Vše připraveno, Dakar může odstartovat

Do sobotního startu v peruánské Limě zbývá jen jediný den. Všichni účastníci Rally Dakar 2013 už jsou na místě, bivakují na krásné tichomořské pláži a v horkém a vlhkém počasí si užívají poslední hodiny příprav a odpočinku. Vrcholí technické a administrativní prohlídky, přišel se podívat i peruánský prezident.

Mezi 196 motorkáři už nasávají atmosféru bivaku, pro většinu účastníků umístěného na břeh Tichého oceánu, na pláži Magdalena, i dva Češi – Jan Veselý a David Pabiška. První dosud barvách Czech Dakar Teamu, druhý jako člen KM Racing, v současnosti už ale oba pojedou na strojích Yamaha WR450F jako součást nově založeného Bonver Dakar Projectu. To Slováci jsou na tom lépe, když nasadili rekordně velký výběr. Na motocyklech se představí Štefan Svitko (KTM 450 Rally), který bude obhajovat loňské fantastické páté místo, a dále Ivan Jakeš (KTM 450 Rally), Ján Zaťko (BMW G450RR) a Dušan Čipka (Husqvarna). Poprvé si Dakar na bugině vyzkoušejí Slováci Štefan Svitko st. a Ján Rumpli, zatímco legendární Josef Macháček a další čeští jezdci na quadech tentokrát zůstali doma. Macháček kromě toho přešel k buginám.
Naši účastníci Rallye Dakar si pochvalovali, že tentokrát ještě v českém prostředí mohli oslavit nejen Vánoce, ale netradičně i Silvestra. V minulých letech bylo totiž zvykem, že se závodníci vydali na několik tisíc kilometrů dlouhou trať už na Nový rok, tentokrát odstartují o pět dní později. "Až tolik se toho ale pro nás nezměnilo, protože technika do Jižní Ameriky odjela stejně jako loni a předloni. Je ale příjemnější, že strávíme doma Silvestra. Vánoce jsme doma v minulosti už trávili,"  uvedl motocyklista Jan Veselý. Jeho kolega a soupeř v jedné osobě David Pabiška se za řidítky motocyklu představí po roční přestávce. Loni byl členem posádky kamionu Liaz, nyní se ale vrací ke své hlavní disciplíně. Při sedmém startu na Dakaru se Pabiška bude snažit vylepšit své maximum, kterým je 26. místo z roku 2010. "Určitě bych chtěl vylepšit své maximum. Nikdy jsem o výsledcích nemluvil. Pokud nebudu mít technické problémy, které jsem mívával, tak jezdecky na to mám," uvedl liberecký jezdec. Dobře si ale uvědomuje, že oproti elitním jezdcům nebude mít za sebou početný podpůrný tým. "Je to boj amatéra proti přesile, ale je to od srdce," řekl.
Peru a hlavně Lima v těchto dnech vypadá jakoby tam čekali státní svátek. Dakar totiž bude poprvé v pětileté jihoamerické historii nejtěžšího závodu světa startovat právě z této země (vloni se tam končilo) a tamní pořadatelé chystají na 5. ledna, kdy závod startuje, skutečně velkolepé divadlo. Podél tratí se očekává až milion diváků. Bivak už si prohlédl i peruánský prezident Ollanta Humala (na spodním snímku) s doprovodem, který se zastavoval hlavně u 25 reprezentantů své země, kteří se do závodu přihlásili. Peruánský tým byl slavnostně pokřtěn jménem Forza Inca.
Sobotní první etapa (spojovací úsek 250 km, rychlostní zkouška 13 km) z Limy do Pisca  vede na jih a na úvod čeká téměř pětistovku soutěžných kamiónů, automobilů, motocyklů a quadů kromě grandiózního startu jen taková minirychlostní zkouška. Etapa má hlavně soutěžící poprvé roztřídit na kategorie podle úrovně jejich schopností. To v neděli v rámci druhé etapy okolo Pisca už čeká závodníky písek a nic jiného než písek. Spojovací úsek bude měřit 85 km a rychlostní zkouška 242 km. Stejně jako každý rok bude víc než 25 procent soutěžících na Rallye Dakar poprvé. Při této etapě se nejen tito nováčci hned ponoří do písečného prostředí a potkají první duny. Budou moci otestovat připravenost na obtížnou techniku jízdy, ale taky prožít „potěšení“ z vyhrabávání strojů z písku. Některým se asi poprvé přehřeje motor.
 
Trasa závodu původně od roku 1979 vedla z francouzské metropole Paříže do senegalského Dakaru, od 90. let docházelo k různým obměnám; v roce 2008 byl závod kvůli hrozbě teroristických útoků na africkém území zrušen a od následujícího roku se koná v Jižní Americe.
Rallye Dakar 2013:
Datum a místo konání: 5. - 20. ledna, Peru, Argentina, Chile
Výchozí místo: Lima
Cílové místo: Santiago de Chile
Počet etap: 14
Počet kilometrů: 8574 automobily, 8423 motocykly, 8121 kamiony 
Obhájci vítězství: 
Automobily: Stéphane Peterhansel (Francie/Mini)
Motocykly: Cyril Després (Francie/KTM)
Čtyřkolky: Alejandro Patronelli (Argentina/Yamaha)
Kamiony: Gérard de Rooy (Nizozemsko/Iveco) 
Už pošesté za sebou nabízí Česká televize na programu ČT Sport bohaté dakarské menu, jak jej známe z minulosti. Už 2. ledna večer začal seriál rozhovorů a portrétů Češi na Dakaru. Každý den se budeme moci seznámit s jedním českým účastníkem, ať už půjde o jezdce na motocyklu nebo pilota závodního kamionu. Cyklus tradičních sestřihů začne už v předvečer startu, v pátek 4. ledna večer a bude mít, stejně jako všechny následné večerní sumáře, stopáž 30 minut. A konečně, už od neděle 6. ledna nabídne Česká televize 15minutové rozhovory se zajímavými hosty, kteří mají k tématu Rallye Dakar co říci. Po skončení soutěže, a to hned v několika opakováních, budete moci sledovat shrnutí celé rallye, ať už z hlediska obecného vývoje, nebo speciálně z pohledu všech Čechů. Dakar tedy na televizních obrazovkách rozhodně nezanikne, nezbývá než se usadit a držet palce.

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (13x):TOPlist