Vyrovná Coma pátým triumfem Desprese?

Hodně fanoušků si asi nebude moci představit Rally Dakar bez jejího pětinásobného vítěze Cyrila Desprese, který přešel na čtyři kola, ale i tak bude letos v kategorii motocyklů hodně k vidění a hodně v sázce. Hlavním magnetem bude souboj Marca Comy, podporovaného skvěle fungujícím továrním týmem KTM, s jezdci Hondy a Yamahy.

Španěl Marc Coma zůstává největším favoritem jihoamerických etap, které startují už dnes, a bude chtít ke svým čtyřem triumfům na Dakaru (2006, 2009, 2011 a 2014) přidat pátý, aby tak vyrovnal bilanci svého odvěkého soupeře Desprese. Katalánský mistr řídítek má za sebou úspěšnou sezonu, když vyhrál pošesté seriál mistrovství světa dálkových soutěží a jeho závěrečná příprava na Dakar probíhala bez jakýchkoli problémů. Cítí se být v optimální fyzické i psychické pohodě. Comovi navíc bude v Jižní Americe vypomáhat velmi silná skupina týmových kolegů. Záda mu budou hlídat hlavně superzkušený nosič vody Portugalec Ruben Faria (sloužíval i Despresovi) a krajan Jordi Viladoms, který loni ukončil Dakar jako druhý, což byl zatím jeho nejlepší výsledek. 
Oba borce z Pyrenejského poloosrova doplní ještě pětadvacetiletý, neustále se zlepšující Brit Sam Sunderland, loňský vicemistr světa v dálkových soutěžích. S tovární podporou KTM pojedou také africkými pouštěmi ošlehaný Polák Kuba Przygonski v barvách Orlenu, v týmu Broadlink dravý Jihoafričan Riaan van Niekerk (třetí Dakar, zatím nejlépe vloni 12.) a bývalý mistr světa již zrušené motokrosové třídy MX3 Matthias Walkner, první Rakušan v sedle KTM na Dakaru od dob nezapomenutelného Heinze Kinigadnera před 15 lety. Všichni pojedou na motocyklech KTM 450 Rally. KTM na Dakaru kraluje už roky. Tato rakouská značka vyhrála soutěž motocyklů v posledních dvanácti ročnících bez jediného přerušení (v roce 2008 se Dakar nejel). Ten, kdo načal tuto skvělou sérii, byl v roce 2001 Ital Fabrizio Meoni, tehdy ještě na motocyklu KTM LC4 660R. O převaze a popularitě KTM na Dakaru svědčí i fakt, že ze 168 přihlášených jezdců jich plných 88 pojede na tomto motocyklu. 
„Tento ročník Dakaru bude ještě obtížnější než ty předchozí, ale my všichni jsme připraveni na dlouhé hodiny intenzívního boje. Když skončil poslední závod mistrovství světa rally, zaměřili jsme se na různé druhy testování. Motocykly KTM 450 RALLY opět prokazovaly excelentní výsledky a spolehlivost. To nás naplňuje nadšením a dovolí nám to čelit na Dakaru všem nástrahám a soupeřům. Moc se všichni u KTM těšíme, až to začne,“ uvedl před nedělním startem Dakaru v Buenos Aires Marc Coma. Nová, odlehčená verze motocyklu KTM 450 RALLY, s kompaktnějším rámem měla ostrou závodní premiéru vloni na Rally Maroko. Od té doby se podle Comy dolaďovaly jen menší věci, do motoru se vůbec nezasahovalo. Největším vývojem prošlo zadní pérování. KTM přivezla na podporu svého očekávaného úspěchu na Dakar tři obří kamiony MAN a čtyři plně klimatizované motorhomy Adria, aby si jezdci po 10-12 hodinách v sedle motocyklu pořádně odpočinuli.
Letmý pohled do startovní listiny napovídá, že na Dakaru ubývá jezdců z klasických zemí, jakou jsou Francie, Itálie nebo Německo, a přibývá exotických závodníků. A tak se v pouštích a horách Jižní Ameriky představí jezdci napřklad z Turecka, Mongolska, Maďarska či Rumunska. Co se týče hlavních soupeřů Comy a KTM, ti hlavní zřejmě pocházejí z továrního týmu Hondy. Předloňský mistr světa vytrvalostních rally Portugalec Paulo Goncalves jel vloni Dakar skvěle, než mu shořel motocykl. Španěl Joan Barreda, bývalý výborný motokrosař, je zřejmě nejrychlejším jezdcem současnosti. Uvidíme ale, jak se popere s navigací. Honda do rally vrazila spoustu peněz a chce vidět odpovídající výsledky. Již zmíněné dva jezdce doplní ještě spolehlivý Portugalec Helder Rodriguez a talentovaný Chilan Israel Esquerre Jeremias. Sedmý Dakar na jihoamerickém území (kdysi se jezdilo v Africe) pojede také vloni třetí Francouz Olivier Pain (malý snímek vpravo) , kterého v továrním týmu Yamahy tentokrát doplní Francouz Michael Metge a Ital Alessandro Botturi. S Yamahou španělského importéra pojede i bývalý Comův nosič vody Španěl Juan Pedrero.  Tři ladičky budou hodně spoléhat na nový model motocyklu Yamaha WR450F Rally, který nahradil YZ450F. Menší výpravy poslaly na Dakar také Sherco a Gas Gas, naopak vypadl ještě nedávno docela úspěšný Speedbrain.  
     
 

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (6x):TOPlist