Velkou cenu po sobě, tentokrát s náskokem jediného bodu na Desalla. Celkově i nadále vede Nagl.