Toby Price dostal penalizaci, vyhrál Petrucci

Nejrychlejšího času v páté etapě Dakaru dosáhl sice po dramatickém souboji favoritů dvojnásobný vítěz Australan Toby Price, ale pozdější penalizací 6 minutami za překročení rychlosti o triumf přišel. Vítězství tak spadlo do klína jeho stájovému kolegovi Danilovi Petruccimu, ještě vloni jezdci MotoGP.  Ve fantastických výkonech pokračuje Martin Michek, který se tentokrát probil až na konec první desítky a v etapě porazil i lídra Dakaru v průběžné klasifikaci Brita Sama Sunderlanda (Gas Gas).    

Český jezdec na čtyřkolce Zdeněk Tůma slíbil, že začne víc riskovat a ve středu konečně také využil své dobré navigační schopnosti. V předlouhé etapě zajel skvělé sedmé místo a v celkovém pořadí Dakarské rallye se posunul na osmou příčku.Je to super, povedlo se. V této etapě byla komplikovaná navigace, protože vítr rozfoukal stopy. Navíc pořadatel si přichystal několik chytáků,“ popisoval Tůma z českého týmu BARTH Racing. Na nejrychlejšího v této kategorii ztrácí celkově 4 hodiny a 11 minut. Čtvrtá etapa byly velice rychlá, Tůma na své čtyřkolce Yamaha Raptor jel někdy i přes 125 kilometrů v hodině. „To bylo hlavně na těch holých pláních, kde se jelo naplno. Tři čtvrtě etapy jsem jel na pětku. Náš rychlostní limit je 130 kilometrů v hodině, když jsem se k němu přiblížit, už mi to na přístrojové desce pípalo,“ dodal Tůma, podle kterého jsou tyhle momenty nebezpečné. „Na trase byly různé terénní vlny a vymleté díry s vodou. Když si nedáte pozor a vjede za horizontem do nějaké nerovnosti, můžete v této rychlosti snadno havarovat. Bohužel jsem projížděl kolem dvou motorkářů, u kterých už byl vrtulník,“ popisoval Tůma z českého týmu BARTH Racing.

Kolona Dakaru už dorazila do hlavního města Saúdské Arábie Rijádu, kde stráví více dní. Ve čtvrtek jely motorky a čtyřkolky odlišnou trasou než závodní vozy s kamiony. „Na trati mě tak nebudou auta předjíždět, což je dobře,“ sliboval si Tůma. Pátá etapa měla 346 měřených kilometrů a stala se klasickou dakarskou bitvou favoritů o každou sekundu. Od startu se v čele střídali všichni, kdo mají ty nejvyšší ambice. V popředí nechyběl obhájce loňského triumfu Argentinec Kevin Benavides, jeho rakouský kolega u týmu Red Bull KTM Racing Matthias Walkner, letos skvělý Australan Daniel Sanders (Gas Gas), italský "silničář" Danilo Perrucci (KTM) a samozřejmě ani prozatímní lídr soutěže Brit Sam Sunderland se svým věčným stínem Pablem Quintanillou (Chile-Monster Energy Honda). Nás může těšit, že se mezi nimi neztratili Slovák Štefan Svitko a hlavně nejrychlejší Čech Martin Michek (oba KTM). Jezdec týmu ORION – Moto Racing Group, jenž se včera blýskl devátým místem, se také dnes nadechl k velkému výkonu. Zprvu se držel v první desítce, na 81. kilometru ztrácel na 11. pozici na Kevina Benavidese jen dvě minuty. Na 157. kilometru už byl zase na konci první desítky se ztrátou 4:39 min, jeho krajan Jan Brabec (Strojrent Racing) tam byl 33. (+10:47) a Milan Engel bojující o vedení v kategorii Original byl Motul 35. (+11:48).

Zhruba sto kilometrů před cílem se přes Benavidese do čela dostal Daniel Sanders a hned si vyjel dvouminutový náskok. Na třetí pozici se probil dvojnásobný vítěz Dakaru Australan Toby Price (KTM). Rozdíly v TOP 20 ale stále nebyly tak velké, aby znamenaly nějaké významné přesuny v průběžné klasifikaci. Vedoucí muž Dakaru Sunderland jel v této chvíli až za Michkem. Bylo jasné, že pátou etapou vyhraje ten, kdo bude ve finiši nejrychlejší a neudělá žádnou chybu. Nakonec ale bylo všechno jinak a závěr etapy byl pro motocykly zrušen. Pořadatelé tvrdili, že měli v akci všechna letadla, a tak nemohli jezdcům zajistit bezpečnost, kdyby došlo k nehodám. V cíli měl nejrychlejší čas Toby Price, zatímco Sanders stačil ještě chybovat a ztratil 10 minut. Druhý Petrucci měl původně ztrátu na Price 4:14 minuty, ale již zmíněnou penalizací byl nakonec vyhlášen vítězem 5. etapy. Druhé místo tím pádem připadlo skvěle finišujícímu Rossu Branchovi z Botswany na tovární Yamaze, jenž ztratil na Petrucciho jen dvě sekundy. Martin Michek opět předvedl výkon hodný obdivu, porazil takové hvězdy jako Quintanilla, Barreda nebo Walkner, a obsadil v etapě po penaliazcích a přepočtech 9. pozici. Milan Engel je 34. a Jan Brabec hned za ním. Oba ztratili 28 minut. V čele Dakaru zůstává Sunderland s náskokem 2:29 minuty na Walknera.   

Všechny výsledky tady

https://www.dakar.com/en/rankings

 

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist